Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 22.09.2020 SAAT 14:25:43
Advert
 

Ekran Bağımlılığı, Sosyal Medya ve Çocuk

Bugün ülkemizde internet erişimine sahip 54 milyondan fazla kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin de % 95’i aktif olarak sosyal medya kullanmaktadırlar. Sosyal medya çoğunlukla genç kuşağı etkisi altına almış gibi görünse de aslında çocuktan yaşlıya herkes etkileşim sosyal medyayla etkileşim halindedir.
Ekran Bağımlılığı, Sosyal Medya ve Çocuk
Advert

Tablet, bilgisayar ve özellikle de cep telefonunun daha kolay erişilebilir olması bu durumun en büyük sebebi olmaktadır. Peki ya sosyal medya çocukların gelişimlerini, psikolojilerini kısacası sağlıklarını nasıl etkilemektedir?

 

Bakıcı ve Yemek Aracı Olarak Ekran

 

Günümüzde çocuklar, sosyal medyanın başlangıcı internet ile ilk olarak ebeveynlerinin işi kolaylaştırmak için karşılaşmaktadır. Ağlayan bebeği susturmak, ona yemek yedirmek için bir araç olarak kullanılan ekranın kullanımına dikkat edilmelidir. Renkleri, sesleri ya da eğitici videolar çocukların öğrenme ve dil gelişimine katkı sağlasa da bu videolar mutlaka ebeveyn kontrolünden geçtikten sonra belli süreler dahilinde ebeveyn çocukla birlikte izlenmelidir. Yemek konusunda ise ekran bağımlılığının iki kötü sonuca yol açmaktadır. Önlerinde bir ekranla yemek yiyen çocuklar ne yediğini anlamaksızın bir çeşit hipnoz etkisinde yemek yemektedirler. Ne yediğini anlamadan, yediği yemeğin tadını özümseyemeden yenen yemek çocuğun gelecekteki beslenme düzenini olumsuz olarak etkileyecektir. Bir diğer olumsuz durum ise yemeği bir ekrana bakarak yiyen çocuk doyma hissinin farkına varmadan devamlı yemek yiyecek, ekran ve yemek yemenin güzelliği koşullayacak ve zamanla obez olacaktır. Bu yüzden çocuklara küçük yaştan itibaren ekran önünde değil de farkındalık ile yemek yedirmek büyük önem taşımaktadır.

 

Ekran bağımlılığında en fazla süreyi sosyal medya kaplamaktadır. Okuma yazma dahi bilmeyen çocukların sosyal medya hesapları olması ve bunları kendilerinin (!) kullanması onları büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakmaktadır. Momo gibi içinde kendine zarar vermesi söylenen ve dahası zarar vereceği aletleri nerede bulacağına yol gösteren reklamlar veya gönderilerle karşılaşabilir. Muhakeme yeteneği henüz gelişmemiş olan çocukların bu zararlı içeriklerle karşılaşması yıkımı yüksek travmalara yol açabilir. Ayrıca yine görmemesi gereken cinsellik içerikli uyaranlara maruz kalınması çocukların gelişimini olumsuz olarak etkiler. Okuma yazmanın öğrenilmesiyle yapılabilecek olan özel mesajlar mutlaka ebeveynlerin kontrolü altında olmalıdır.

 

Küçük yaşlarda sosyal medya kullanımının ebeveynin kontrolü ve sınırları dışına çıkmamasına dikkat etmek gerekir. Çocukluğundan itibaren kendi için değil de hikaye paylaşmak için bir yerlere giderek, gönderide bulunmak için sevmediği etkinlikleri yaparak, istemediği insanlarla takipçi için beraber vakit geçirerek büyümek kişiliğin oluşumunda büyük hasarlar meydana getirir. Dahası kişiliği oluşmamış çocuklarla karşılaşabilirsiniz.

 

Bu yüzden daha bebeklikten itibaren ekran kullanımı sonrasında sosyal medya kullanımına çok dikkat edilmelidir. Çocuklar internet kullanımı, internette bilgi paylaşımıyla ilgili mutlaka düzenli olarak bilgilendirilmelidir. Kendini mutsuz hissettiği bir konuda ebeveynle konuşması, kötü insanlarla karşılaştığını düşündüğünde ailesine korkmadan haber vermesi konusunda çocuklar yüreklendirilmelidir.

 

Yazar: Betül Görken

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA