Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.02.2020 SAAT 15:55:00
Advert
 

Öğrenciler kültürlerini bu kez Gebze’de tanıttı

Gebze'de gerçekleştirilen öğrenci buluşmasında GTÜ öğrencilerinin de aralarında bulunduğu uluslararası öğrenciler, kültürlerini vatandaşlarla buluşturdu. Öğrenciler yöresel kıyafetleri, kültürlerine ait eşyaları ve yemekleri ile ilgi odağı oldu
Öğrenciler kültürlerini bu kez Gebze’de tanıttı
rek

‘DOĞUDAN Batıya Adil Bir Dünyaya’ teması ile 51 ülke, 91 şehirde yapılan ‘12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’ Kocaeli'nin ardından Gebze'de gerçekleştirildi. Hafta sonu Gebze Kent Meydanı’nda stantların kurulması ile başlayan ve gün boyu devam eden etkinlikte uluslararası öğrenciler kültürlerini vatandaşlarla tanıttılar. Öğrencileri aynı zamanda etkinliğin paydaşları olan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yalnız bırakmadı. Etkinlikte öğrenciler yöresel kıyafetleri, kültürlerine ait eşyaları ve yemekleri ile ilgi odağı oldu. Kent meydanında yapılan etkinlikte ayrıca öğrenciler ülkelerine ait dans figürlerini de ustalıkla sergiledi. Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek devam eden buluşmada protokol üyeleri ve vatandaşlar uluslararası öğrencilerin stantlarını ziyaret ederek onlarla fotoğraf çekildi. 

 

 

ÖNEMLİ BİR MESAJ VERİYORUZ
Etkinlikte konuşma yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, giderek güçlü bir marka üniversite haline gelen GTÜ'nün 138 yabancı öğrencisinin yaşadıkları bölge ile kaynaşmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Aslan, “Türk milleti olarak yüzyıllardır kardeşçe bir arada yaşamış ve farklılıklarından beslenmiş bir millet olarak bugün de dil, din, ırk ayrımı olmaksızın farklılıklarla zenginleştiğimizi biliyoruz. Uzak ya da yakın coğrafyalardan ülkemize gelmiş tüm öğrencilerimizle Dünya’ya önemli bir mesaj veriyoruz. Bugün bu etkinliği gerçekleştirmiş olduğumuz Gebze ilçemiz konumu gereği kültürel çeşitliliği kuruluşundan bu yana korumuştur. Gebze kültürel çeşitliliğinin yanı sıra sanayi ve ekonomi alanında da yüklendiği misyonla ülkemize ve dünyamıza katma değer üretmektedir.

 


KOCAMAN BİR AİLEYİZ
Üniversite olarak biz de hem ilçemiz hem de ülkemiz adına büyük bir misyon üstlenmiş konumdayız. Hem lisans hem lisansüstü alanda bilimsel çalışmalar yaparak Gebze’yi sanayi üssü konumuna ek olarak bilim üssü yapmak. Bu bilimsel çalışmaları sanayi ile yapılacak iş birlikleri ile ürünlere dönüştürmek ve katma değer üretmek hedefindeyiz. Gebze Teknik Üniversitesi kendini bilime ve teknolojik gelişmeye adamış kocaman bir ailedir. Sizlerle birlikte büyüyen bir üniversite olmaktan mutluluk duyuyoruz. Üniversitemiz bünyesinde ağırladığımız 138 yabancı uyruklu öğrencimiz ile Gebze Teknik Üniversitesi’nin giderek güçlenen bir marka üniversite haline geldiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.  

 


BİZİM DE ÇOCUKLARIMIZSINIZ
Yabancı öğrencileri kendi çocukları olarak gördüklerini söyleyen Aslan,  “Üniversitelerde yetişen gençler, ülkenin geleceğine yön verecek olan, seçilmiş bireylerdir. Bugün bu meydandaki sizler, yarının ülkelerinde gündemi belirleyecek kişiler olacaksınız. Bu nedenle, gelecekle ilgili planlama yapan tüm kişi ve kurumlar, gençlere değer vermeli, problemlerinin çözümünde yanlarında olmalıdır. Bu bağlamda ülkelerinizden binlerce kilometre uzakta kendinize yeni bir yaşam kurduğunuz ülkemizde sizleri kendi çocuklarımız gibi gördüğümüzü ve her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.  

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeligebzeGTÜ
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0778 TL 6.0536 TL
Euro
EURO
6.5813 TL 6.5550 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA