Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 11:50:50
Advert
Advert Advert
 

Tüpraş işçisi öfkeli

Tüpraş toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 8’inci oturumunda da sonuç çıkmadı. İşçiler işverenin aynı teklifi vermesine tepkili. İşçilerin 4 rafineride aynı anda daha büyük eylemler yapmaya hazırlanması bekleniyor
Tüpraş işçisi öfkeli
Advert

Süriye ÇATAK TEK   -TÜPRAŞ’ta ocak ayında başlayan ve arabulucu sürecine giren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 8’inci oturumunda da bir sonuç çıkmadı. Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmelerde işveren verdiği ücret teklifinde geri adım atmazken, sendika ise işçinin onaylamadığı hiçbir teklifi kabul etmeyeceğini belirtti ve görüşme sona erdi. Taraflar yeni bir görüşme günü belirlemezken tarafsız arabulucunun daveti ile tekrar bir araya gelecek. 

 

SÖZLEŞME TIKANDI
İzmit Rafinerisinde çalışan 1828 işçi olmak üzere Batman, Kırıkkale ve Aliağa Rafinerilerinde çalışan toplam 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 30 Ocak’ta başladı. İdari maddelerin tamamına yakını üzerinde anlaşma sağlayan taraflar üret maddeleri, işverenin vardiya sistemini değiştirmek istemesi, 8 gün olan yıllık mazeret izinlerini düşürme ve sözleşmenin 3 yıl olması talebi sözleşmeyi tıkadı. 

 

EYLEMLER SERTLEŞTİ
Yaşanan tıkanma üçerine işçiler sabah vardiyasında 2 saatlik iş bırakma eylemleri ile işvereni uyardı. Ancak işveren 7’inci oturumda görüşme masasına getirdiği ücret teklifi işçilerin 2 saatlik iş bırakma eylemini 4 saatte çıkartmasına neden oldu. İşçiler adeta zam vermemeyi öngörün teklifi sert bir şekilde protesto etti. İşveren masaya işçilerin maaşlarına ilk 6 ay zam yapmamayı ve işçilerin saat ücretlerine yansıtılmaması şartı ile bir brüt maaş tutarında ödeme yapmayı teklif etti. Ayrıca ikinci 6 ay ise 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranında zam yapmayı masaya getirdi. İşveren aynı teklifi 8’inci oturumda da masaya getirdi. 

 

EYLEMLER BÜYÜYECEK
İşverenin tutumu karşısında 8’inci oturum kısa sürdü ve taraflar bir daha yapılacak görüşmenin zamanını belirlemedi ve atanan arabulucu Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın tarafları davet etmesine bıraktı. İşverenin tutumu karşısında işçilerin iş bırakma eylemlerini büyütecek. Özellikle 4 rafineride aynı anda büyük eylemlerin yapılması bekleniyor. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliTüpraşizmit
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA