Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 11:20:16
Advert
Advert Advert
 

Pazarda Yarım Kilo Dönemi

Sebze ve meyve fiyatlarının büyük oranda artması ile pazarda yarım kilo dönemi başladı. Pazarcılar tarafından kilo fiyatı yüksek olan birçok ürünün etiketine yarım kilo fiyatı yazılıyor.
Pazarda Yarım Kilo Dönemi
Advert

 

Arif BULUT - İzmit Pazar Pazarında Sebze ve meyve fiyatlarının büyük oranda artması ile pazarda yarım kilo dönemi başladı. Pazarcılar tarafından kilo fiyatı yüksek olan birçok ürünün etiketinde yarım kilo fiyatı yazılıyor. Özellikle mutfak alışverişlerinin vazgeçilmezi olan patates ve soğanın kilo fiyatının 5 lira olması vatandaş ile pazarcıları karşı karşıya getiriyor. Çilek, havuç, muz gibi kilo fiyatı 8- 10 lira arasında değişen ürünlerde vatandaşın gözünü korkutmamak için yarım kilo etiketleri yazılıyor.

 

FİYATLAR KORKUTUYOR

Mutfak alışverişini yapmaya çalışan vatandaşlar içinde artık birçok ürünü kilo ile almak zor bir hal aldı. Yarım kilo olarak alınan ürünler nedeniyle Pazar arabaları da boş kalıyor. Mevsim nedeniyle fiyatların normal olduğunu ifade eden pazar esnafı ile vatandaş arasında birçok kez fiyat tartışması yaşanıyor.  Pazardaki fiyatlar vatandaşın gözünü korkutsa da, pazar fiyatları market fiyatlarına oranla çok daha uygun görünüyor.

 

PAZAR MARKETE GÖRE DAHA UYGUN

İzmit Pazar Pazarında soğan 5 liradan satışa sunulurken, markette ise 8 liradan satılıyor. Yine pazarda 5 lira olan patates markette 8 lira liradan satılıyor.  Diğer ürün fiyat kıyaslamaları ise şu şekilde; Pazarda salata 4 lira, markette 5 lira, Biber Çarliston  pazarda 6 lira, markette 8,5 lira, patlıcan pazarda 3 lira, markette 4 lira, çilek pazarda 8 lira, markette 10 lira, elma pazarda 2 lira, markette 4 lira’dan satışa sunuluyor.

 

FİYAT FARKI VAR

Market ve Pazar fiyatları karşılaştırıldığında pazar fiyatlarının market fiyatlarına oranla daha uygun olduğu görünüyor. Bazı ürünler arasında ufak fiyat farkları bulunsa da özellikle domates, sivri biber, salatalık, muz gibi ürünler konusunda pazar fiyatları nerdeyse yarı yarıya düşüyor. Yüksek fiyatları hava koşullarına bağlayan pazar esnafı, marketlere oranla ucuz ürün sattıklarını ifade ediyorlar. 

Bu haber eklendi
İzmit Pazar PazarıKocaeliİzmit
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA