Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:04:48
Advert
Advert Advert
 

Yuvacık’a yeni koruma önlemleri

Yuvacık’a yeni koruma önlemleri
Advert

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Yuvacık Baraj Gölü’nün koruma havzasının yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yeni değişiklikle belediyeler büyük kamulaştırmalardan kurtulurken, havzanın korunması için yeni önlemler alındı

Süriye ÇATAK TEK - ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Yuvacık Baraj Gölü’nün koruma havzasının yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaptı. Yeni yapılan Yuvacık Baraj Gölü Taslak Özel Hükümleri İSU’nun, bakanlığın ve ilgili belediyelerin internet sitelerinde ve belediyelerde askıya çıktı. Yeni hükümler mevcut havzanın koruma yönetmeliğini yumuşatırken, aynı zamanda yeni koruma önlemleri de getirdi.

50 METREYE İNDİ

Özellikle belediyelerin büyük sıkıntısı olan hava alanının kamulaştırmasının getirdiği yükü azaltmak amacı ile yapılan değişikliklerde koruma alanı 300 metreden 50 metreye indirildi. Böylece belediyelerin kamulaştıracağı alanın oranı büyük ölçüde azalıyor. Ancak koruma alanın mesafesini aşağı çeken yeni yönetmelikte havzanın korunması için önemli değişiklikler getirildi. Bunların en önemlileri imar, tarım, hayvancılık alanlarında.

HAYVANCILIĞA SINIRLAMA

Koruma alını içinde yapılacak olan hayvancılık sadece bölgedeki vatandaşların ihtiyacını karşılayacak oranda olacak. Ticari amaç ile hayvancılık yapılmayacak. Havza alanında sadece hayvanların otlatılmasına izin verilecek. Hayvancılık yapan vatandaşlara eğitim verilecek. Özellikle havza alanının su temizliğinin korunması için vatandaşlara nasıl hayvancılık yapacakları anlatılacak.

ORGANİK TARIM YAPILACAK

Havza içinde kalan tarım alanlarının kullanılmasına şartlı izinler verilecek. Bölgede tamamen organik tarım yapılabilecek. Tarım yapılan alanlarda kesinlikle ilaç kullanılmayacak. Aynı zamanda gübre kullanımı da yasak. Bölgedeki vatandaşa organik tarım yapılması ile ilgili eğitimler verilecek ve bu bölgede sadece organik tarım yapılacak. Böylece bölgede organik tarım alanları da belli olmuş olacak.

YENİ YERLEŞİM OLMAYACAK

Bölgede nüfus artışının önüne geçilecek çalışmalarda yapılacak. Bölgede kesinlikle yeni bir yerleşim alanına izin verilmeyecek. Sadece mevcut köylerdeki imar durumuna göre yerleşime izin verilecek. Ancak bu durumun nüfusu artıran bir hale gelmemesine özen gösterilecek. Bölgedeki ticari alanlarla ilgili de yeni yönetmelikte önemli düzenlemeler yer alıyor. Özellikle çevreyi kirletme ihtimali olan ticari alanlar mercek altına alınacak.

BİLGİLENDİRECEKLER

125 maddeden oluşan yeni taslak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yeni taslağı Kocaeli Valiliği, Bursa Valiliği, Sakarya Valiliği ve İSU’ya gönderdi. Valilikler taslağı ilgili belediye ve kaymakamlıklara gönderdi ve taslak askıya çıktı. Bir ay askıda kalacak olan taslak ile ilgili daha sonra ÇED toplantısına benzer bir bilgilendirme toplantısı yapılacak. Bu toplantıda bölge halkının talepleri alınarak taslağın son şekli verilecek.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA