Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:59:20
Advert
Advert
 

Ekonomi gündemi GTÜ’de konuşuldu

‘Emekliliğiniz için buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor’ paneli, GTÜ'de düzenlendi. Moderatörlüğünü Noyan Doğan’ın üstlendiği panel, Habertürk'te de canlı yayınlandı
Ekonomi gündemi GTÜ’de konuşuldu

Gebze Teknik Üniversitesi Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım sistemlerinin faydalarının ve merak edilenlerin konuşulduğu ‘Emekliliğiniz için buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor’ paneline ev sahipliği yaptı. İşletme Fakültesi’ndeki etkinlik Habertürk televizyon kanalında canlı yayınlandı.

 

PAKETE DENK GELDİ
Bireysel Emeklilik konusunda tüm paydaşların harekete geçirilmesi, farkındalığı arttırmak, eksiklerin tespiti ve giderilmesi, otomatik katılım sürecinin daha etkin, sağlıklı ve verimli işlemesi, tasarruf ve yatırımlar konusunda gelecek vizyonu oluşturmak amacıyla düzenlenen panelde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketi de yorumlandı.


REKTÖR DE KATILDI
Gebze Teknik Üniversitesi, Emeklilik Gözetim Merkezi ve Habertürk iş birliğiyle organize edilen ve moderatörlüğünü ünlü ekonomist Noyan Doğan’ın üstlendiği panele GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halit Yanıkkaya, Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Obalı konuşmacı olarak katıldı.


HEDEF YÜZDE 100
İlk konuşmacı Rektör Aslan, GTÜ’nün ulusal ve uluslararası elde ettiği başarılarını anımsatarak bunun doğal yansıması olan bölge ve ülke ekonomisine GTÜ’nün katkısını anlattı. Mezun öğrencilerin hali hazırda yüzde 80’ni ilk bir yıl içinde işe yerleşiyorken bu oranın yüzde 100 olması için çalışmalarının olduğunu vurguladı. Rektör Aslan, panelin ikinci bölümünde ise tasarruf tedbirlerinin önemine değinerek bu amaca yönelik üniversitede yapılan çalışmalara değindi.


GENÇLER OLMALI
Daha sonra söz alan Özgür Obalı, az da olsa erken tasarrufun önemine dikkat çekti. Yaşlılıktaki hayat standardının iyileştirilmesi çabalarına yönelik devletin aldığı tedbirlere değinen Obalı, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aldığı önlemlerin yeterli olmayacağının altını çizdi. Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin işleyişi hakkında bilgiler verdiği bölümde gençlerin sisteme katılımlarının teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 


SİSTEM DIŞI FONLAR
Finans sistemine girmemiş yaklaşık 300 milyar dolarlık bir yatırımın halkın elinde olduğunu anımsatan Prof. Dr. Halit Yanıkkaya, konuşmasında, bu bağlamda faizsiz yatırım ve tasarruf tedbirlerini ele aldı. Otomatik katılımın olumlu yanlarına değinen Yanıkkaya, bireylerin dışarda tuttuğu fonlarını sisteme aktarmasının istihdam, büyüme ve yatırıma olumlu etkilerini dile getirdi. Bankacılık sektörünün yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan katılım bankalarının ekonomideki yerini anlattı.


TASARRUF ÖNEMLİ
Habertürk Televizyonu Bakış Programı canlı yayınıyla tüm Türkiye’nin izlediği panelde, ‘Tasarruf meselesi, Memleket meselesi’ şiarıyla Hane halkı için alınan tasarruf tedbirlerinin, refah düzeyinde katkı sağlayan bir unsurken, ülke ekonomilerine kattığı güce dikkat çekildi. Tasarrufun sürdürülebilir kalkınmadaki rolüne vurgu yapıldı. Bu kapsamda tasarrufun amacına uygun olan ve geleceğe yatırımı sağlayan Bireysel Emeklilik konusu tüm yönleriyle ele alındı. 


AKSAKLIKLAR VAR
1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlükte olan ve çalışanların emeklilik dönemlerinde ihtiyaç duyacakları birikime destek olmak amacıyla geliştirilen Bireysel Emeklilik Sisteminde Otomatik Katılım sistemi hakkında akademisyen ve öğrenci dinleyicilerin soruları yanıtlandı. Devletin yüzde 25 katkı sağladığı ve 14 Milyonun üzerinde çalışanın dahil olacağı sistemin kapsamı, işleyişi, birikim oranları ve uygulamadaki aksayan yönlere dikkat çekildi.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliizmitGTÜ
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA