Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 11:30:48
Advert
Advert
 

İşçi Kentinde İşsizler Ordusu Büyüyor

Ekonomik krizin boyutlarını ortaya koyan işsizlik rakamları Kocaeli’de korkutan boyuta geldi. Çalışma ve İş Kurumu’na kayıtlı işsiz sayısı 76 bin 885 kişiye yükselirken, 3 ayda 20 bin 485 işten çıkartılan işçi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu
İşçi Kentinde İşsizler Ordusu Büyüyor

Süriye ÇATAK TEK  -Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün resmi rakamlarına göre 2019 yılının ilk 3 ayında işsizlik oranında ciddi yükselme oldu. Türkiye genelinde yüzde 14,7 olarak açıklanan işsizlik rakamının Kocaeli’deki karşılığı henüz TÜİK tarafından açıklanmadı. Ancak işçi kenti olan Kocaeli’de Çalışma ve İş Kurumuna kayıtlı işsiz sayısı ve ilk 3 ayda sadece işsizlik maaşı için başvuran işsizlerin sayısı ekonomik krizin boyutlarını ortaya koyuyor. 

 

76 BİN 885 KAYITLI İŞSİZ VAR 
2018 yılında döviz kurlarının yükselmesi ile başlayan ekonomik krizin boyutları işsizlik oranları ile ortaya çıkıyor. Türkiye’de yüzde 14,7 oranına çıkan işsizlik oranı ekonomik krizin boyutlarını ortaya çıkarırken işçi kenti olan Kocaeli’de ise bu rakam çok daha büyük olduğu düşünüyor. 2018 yılında 64 bin 717 kayıtlı işsiz ile kapatan Çalışma ve İş Kurumu’na 2019 yılının ilk 3 ayında 12 bin kişinin üzerinde başvuru yapıldı. 76 bin 885 kayıtlı şişiz bulunan Kocaeli’de kayıt dışı ile bu rakamın çok daha büyük olduğu düşünülüyor. 

 

20 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Kayıtlı işçiler içinde mevcut işini beğenmeyin farklı iş arayan kişilerin bulunması her zaman sağlıklı rakamların ortaya çıkmasına engel olsa da krizin boyutunu ilk 3 ayda işsizlik maaşı için başvuranlar ortaya koyuyor. İlk 3 ayda 20 bin 485 kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu. Bunların sadece 8 bin 37’si gerekli koşulları taşıdığı için maaş alabildi. Sadece işsizlik maaşı için başvuran işçilerin 20 binin üzerinde olması iş yerlerinden çıkartılan işçilerin de sayısını ortaya koyuyor. 

 

GERÇEK SAYI VERİLMİYOR
SGK İl Müdürlüğü işten çıkartılan işçilerin net sayısını henüz çıkartmadığını belirtti. Sistemde 2 ay geriden veri aldıklarını belirten kurum yetkilileri gerçek rakamları vermedi. İşsizlik ödeneğini bilmeyen ve bunu hak edecek kadar primleri olmayan işsizlerin sayısı gerçek krizi ortaya koyacak boyutta olduğu düşünülüyor. İlk 3 ayda işten çıkartmaların 20 bin değil daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. 

 

16 BİN KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ 
İşsizlik oranları her geçen gün artarken Çalışma ve İş Kurumu aynı zamanda açık işlere işçi yerleştirmeye de devam ediyor. İlk 3 ayda 26 bin 499 açık iş ilanı alan kurum 16 bin 785 kişiyi bu açık işlere yerleştirdi. 3 ayda 78 bin 859 bireysel görüşme yapan kurul, 2 bin 578 kişiye iş arama beceri eğitimi verirken, 3 bin 66 kişiye mesleki eğitim verdi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliizmitişkurkocaeliişsizlik
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA