Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 29.02.2020 SAAT 00:22:39
Advert
 

Tahir Büyükakın, göreve gelirgelmez başlatacağı çalışmaları anlattı

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, seçimden sonra kısa vadede yapacağı dört büyük hamleyi açıkladı. Kültür, sanat ve spor şuraları, turizm, sanayi, tarım ve hizmetler sektörü master planları ve akıllı kent uygulamalarını ilk 6 ayda hayata geçireceğini belirten Büyükakın, 1 Nisan’da da cep telefonunu halkla paylaşacağını kaydetti
Tahir Büyükakın, göreve gelirgelmez başlatacağı çalışmaları anlattı
rek

Süriye ÇATAK TEK

28 Kasım’da İstanbul Haliç Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kocaeli Büyükşehir Adayı olarak açıklanan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 4 aydır hiç dinlenmeden seçim çalışmalarını sürdürüyor. Adaylığı kesinleştikten sonra seçim çalışmalarına start veren Büyükakın’da önemli değişimler var. Bürokratik görevleri nedeniyle belki göremediğimiz siyasetçi kimliği ortaya çıktı ve tam bir teşkilatçı olarak sahada çalışıyor.

Parti içinde küskün olduğu düşünülen kurucular ve partinin eski isimlerini çalışmalara katan, teşkilatları her zaman motive eden yapısı, vatandaşın beklediği siyasetçi kimliği dışında yapabileceği şeylerin sözünü veren, yapamayacağının sözünü vermeyen bir kimlik oldu. Aynı zamanda kendi partisine muhalif olduğunu bildiği kurumlara gidip kenttin yönetimi için destek isteyen Büyükakın bu yönü ile kentte büyük takdir topladı.

Önümüzdeki 5 yıl farklı bir belediye başkanı kimliği ile çalışacağının farkındayız. Nelerle karşılaşacağımızı açıkça merak ediyorum. Belediyedeki değişimlerin yansıması da elbette en çok merak edilen konulardan biri. Yaşayıp göreceğiz…

Söyleşi bu merakı gidermek adına yapıldı. Büyükakın, seçildiğinde ilk 6 ayda yapacağı çalışmaları anlattı ve merak ettiğimiz birçok soruya yanıt verdi.

 

 

ŞURALAR HEMEN…

Seçimden sonra ilk 6 aylık süreçte neler yapacaksınız? Kısa vadeli programınız nasıl?

Hızla şuralar yapacağım. Spor, kültür ve sanat şuraları yapacağım. Kentte bu alanlarda değer katmış, hizmetleri olmuş ve hala hizmet eden isimleri bir araya getirip, kentin sporu, mimarisi, kültür ve sanat çalışmalarının nasıl olması gerektiğini, bu konularda neler yapılması gerektiğini konuşacağız. Toplantıların ardından spor, sanat ve kültür master planlarını çıkaracağız. Bu kenttin ortak akıl ve katılımcı bir yöntemle yönetilmesinin en önemli adımı olacak. Bu çalışmaları yaparken aynı zamanda bu alanda kimlerle çalışılacak, kim nerede katkı verecek bunları da görmek istiyoruz. İlk 6 ayda bu çalışmayı bitireceğiz.

MARKA YÖNETİMİ

Kentin marka yönetimi ile ilgili nasıl bir çalışmanız olacak?

Marka yönetimi ile ilgili kentin kanaat önderlerini bir araya getireceğim. Gazetecileri, siyasetçileri, sanatçıları ve diğer grupları bir araya getirip marka şehir uygulamalarını anlatacağız. Hatta gerekirse marka şehir uygulamalarını yerinde göreceğiz. Bu noktada kanaatleri bir potada toplayıp insanları bunların çevresinde kenetlemek gerekiyor.

MASTER PLANLAR

Sanat, spor ve kültür alanları dışında farklı alanlarda da kenttin master planlarını yapacak mısınız?

Bizim ulaşım master planımız var. Bu olduğu için çalışmalarımızı rahat yapıyoruz. Çünkü elimizde ciddi veriler var. Bunun dışında Kocaeli’nin markalaşması için çok büyük öneme sahip olan alanlarda da master planı yapacağız. Turizm, tarım, sanayi ve hizmetler sektöründe master planları yapacağız. Bu planları yaptığımızda bu alanlarda yapılacak çalışmalarda elimiz çok rahatlayacak.

ÜNİVERSİTEDE DE BÜRO KURULACAK

Akademisyenlerle bir araya geldiniz. Bunu kent ve üniversitenin buluşması açısından bir adım olarak görmek gerekiyor mu?

Biz bir çok alanda master planları yaparak şehre yapılacak çalışmalarda elimizi kolaylaştırmak isterken aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi’ni de kentle buluşturmamız  gerekiyor. Çünkü bu çalışmaları üniversite ile yapmamız gerekiyor. Bu konuda rektörümüzle görüştüm ve üniversitede bir büro kurmak için çalışma yapacağız. Bu büroda şehre dair çalışmaların yapılmasını isteyeceğiz. Sadece şehir üniversite ile akademik alanda değil, şehrin geleceğinin konuşulduğu bir alanda buluşması gerekiyor. Bu büroda kenttin tarımı, ulaşımı, sanayicinin ihraç yapacağı ülkeler gibi birçok konu konuşulmalı.

ÖNCELİK ULAŞIM VE TOPLU TAŞIMA

5 yıllık görev sürecinizde kentteki sorunlarda önceliğiniz ne olacak?

İlk 5 yılın önceliği toplu taşıma ve ulaşım olacak. Kentin toplam yolcu taşımasında toplu taşımanın payı yüzde 16 oranında. Bu oranı yüzde 30-35 civarına çıkarmak istiyoruz. Şu anda raylı sistemin toplu taşımadaki payı yüzde 7 oranında bunu da yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Ulaşım ile ilgili çok önemli çalışmalar yapacağız. Kenttin her alanına ulaşımı rahatlatacak projelerimiz var.

YAVAŞ DEĞİŞİM

Tabi seçildiğinizde en çok merak edilen konu Büyükşehir’in üst kadrolarındaki değişim olacak. Değişim nasıl olacak?

Seçimden sonra kadrolarda değişim elbette olacak. Değişmesi gerekenleri değiştireceğim. Ama benim tarzım belli. İhtiyaç olduğu yere ihtiyaç olduğu zaman değişim yapacağız.

Kültür, sanat alanında master planları yapmayı hedefleyen bir belediyecilik anlayışı ile bizler Kocaeli’de Fazıl Sayı dinleme şansını elde edebilecek miyiz?

Talep olursa neden olmasın. Elbette dinleriz.

AKILLI ŞEHİR

Akıllı şehir uygulamalarını hızla hayata geçirecek misiniz? Yoksa biraz daha bekleyecek miyiz?

Akıllı şehir uygulamalarında hızla hayata geçireceğimiz şeyler olacak. Akıllı şehir uygulamalarında trafik ve ulaşım önceliğimiz olacak. Biz 5 yıllık süreçte akıllı şehir uygulamaları ve katılımcı şehir anlayışı ile yeni bir belediyecilik anlayışı ortaya koyacağız. Aynı zamanda bir diğer önceliğimiz ise vatandaşların taleplerini baz alarak kentin yatay mimariyle yeniden yapılandırılması için uzun vadeli planlar yapmak ve kenti dönüştürmektir. Bu uygulamaları yaparken vatandaşın talebi ve oluru bizim için önceliktir.

TELEFONUNU VERECEK

Herkes size ulaşabilecek mi? Ulaşılır bir başkan olacak mısınız?

31 Mart’tan sonra bana ulaşması gereken herkes ulaşacak. Akıllı şehir uygulamaları kapsamında vatandaşın belediyeye ve bize ulaşması için sistem kuracağız. İnsan kaynaklı hata olursa ve kurulan sistem içinde sorun çözülmezse insanların beni araması için 1 Nisan’da cep telefonumu numaramı tüm kentle paylaşacağım.

 

Çok başarılı bir miting yaptık

19 Mart’a Milli İrade meydanında yapılan mitinginizi başarılı buluyor musunuz? Cumhurbaşkanı memnun kaldı mı?

Mitingimiz başarılı oldu ve amacına ulaştı. Ben konuştuktan 45 dakika sonra Cumhurbaşkanımız kürsüye çıkıp konuştu. Ben sahnedeyken alanın arkasında boşluklar vardı. Ama Cumhurbaşkanımız kürsüye çıktığında tüm alan doldu. Alanın tamamı doluydu. Alandaki doluluk ve coşku Cumhurbaşkanımızı mutlu etti ve mutluluğunu, alanındaki coşkuyu beğenisini kürsüde de dile getirdi

 

 

Kocaelililer mutlaka sandığa gidin

Bu seçimde 24 Haziran’daki gibi vatandaşın sandığa gelme oranın yüksek olmayacağı tahmin ediliyor. Siz nasıl görüyorsunuz?

Evet, katılımın düşük olacağı ile ilgili bir eğilim var. Ancak son haftaya girdiğimizde seçime katılmaya yönelim yükselişe geçti. Seçmende hareketlilik başladı. Bu hafta bu yönelim artacak ve çok büyük sıkıntı olmazsa rüzgar bizden yana esiyor. Katılama yönelenler AK Parti’ye oy veren kesim olacak. Ben de seçmenlerimize mutlaka sandığa gidin diyorum.

 

Gurur duydum yükümüz arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu bir televizyon programında sizi öven cümleler kurdu. Neler hissettiniz?

Cumhurbaşkanımızın bizden bahsetmesi gurur verici. Bu durum sorumluluğumuzu daha da artırdı. Bizden beklentisinin yüksek olduğunu gösteriyor. Sırtımızdaki yük arttı. Daha çok çalışmalıyız.

 

 

Kocaelispor için 3 şey yapılmalı

Kocaelispor’un güçlenmesi için çalışma yapacak mısınız? Nasıl bir yöntem bulacaksınız?

Kocaelispor için 3 şey yapmak gerekiyor. Tesis alt yapısı, ekonomik alt yapı ve sporcu alt yapısını güçlendirmek gerekiyor. Bunun Kocaelispor’a sürekli gelir sağlayacak bir çalışma yapacağız. Bu durum en azından kulübün sürekli gelirinin olduğu ve bu doğrultuda kendini planlayacağı bir çalışma yapmasını sağlayacaktır.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.2465 TL 6.2216 TL
Euro
EURO
6.8819 TL 6.8544 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA