Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 19:11:37
Advert
Advert
 

İzmitliler gücümüze güç kattı

​AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül merak edilen soruların yanıtlarını verdi. 12 Ocak’ta başlayan seçim kampanyasında her gün seçmenlerin güçlerine güç kattığını söyleyen Gönül, “Seçmen bize büyük enerji veriyor. Bu enerji ile gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi. Gönül çok önemli sorunlarla ilgili çözüm önerilerini de anlattı
İzmitliler gücümüze güç kattı
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -AK Parti’nin Kocaeli’deki tek kadın adayı olan İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, milletvekilliği döneminden bu yana yakından tanıdığım bir insan. Egolarından arınmış, herkesi kucaklayan bir isim. Özellikle Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı döneminde hazırladığı medyadaki cinsiyetçi dilin kadına yönelik şiddetin üzerindeki etkileri ile ilgili raporu beni en çok etkileyen bir rapordur. Bu çalışması bugüne kadar medyadaki cinsiyetçi dil ile ilgili en kapsamlı rapor olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 
İzmit için aday gösterilen, kadın ve çocuk konusunda büyük hassasiyetlere sahip olan Gönül’ün seçim kampanyasını 12 Ocak’tan bu yana izliyorum. Kampanyanın ilk günü ile son haftası arasında büyük bir fark var. İlk günler yüzündeki işinin zor olduğu ifadesi artık yerini kendinden emin, 31 Mart’a seçilecek bir ifadeye bırakmış. Gönül şimdiden 1 Nisan sonrası yapacağı çalışmaların hazırlığında.. 
Genel Yayın Yönetmenimiz Adem Turgut ile birlikte Sibel Gönül ile yaptığımız hoş sohbeti sizinle de paylaşacağım. Bu büyük değişimi söyleşiyi okuyunca siz de göreceksiniz.

 

ENERJİ ALIYORUZ
Seçim kampanyanız 12 Ocak’ta başladı. 12 Ocak’tan bu yana seçmen davranışlarında nasıl bir değişim oldu? Fark görüyor musunuz?
Kampanyamız başladığından bu yana seçmenimiz her geçen gün gücümüze güç kattı. Enerjimize enerji kattılar. Kampanya bize çok büyük enerji veriyor. Bizi tanıdıkça, biz seçmenin gönlüne dokundukça müthiş bir güç kazanıyoruz. Sıkılmadık el, dokunmadık gönül bırakmayacağız. Kimsenin siyasi görüşüne bakmıyorum. Bu kentte yaşayan herkese gitmeye ve ulaşmaya çalışıyorum. 

 

HERKESLE GÖRÜŞÜYORUM
Dezavantajlı gruplara çok daha fazla gittiğinizi görüyoruz. Bunun sebebi ne? 
Aslında her gruba gidiyorum. Sıkmadık el çalmadık kapı bırakmıyoruz. Bu şehir genci olduğu kadar engellisi, yaşlısı olan bir kent. Bu nedenle dezavantajlı grupları önemsiyorum ve bu kentti onların da rahatlıkla yaşadığı, dezavantajlarının kalmadığı bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz. 

 

İZMİT ÇİÇEK KOKACAK
Beyanname açıklamanızda İzmit’in sokaklarının çiçek kokacağını söylediniz. Nasıl olacak bu?
Bizim arzumuz sokakları mis gibi kokan, havası ve denizi tertemiz olan bir İzmit’te yaşamak, eskiden sokaklarımızda mor salkımlar ve leylaklar vardı. Sokaklarımızı bu çiçeklerle mis kokulu hale getireceğiz. Kentte kişi başına düşen yeşil alan çok az. Kocaeli’de Büyükşehir’in çalışmaları ile bu alan 12 metrekareye çıkartıldı. Ancak İzmit’in deniz ve tepeler arasında sıkışan bir şehir olması nedeniyle kişi başına düşen yeşil alan ne yazık ki 4 metrekare. Biz yeşili balkonlarımızı, sokaklarımızı çiçeklendirerek, yeşillendirerek artırmamız gerekiyor. 

 

GENÇLERİMİZİ SPORLA KORUYACAĞIZ
Seçim beyannameniz de bir de olimpiyatlar için sporcuların Kocaeli’de yetiştireceğinizi söylediniz. Bu mümkün mü?
Kocaeli’deTürkiye’nin 7 bölgesinden gelen insanlar var. Bu durum aslında sporun her dalını yapacak anatomiye sahip insanların bu kente var olduğunu gösteriyor. Büyükşehir ve İzmit Belediyesi’nin amatör spor kulüplerine verdiği destek, Kocaelispor gibi bir markanın olması olimpiyatlara sporcu yetiştirecek alt yapının olduğunu gösteriyor. Ayrıca gençlerimizi sigara ve diğer bağımlılıklardan korumak için de spora ihtiyacımız var. Çünkü gençlerimiz tehlike altında. Her geçen gün sigara ve diğer maddelere bağımlılık yaşı düşüyor. Ancak spor yapan gençlerimiz bu tür alışkanlıklardan uzak duruyor. Deniz ve dağı olan Kocaeli’de kayak vesu sporları ile ilgili eksik var. Özellikle su sporlarında bir çalışma yapmamız gerekiyor. Gençleri elbette sadece sporla değil, kültür ve sanatla da buluşturmak gerekiyor. Bu konuda da çok güzel projelerimiz var. 

 

 

GERÇEK ANKET SOKAK
Anketler seçim sonucu ile ilgili neler söylüyor?
Ben daha önce de söyledim. Anket sonuçlarına bakmıyorum. Benim için en büyük anket sokaktaki vatandaşın bizim için ne söylediğidir. Sokakta bize yönelik tepkiler çok olumlu. Sokak seçim sonuçları için iyi olduğumuzu ve daha da iyiye gideceğimizi gösteriyor. 

 

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR
Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
İzmit tepelik bir kent. Akıllı şehir uygulamaları ve küçük dokunuşlarla tepelik olan İzmit’e vatandaşlarımızın daha rahat yaşamasını sağlayabiliriz. Çok büyük paralar harcamadan küçük dokunuşlarla bu farkları yaratabiliriz. Gençlerimizin, yaşlılarımızın, engellilerimizin ve kadınlarımızın desteklenmesi dışında mutlaka yerel esnafın hareketlendirilmesi gerekiyor. İzmit’in sembol olan caddelerine el atacağız. Yerel esnafımızla birlikte yeni markalar oluşturacağız. Önümüzde 5 yıl seçim yok. Artık önümüze bakıp Türkiye ve İzmit’in hak ettiği yere gelmesi için çalışmamız gerekiyor. 

 

 

Her okula temizlikçi desteği vereceğiz

Son günlerde göreve geldikten sonra okullara temizlik personeli vereceğinizi söylüyorsunuz. Bu ihtiyaç nereden çıktı?
Okullarda temizlik personeli ihtiyacı çok fazla. Okul Aile Birlikleri bu konuyu dile getirdiler. Onlara söz verdik. Göreve geldiğimde gerekli olan her okulda yardımcı personel ihtiyacını mutlaka çözeceğiz. Mahalle ve ev gezilerimizde bazı aileler bize çocuklarının okulda tuvaletlerini dahi tutarak geldiğini söyledi. Benim içimi acıttı. Bir de okul aile birliği başkanı “Bizim okulda kırtasiye ve kıyafet ihtiyacı var” dedi. Kıyafet ve kırtasiye eksikliği nedeniyle törenlere katılmayan, okulda sıkıntı yaşayan çocuğumuz olmayacak.

 

 

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER
Eğitim alanında temizlik personeli dışında çalışmalarınız olacak mı?
Biliyorsunuz dershaneler kapatıldı. Okullarımızda çocuklarımızın ders anlamında eksiklikleri oluyor. Bu eksikleri kapatmak için çalışma yapıyoruz. Tabi bu eksikleri kapatmak için öğretmene de ihtiyaç var. Milli Eğitim ile çalışma yaparak atanamayan öğretmenleri de istihdam edecek ve onlara katkı verecek bir projemiz var. Bu öğretmenlerimizle hafta sonu ihtiyaç olan okullarda etüt merkezleri açıp çocuklarımıza eğitim alanında da destek vermeyi istiyoruz. Spor Akademisinde mezun olan gençlerimizi de değerlendirmek istiyoruz. Okullarımızda çok fazla spor eğitimi yok. Bu eğitimleri artırmak için de Spor Akademisi gençlerimizle çalışma yapmayı planlıyoruz. 

 

 

Hacıhızır ve Veliahmet’te vatandaş ne istiyorsa o olacak

Kentsel dönüşüm sıkıntısının yaşandığı Hacıhızır ve Veliahmet Mahalleleri için de görüşlerini açıklayan Gönül, Vatandaş ne istiyorsa o olacak. Mahalle sakinleri neyin yapılmasını istiyorlarsa o yapılacak. İstemedikleri hiçbir şey yapılmayacak” diyor


DERDİMİZ MÜTEAHHİT
İzmit’in kentsel dönüşüm ile ilgili tartışmalı noktalarından olan Hacı Hızır ve Veli Ahmet mahallelerinde nasıl bir çalışma yapılacak? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da çalışmaya müdahil oldu. Burada nasıl bir yol izlenecek?
Veli Ahmet ve Hacı Hızır mahallelerimizle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da açıklama yaptı. Bu alan ile ilgili “Vatandaş ne istiyorsa o olacak” dedi. Mahalle sakinleri neyin yapılmasını istiyorlarsa o yapılacak. Bir yenilenme isterse bölge halkı kira yardımı alacak, ruhsat ve tapu harçlarından muaf tutulacaklar. Hangi bölgede dönüşüm isteniyor, hangi bölgede istenmiyorsa buna vatandaş karar verecek. Vatanda istiyorsa yapılacak, istemiyorsa olmayacak. 

 

 

DÖNÜŞÜM İHTİYAÇ
Sizin dönüşümdeki derdiniz ne? Neyi amaçlıyorsunuz?
Derdimiz ne müteahhit ne o ne bu. Derdimiz İzmit’in sağlıklı yapılaşmaya ihtiyacı var. Yukardan manzara çok güzel. Aşağıdan baktığımızda ise manzara güzel değil. Birçok mahallede yaşam şartları çok zor. İtfaiye araçları dahi mahalle aralarına giremiyor. Mahallelerde sosyal donatı alanları, yeşil alanı, pazar alanı, park alanı yok. İzmit doğu batı aksında bir şehir. Bir makro kentsel yenilemeyi planlamak gerekiyor. Özellikle çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın olduğu mahallelerde bu yapılmalı. Biz mahallenin dokusuna, hikayesine göre eskiyi de koruyup yeniyi inşa etmek gerektiğine inanıyoruz. Yatay yapılaşmayı savunuyoruz ama orada sosyal alanlarda olacak. Tepelerden aşağı inecek akslar ve kavşaklar olmalı ki kentle bütünleşmeli. Kireçocakları’nı dönüştürmek lazım. Buraya da bakacağız. Kentsel yenilenmeye ihtiyacı olan bir yer bu kent. Bu ihtiyaca göre planlayacağız. 

 

CEDİT’TE ÖDEME YAPILDI
Cedit Mahallesindeki kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşların bazı sıkıntıları olduğunu duyuyoruz. Bu konuda çalışmanız olacak mı?
Cedit Mahallesinde anlaşan hak sahiplerinin ödemeleri ile ilgili bir sıkıntı vardı. Ödemelerin bir kısmı yapıldı. Konutlar yapılmaya başlanınca da ödemeler hakkında TOKİ ile görüşülecek. Yapılacak ne varsa yapacağız. İhtiyaçları biliyoruz. Vatandaşımızla birlikte dönüşümü gerçekleştireceğiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitsibel gönül
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA