Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 06:32:49
Advert
Advert Advert
 

Fatma Kaplan Hürriyet’li ilk mecliste izlenimlerim

Fatma Kaplan Hürriyet’li ilk mecliste izlenimlerim
Advert

İzmit Belediyesi seçim sonrası ilk toplantısını 20 Haziran Cumartesi günü yaptı.

Fatma Kaplan Hürriyet’te ilk kez belediye meclisine başkanlık yaptı.

Tarihi bir gün…

Cumartesi benim izin günüm.  Bunu da fırsat bilerek İzmit Belediye Meclisi’nin ilk toplantısını izlemek istedim.

Tabi birçok gazeteci ve vatandaş da benim gibi düşünmüş, Belsa ana baba günüydü.

 

BELSA HASRETİNİ BİTİRENLER

Programa sevgili meslektaşım ve dostum Eyüp Gençer ile beraber gittim. Girişte turnikeler kalkmış ama dokuzuncu kattaki meclis salonuna çıkmak kolay değil.

Asansör önünde ciddi bir kuyruk var.

Kuyruktakilerin birçoğu uzun yıllardır Belsa’ya girmemiş muhalifler. Son olarak 15 yıl önce Belsa binasına gelmiş olanların yeniden keşfeder gibi binayı incelediklerini gördüm.

 

GAZETECİ AKINI

Dokuzuncu katta ciddi bir kalabalık vardı. İzleyici sıraları çoktan  dolmuştu. Zabıtalar meclis salonuna vatandaşların girmesine izin vermiyordu. Gazeteci olarak salona girdik ama yine zor yer bulduk.

Çünkü gazeteciler de bu ilk toplantıya büyük ilgi göstermişti.

Herkes merakla toplantıyı bekliyordu.

 

GİRİŞTEN BELLİYDİ

Salona önce Ak Partililer geldi. MHP’liler dahil 21 kişilik küçük bir salona giriş gösterisi izledik. Daha salona girişlerinden meclis toplantısında neler yaşanacağını tahmin etmek güç değildi.

Öyle de oldu.

Fatma Kaplan Hürriyet salona geldiğinde herkesle tokalaştı, “Hoş geldiniz” dedi. Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi. Ancak meclis başkan vekilliği ve katip üyelikleri seçiminde Cumhur İttifakı’nın 21 üyesi birlikte hareket edip, kendi üyelerini seçti.

Anlaşılıyor ki AK Parti ve MHP mecliste sert bir muhalefet yapacak.

Faaliyet raporunun oylanmasında meclis kürsüsünde üç Cumhur İttifakı üyesi vardı.

 

BARIŞ VE UZLAŞMA DİLİ

Salondaki CHP ve İYİ Partililer özellikle Encümen konusunda kendilerinden bir isme Cumhur İttifakı’nın rıza göstermemesine tepkiliydi.

Ak Partililer ise güç gösterisi yapmaktan memnundu.

Bence bu görüntüler, Fatma Kaplan Hürriyet’in bundan sonra icra görevini yapmasında da etkili olacak.

Benim ilk izlenimlerim ise sakin kalmaya çalışan Hürriyet’in “barış ve uzlaşma” dilinden kolay kolay vazgeçmeyeceği yönünde…

 

 

 

 

Palu ailesinin hikayesinden korku filminin kralı olur!

 

Kız Kardeşler’ isimli son filmiyle 38. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale ödülünü kazanan yönetmen Emin Alper, yeni projesine ilişkin açıklamalarda bulunmuş.

Bir seyircinin “Korku filmi çekseniz ne kadar güzel olurdu” sözlerini Alper, “Bir projem var. Palu ailesini korku filmi yapacağım" şeklinde cevap vermiş.

Olur mu?

Acayip olur.

Çünkü duyduğum en acayip en karmaşık hikaye bu…

İşin içinde yok yok…

 

PROGRAMDA TANIDIK

Biz onları atv'de gündüz kuşağında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert adlı programında tanıdık.

Havva Palu, oğulları İsa ve Fatih Palu ile birlikte Aralık ayı sonunda 2008 yılında kaybolan kızları Meryem ve ondan bir yıl sonra kaybolan torunu Melike'nin bulunması amacıyla Anlı'nın sunduğu programa başvurmuştu.

Sonrası ise inanılmaz.

Çocuk istismarı, cinayet ve aile içi şiddet ne ararsanız var. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, bu sözleri ihbar kabul ederek Tütünçiftlik bölgesinde kazı çalışması da yapmıştı.

 

TANHALLAR VE PALULAR

Bakın bizim haberlerimiz dahil, basında yer alan haberlerden Palu Ailesi diye bilinen meselede neler yaşanmış bakalım:

Meryem Tahnal, 2008 yılında aç bırakılarak kızı Melike Tahnal da “İçine cin kaçtı” iddiasıyla 2009 yılında sirke ve ispirto içilerek öldürülmüş.

Kayıp olarak biliniyorlardı.

Eleştirilerin göbeğinde diğer kızkardeşin eşi Tuncer Ustael var.

Palular ile Tahnallar arasında karmaşık bir akrabalık ilişkisi var.

Havva Palu'nun kız kardeşi Emine, Tahnal ailesinin bir ferdiyle evli.

Diğer bağlantı da kayıp Meryem'in, teyzesi Emine Tahnal'ın kocasının erkek kardeşiyle evli olması. Ancak Meryem Tahnal'ın eşi 2008 yılında babası Harun Palu tarafından öldürüldü.

Palu ailesi, 2008'de kaybolan Meryem ve 2009'dan bu yana kendisinden haber alınamayan Melike'nin Tahnal ailesinin fertlerinin yanında olduğunu öne sürüyor.

Palu ailesi ayrıca, Tahnal ailesinin organ mafyası, cinayet ve çocuk kaçırma gibi çeşitli suçlara bulaştığını iddia ediyor.

Programa katılan Emine Tahnal ise kendisine ve eşinin ailesine yönelik tüm iddiaları reddediyor.

Emine Tahnal, kız kardeşi ve yeğenlerinin "akli dengesinin yerinde olmadığını" kendisinin de uzun bir süredir görüşmediğini söylüyor.

 

CİNSEL İSTİSMAR

Programı arayan ve kendilerini aileyi bir şekilde tanıyan kişiler olarak tanıtanlar, Tuncer Ustael'in kayıp baldızı Meryem Tahnal'a şiddet uyguladığını ve tecavüz ettiğini öne sürmüş. Ustael'in kendi eşine de şiddet uyguladığı da öne sürülen iddialar arasında. Ancak Emine Ustael eşinin kendisine şiddet uyguladığı yönündeki iddiaları reddediyor.

Ayrıca, Mayıs 2008'de annesinin yanından kaybolan ve 20 dakika içerisinde polis tarafından bulunan Tuncer Ustael'in oğlunda ve Ağustos 2008'de evden kaçan Meryem Tahnal'ın oğlunda da cinsel istismar izleri tespit edilmiş.

Meryem Tahnal'ın oğlu, o dönemde polise verdiği ifadede kendisine yönelik cinsel tacizin eniştesi Tuncer Ustael ve dayısı İsa Palu tarafından yapıldığını iddia etti.

 

YARI HOCAYMIŞ!

Havva Palu, Tuncer Ustael'den "yarı hoca" olarak bahsediyor. Ustael'in aileye kendilerine "büyü yapıldığını" söyleyerek korkuttuğu öne sürülüyor. Tuncer Ustael ile aynı cezaevinde yatan bazı tutuklu ve hükümlüler de programı arayarak, Ustael'in "dışkıya ayet yazarak büyü yaptığını" öne sürdü ve cezaevindeki diğer kişileri korkutmaya çalıştığını söyledi.

 

BUNDAN KORKU FİLMİ OLMAZ MI?

Dönelim başa…

Yönetmen Emin Alper, Palu Ailesini korku filmi yapacakmış.

Kralı olur.

 

 

 

Mutlu musun Güneş?

 

Daha dün yazdım...

Yandaş medya oluşturulması AK Parti'ye en ciddi zararı veren konulardan biri oldu.

Bırakın kamuoyunu iktidar lehine olumlu etkilemeyi vicdanlarda büyük yaralar açıp sıkıntı çıkarıyorlar.

 

 

BU NASIL MANŞET!

Alın size son örnek, Güneş'in manşeti...

Dört şehit haberini Ekrem İmamoğlu'nun demirtaş açıklamalarıyla birleştirmeye çalışmışlar, "Mutlu musun Ekrem?" diye de başlık atmışlar.

Yazık, çok yazık.

Böyle gazetecilik yapılır mı?

Sanıyor musunuz ki bu İmamoğlu'na zarar verir.

Bu yaklaşım karşı cephenin kilitlenmesine duyarlı- vicdanlı ve zaten mutsuz olan bir kitlenin de iktidara destek vermesinden vazgeçmesine yol açar.

 

 

SEÇİMDEKİ EN BÜYÜK HATA

İşin ilginci Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Ülke TV'deki programına çıkardığı İmamoğlu'nu konuşturmamıştı. O programdaki duruşu İmamoğlu'na seçim kazandırdı. Aynı kafa tersten hizmete devam ediyor.

 

 

BÖYLE GAZETECİLİK OLMAZ

Mesleki açıdan ise böyle bir rezaleti kabul etmiyorum.

Taraf olmayı anlarım.

Desteklerim de... Her fikrin gazetesi olabilir.

Ama bu başka bir şey...

Bunun içinde fikir yok...

Bunun insani bir tarafı yok...

Mesleki açıdan da rezalet seviyesinde...

 

 

KILIÇDAROĞLU’NA LİNÇ GİRİŞİMİ…

Daha yazımın mürekkebi kurumadan, baskıya gitmeden Ankara Çubuk’ta şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıldı. Resmen linç girişiminde bulunuldu.

Bunun sorumluluğunu kim alacak?

Bu ülkeyi bu kadar germeye kimsenin hakkı yok.

Herkes sorumlu gazetecilik yapmalı…

Her siyasetçi ağzından çıkanı iyi hesap etmeli…

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
adem turgut
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA