Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 10:58:55
Advert
Advert Advert
 

Dünya çocuklarının korteji Kocaeli'yi renklendirdi

Büyükşehir tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali kortej yürüyüşüyle başladı. Geleneksel kıyafetleri ile kortej yürüyüşünü gerçekleştiren dünya çocukları renkli görüntüler oluşturdu
Dünya çocuklarının korteji Kocaeli'yi renklendirdi
Advert

 

Büyükşehir Belediyesi’nin bu sene 11’cisini düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen misafir çocukların gerçekleştirdiği kortej yürüyüşüyle başladı. Saat Kulesi’nden başlayıp Büyükşehir hizmet binası önüne kadar geleneksel kıyafetleriyle Kocaelilileri selamlayan 47 ülkeden 1100 çocuk, dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdi. Geleneksel kıyafetleri ile yürüyüşü gerçekleştiren dünya çocukları renkli görüntüler oluşturdu.

 

ALKIŞLARLA EŞLİK

Renk, ırk, dil ayrımının olmadığı birlik ve beraberliğin ön plana çıktığı kortej yürüyüşünde, 47 ülke çocukları geleneksel danslarıyla Kocaelilileri selamladı. Dünya çocuklarının kortejini, kent merkezinde vatandaşlar ilgiyle takip etti. Vatandaşlar farklı ülkelerden Kocaeli’ye gelen 1100 çocuğa alkışlarla eşlik ederken cep telefonlarıyla bu ölümsüz anı kaydetmeyi ihmal etmedi.

 

 

BAŞKAN KARŞILADI

Dünya çocuklarını, Büyükşehir Belediyesi önünde Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Genel Sekreter Yardımcıları Ali Yeşildal ile Raşit Fidan, daire başkanları ve personel karşıladı. Başkan Doç. Dr. Büyükakın, çocukların arasına girerek onlarla sohbet etti. Daha sonra Başkan Büyükakın, 47 ülkeden gelen 1100 çocukla birlikte toplu hatıra fotoğrafı da çektirdi.

 

FARKLILIK ZENGİNLİK

Doç. Dr. Tahir Büyükakın yaptığı konuşmada, ”Sevgili Çocuklar, Kocaeli’ne, Türkiye’ye, Çocuk Bayramı’na hoş geldiniz. Diliyorum ki hoşça zaman geçirirsiniz” ifadelerini kullanarak; “Burada dünyanın dört bir yanından gelen kardeşlerinizle buluşacaksınız. Ülkelerinizin kültürünü tanıtacaksınız. Ülkemizin, Türkiye’mizin kültürünü tanıyacaksınız. Birbirinizle kucaklaşıp, sevinci, neşeyi, kardeşliği paylaşacaksınız. Farklı ülkelerden farklı insanlarla tanışacaksınız. Farklılıkların bir zenginlik olduğunu öğreneceksiniz” dedi.

 

 

TEMSİLCİ OLDUNUZ

23 Nisan'ı, ülkemizin dört bir köşesinde sevinçle kutlandığını kaydeden Başkan Büyükakın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bu bayramı varlığınızla anlamlandırdınız, güzelleştirdiniz. Birlik ve beraberliğin, dostluk ve sevginin temsilcisi oldunuz. Şehrimizi şenlendiren siz sevgili çocuklara ve başta aileleriniz ve grup liderleriniz olmak üzere buraya gelmenize vesile olan herkese tekrar teşekkür ederim. Sayılı gün çabuk geçer derler. Güzel günler, unutulmaz anlar su gibi akıp geçer. Bu zamanı iyi değerlendirin” şeklinde konuştu.

 

DÜNYAYA ÖRNEK OLSUN

Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasının sonunda, “Yaşadığınız her anın kıymetini bilin. Sizden dileğim; yaşadıklarınızı, gördüklerinizi, hissettiklerinizi ülkenize döndüğünüzde başta anne babalarınız olmak üzere herkesle paylaşın. Paylaşın ki, bu güzellikler çoğalsın, paylaşın ki bu birlik ve beraberlik tüm dünyaya örnek olsun. Buradaki kardeşlerinizi, Türkiye’deki güzellikleri ve dostlukları sakın unutmayın. Onlar da sizleri unutmayacak. Gözlerinizin içi daima gülsün. Hepinizi teker teker sevgiyle kucaklıyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Büyükakın’ın konuşmasının ardından hediyeleşmelere geçildi.

 

 

FUAR BUGÜN BAŞLIYOR

Uluslararası Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın etkinlik bölümü, bugün saat 10.00’da Uluslararası Fuar Merkezi’nde başlayacak. Resmi açılışın 14.00’de yapılacağı fuarda katılımcılar ve 47 ülkeden festival için Kocaeli’ye gelen 1100 çocuk, tiyatrodan kukla oyunlarına konserden bilim gösterilerine kadar birçok etkinlikle doyasıya eğlenip unutulmaz anlar yaşayacak.

 

EN DUYGUSAL ANLAR

Her sene olduğu gibi bu yılda festivalin en duygusal anları son gününde yaşanacak. 24 Nisan Salı günü dünya çocukları, evlerine dönmek için yanlarında kaldıkları Kocaelili ailelerden ayrılacak. Dünya çocuklarına annelik ve babalık yapan Kocaelili veliler ile misafir çocuklar tekrar görüşmek dilekleriyle vedalaşacak.

 

Bu haber eklendi
23 Nisan Uluslararası Çocuk FestivaliKocaeliİzmit
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA