Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 27.05.2020 SAAT 08:17:52
Advert
Advert
 

Kanser olmamak elinizde

Doç. Dr. Devrim Çabuk, kanserden korunmanın üç koruma yöntemi olduğunu söylüyor. Beslenme, tarama ve hasta olan kişiyi başkan kansere yakalanmaması için koruma. Bu üç yöntem hayat kurtarıyor…
Kanser olmamak elinizde
Advert

Süriye ÇATAK TEK   -Türkiye'de kardoyivasküler hastalıklardan sonra sebebi bilenen insan ölümlerinde ikinci sırada olan kansere dikkat çekmek için 1-7 Nisan tarihleri arasında Kanser Haftası etkinlikleri yapılıyor. Bu hafta çerçevesinde yapılan etkinliklerde kanserden korunma, hastalığa yakalandıktan sonra yapılması gerekenler konusunda vatandaşlar bilgilendiriliyor. Biz de bu hafta içinde insanların kanserden nasıl korunacağını anlatmak istedik. 

 

KANSERİ KONUŞTUK
Doktorlara yönelik çalışma yapan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, aynı zamanda sosyal sorumluluk çerçevesinde Kanser Haftasında önemli farkındalık çalışmaları yapıyor. Derneğin Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Çabuk ile kanseri konuştuk. 

 

MUTLAKA TARAMA YAPIN
Kanser tedavisi ile ilgili yanlış bilinenleri, nasıl korumak gerektiğini, beslenmeyi, obeziteyi ve tedavi yöntemlerini anlatan Çabuk, kanserden korunmanın 3 önemli yolu olduğunu belirtti. Beslenme, tarama ve hastalanan kişinin başka kanserlerden korunmasının önemine değinen Çabuk, mutlaka aile öyküsünde kanser olan ya da olmayan herkesin mutlaka tarama yapması gerektiğinin altını çiziyor. Siz de mutlaka tarama yapın. 

 

YAŞAM SÜRESİ ARTIKÇA KANSER DE ARTIYOR
Kocaeli’de en çok hangi kanser türleri ile karşılaşıyorsunuz? 

Türkiye genelinde en çok görülen kanser türleri Meme, Bağırsak Kanserleri. Kocaeli’de de en çok bu kanser türleri ile karşılaşıyoruz. 

Kocaeli ve Türkiye’de kanser oranlarında artış var mı?
Aslında kanser oranındaki artışın neye bağlı olduğu önemli. Yaşam süreci artıkça kanser oranları da artıyor. Ülkemizde şu ada ortalama yaş 80 ile 90 yaş aralığında. Böyle olunca 80’li ve 90’lı yaşlarda kansere yakalanma oranı yüksek oluyor. Bu yaş aralığında meme ve prostat kanserinde artış fazla oluyor. 

Kanser tedavileri nasıl oluyor? Tedaviden önce ne yapacağız?
Tedaviden önce kanseri erken yakalamak çok önemli. Erken teşhis ile ilgili bilgilendirmeler yapılmasına rağmen ne yazık ki tarama yapan insan sayısı çok az. 

 

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ


Peki, hangi kanser türleri ile ilgili taramalar var?
Meme kanseri, bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri, akciğer kanseri için tarama öneriliyor. Bunları yapan sayısı çok az. Hastanelere gelen çok sayıda insan ileri evrede kanser hastası oluyor ne yazık ki. Oysa tarama yapsa belki erken teşhis ile çok kolay tedavi olacaktır. 

Kanser türlerinin aile geçmişinde olması riski artırıyor mu?
Hastalar taramaları yapmamalarının nedeninin ailede kanser öyküsünün olmaması olarak gerekçelendiriyor. ‘Benim ailemde yok’ deniliyor. Örneğin meme kanserinin ailesel olması yüzde 10 civarında. Tüm kadınların meme kanseri olma riski var. Elbette ailede böyle bir öykü varsa kişiyi erken takibe almak gerekiyor.

 

KANSER TARAMI YAPMAK ŞART
Kanserden korunmanın yolları var mı? Korunmak için ne yapmamız gerekiyor?

Kanserden birincil, ikincil ve üçüncül korunma yöntemleri ile korunabiliriz. En önemlisi birincil korunma yöntemidir. Bunun için sigara içmeyeceksiniz, sağlıklı besleneceksiniz, kilolu olmayacaksınız ve daha az alkol tüketeceksiniz. Yani yaşam biçiminizi değiştireceksiniz. Kanserde birçok sürü faktör var. 
Sağlıklı beslenen, yaşam biçimini değiştiren insanlar kanser oluyor. Burada da ikincil korunma devreye giriyor. O da tarama yapmak. Erken teşhis için tetkik yapmak ve tarama yapmak şart. Kanseri erken evrede yakalamak çok hayati bir mesele. 
Üçüncül korunma ise kanser olan birini diğer kanser türlerinden korumaktır. Sağlıklı bireyler için birincil ve ikincil korunma önemlidir. Şu anda yaşam biçimini değiştirme konusunda insanlarda bilinçlenme başladı. Bu korunma için önemli bir adımdır.

Kanserden korunmanın en önemli yolu sanırım koruyucu önlemler…
Evet, en önemli şey korunma. Devlet bu konuda bir dönem önemli çalışmalar yaptı ama yetersiz. Koruyucu hekimliği aile hekimlerinin yapması gerekiyor. Toplumu taramaya yönlendiren çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu noktada Sağlık Bakanlığının girişimlerini artırması lazım. 

 

Beslenme piramidini uygulayın yeter

Kanserden korunmanın önemli yöntemlerinden biri olan beslenmede Doç. Dr. Devrim Çabuk, vatandaşın beslenme piramidine uygun ve ölçülü beslenmesinin korumada çok önemli olduğunun altını çizdi

 

ÖLÇÜLÜ TÜKETİN
Kanser olmamak için ne yiyip ne içmeliyiz?

İlkokuldan itibaren ders kitaplarımızda yer alan beslenme piramidine dikkat etmemiz gerekiyor. Karbonhidrat, meyve, sebze, et, tavuk ve balığı tüketmeliyiz. Ama hepsini ölçülü tüketmeye dikkat etmeliyiz. 

Vitamin takviyelerinin yararı var mı?
Toplumda vitamin takviyesi ile ilgili bir merak var. Bir çok vitaminin insanı kanserden koruduğu ile ilgili bir bulgu yok. Elbette vücutta doktor tarafından teşhisi konulmuş eksik vitamin varsa bunun takviyesi alınmalı ama ekstra vitamin almak bir işe yaramıyor. 

Üretilen meyve ve sebzenin hormonlu olmasının kansere ya da beslenmeye etkisi var mı?
Hormonlu meyve ve sebzenin tüketiminin kansere yakalanmada etkili olduğu ile ilgili net bir kanıt yok. Şu anda hiç hormon verilmeyen meyve ve sebze bulmak neredeyse imkansız. Ama elbette mümkün oldukça doğal olanı tüketmek çok önemli, 

OBEZİTEYE DİKKAT
Beslenme alışkanlıklarının kanser üzerinde etkisi nasıl?

Türkiye’de mide kanseri ve bağırsak kanserleri en çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görülüyor. Bu bölgelerde beslenme alışkanlığında meyve ve sebze neredeyse yok. Konserve ve kurutulmuş meyve ve sebzeler risk faktörü olarak düşünüyor. Soğukta çok sıcak çay tüketmek de yemek borusu kanserini artıyor. Ama Akdeniz tipi beslenme kanser riskini azaltıyor. Bu tip beslenmenin olduğu bölgelerde mide ve bağırsak kanserine daha az rastlanıyor.

Son dönemde en çok tartışılan obezitenin kanser üzerinde etkisi var mı? 
Obezite meme, bağırsak ve birçok kanser riskini artıyor. Bu da yeni beslenme ile ilgili. Beslenme piramidine uygun beslenmek obeziteye karşı mücadelede önemli. Tabi bunun yanında egzersiz yapmakta çok önemli.   

 

Kemoterapiden korkmayın

Kanserin en önemli tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi ile ilgili yanlış bilinenlere de cevap veren Doç. Dr. Devrim Çabuk, kemoterapinin korkulacak bir yöntem olmadığını aksine destekleyici ilaçlarla artık çok kolay bir tedavi olduğunu belirtti 

Kanser tedavisinde kemoterapi önemli bir tedavi yöntemi. Ama bununla ilgili vatandaşların çekinceleri var. Kemoterapi öyle korkulacak bir yöntem mi?
İnsanların kemoterapi ile ilgili yanlış bilgileri var. bazen kemoterapiyi ileri evrede hastaya veriyoruz, bazen de koruma amaçlı veriyoruz. Hastalık tekrarlanmasın diye kemoterapi veriyoruz. Ama halk arasında kemoterapi çok korkunç bir tedaviymiş gibi lanse ediliyor. Aksine korkulacak bir tedavi değil. Bulantı ve kusmayı ortadan kaldıran destekleyici ilaçlarla çok bir tedavi yöntemi haline geldi. Bizim hastalarımız kemoterapi alıp normal hayatlarına devam ediyor. Her kemoterapi bağışıklık sistemini düşürmez. Ama elbette risk olabilir. Bu riske karşı bağışıklığı artıran iğnelerle destek veriliyor. Kemoterapi alan hastalarımız normal hayatlarına devam edebilir. 

Kemoterapi alan hastalar beslenmesi nasıl olmalı?
Kemoterapi sırasında alınmaması gereken birkaç besleyici var. Bunlar ilaçlarla etkileşim olabilir diye tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Nar suyu, greyfurt ve ısırgan otu bu önermediğimiz gıdaların başında geliyor. Bunlar dışında sağlıklı beslenme çeşitlerini öneriyoruz. Beslenemeyen hastalar için ek gıda takviyeleri var. Bunlar ileri dönemde yapılan tıbbi takviyeler. Bu hastalar dışında normal sağlıklı beslenmeye devam etmek yeterli. 

 

Hedefe yönelik tedaviler var 

Kanser tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirildiğini belirten Doç. Dr. Devrim Çabuk, bu yöntemlerin kemoterapideki gibi saç dökülmesi, kusma ve bulantı yapmadığını söyledi

Kanser tedavisinde yeni gelişmeler var mı?
Kanser tedavisi ile ilgili önemli gelişmeler var. Özellikle hedefe yönelik tedavi yöntemleri çok önemli. Bu yöntemler direk tümör hücresine etki ettiği için kemoterapi gibi etkileri olmuyor. Saç dökmesi, bulantı, kusma yapmıyor. 

Son dönemlerde bir de eminoterapi yöntemi sık sık televizyonlarda karşılaştığımız bir yöntem oldu sanırım…
Her hastalıklara yönelik hedefe yönelik akıllı ilaçlar var. Bunlardan biri eminoterapi. Bağışıklık sistemi üzerinden etki yapıyor. Vücudun kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere saldırmasını sağlıyor. Tümür hücreleri normal hücrelerin kendisine saldırmasını engelliyor. Bu sisten saldırı engelini ortadan kaldırıyor. Her kanser türüne göre tedavi değişiyor. Her hastalık için tüm tedaviler uygun değil. Hastalık ve evresine göre tedavi planlanıyor. 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA