Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 22.09.2020 SAAT 14:03:57
Advert
 

Öğretmen Hüseyin Cebe ölümünün 12'inci yılında unutulmadı

12 yıl önce Kocaeli’nin Darıca ilçesinde öğrencilerinin gözleri önünde katledilen öğretmen Hüseyin Cebe, Eğitim Sen Gebze Şubesinde düzenlenen etkinlikle anıldı
Öğretmen Hüseyin Cebe ölümünün 12'inci yılında unutulmadı
Advert

2 Nisan 2007 tarihinde Darıca Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu'nda görev yaparken başka bir öğretmen tarafından teneffüs arasında öğrencilerinin gözleri önünde katledilen öğretmen Hüseyin Cebe, ailesi, dostları ve meslektaşları tarafından anıldı.

‘HÜSEYİN DİK DURUYORDU’
Saygı duruşunun ardından ilk olarak Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Oğur Aydın konuştu. Aynı gün GebzeAtatürk Anadolu Lisesi’nde yaşanan olayda, okulun öğrencisi F.Ç. tarafından bıçaklanarak öldürülen müdür yardımcısı Necmeddin Kuyucucinayetine dair söz eden Oğur, “Bugün Gebze'de bir eğitim emekçisi arkadaşımız daha öldürüldü. Her şey üst üste geliyor evet ama bizi bitiremeyecekler bunu biliyoruz. Hüseyin öğretmen, dostumuzdu, arkadaşımızdı, onu aramızdan aldılar, onu unutmayacağız, yaşatacağız” dedi. O dönem Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Orhan Kaya ise, “12 yıllık bir zaman geçti. Birlikte uzun süre çalıştık, o dönem gericiliğin yavaş yavaş ortaya çıktığı bir dönemdi. Hüseyin Alevi idi, Kürt idi, Eğitim Sen'li idi, dik duruyordu. 24 Eğitim Senli öğretmenin olduğu o okulda 4 üyemiz kalmıştı, bunlardan biri de Hüseyin’di. Hiç taviz vermedi, çocuklar için iyi bir gelecek istedi” diye konuştu. 

 

 

‘CİNAYETİN ARKASINDAKİ GÜÇ ARALANMADI’
Hüseyin Cebe’nin ailesi adına konuşan yeğeni Hasret Gültekin Kozan ise, Cebe’nin cinayetinin siyasi olduğunu yineledi. Ailenin 12 yıldır adalete olan inancının tükendiğini belirten Kozan, “Katil bu cinayeti planlayarak yaptı, bunları kendisi de itiraf etti. Sonradan alınan ‘akli dengesi yoktur’ raporu ile aklandı, 1 yıl cezaevinde, 1 yıl da hastanede yattı ve çıktı. Aramıza karıştı, çocuklarını sevdi belki. İki yıl önce de kanserden hayatını kaybetti. Ama cinayetin arkasındaki güç aralanmadı” dedi. Eğitim Sen Gebze Şube yöneticisi Güngör İrdemise, “Biz nereye gidersek gidelim, sendikamızın toplantı salonunun adının Hüseyin Cebe kalacağını söylemiştik, öyle de oldu” dedi. Hüseyin'in düşüncelerini yaşatacaklarını söyleyen İrdem, “Onu insanca yaşam, demokratik Türkiye mücadelemizde yaşatacağız. Bu bir anma günü değil aslında, yaşatma günü” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Yıldırım Gül, Hüseyin Cebe'nin sevdiği türküleri bağlama ile seslendirdi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Eğitim haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA