Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 11:13:01
Advert
Advert
 

Büyükakın, KSO Meclis Toplantısında Konuştu

Kenttin kaderinin değişmesi, mutlu, daha yaşanılır bir kent olması için kenttin fonksiyonel akıl ile değil matriks akıl ile yönetilmesi gerektiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyakakın, kenttin tüm dinamiklerinin kenttin geleceğine dair söz söylemesinden yana olduğunu ortaya koydu
Büyükakın, KSO Meclis Toplantısında Konuştu

Süriye ÇATAK TEK  -Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) Nisan ayı meclis toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kentleşme ve gelişen teknoloji üzerine konuştu. Kenttin vizyonunu değiştirmek gerektiğini anlatan Büyükakın, Kocaeli’nin var olan potansiyelini çok ince detaylarla birlikte ortaya koydu. Sanayicilerden ortak akıl ile kenttin yönetilmesi için katkı verilmesini isteyen Büyükakın, aynı zamanda ihracatın gelişmesi için sanayicinin taleplerine her zaman destek vermeye hazır olduğunun altını çizdi. 

 

REKABET BENİMDE DERDİM
Şehirlerde yapılacak olan çalışmaların tüm kurum ve şehrin bileşenleri ile tartışılması gerektiğini söyleyen Büyükakın, “Şehrin geleceği ile ilgili aldığınız kararlar sadece sizin kararlarınız olmamalı. Sadece en iyi siz bilirsiniz diye bir şey yok. Şehre olan algınız değiştirin. Şehrin geleceğinin tüm paydaşlarla paylaşıp, ortak akıl ile karar almak gerekiyor. Sanayicinin rekabet gücü belediye başkanını derdi olmalı. Olmazsa orada sıkıntı vardır. 

 

 

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM
Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı gibi başka ülkelerde pazarlar aranıyorsa bizde küçük bir örneğini ortaya koyabiliriz. Şehrin ihracatını artırabiliriz. Sizlerin bu tür ihtiyaçlarınız ile ilgili işim olmasa bile derdim olacaktır. Şehrin sanayicilerinin ihracat pazarlarını genişletmesi ve rekabet güçlerinizi artırmanız için elimden geleni yapacağım. Bu süreçte üniversite, kent ve sanayici işbirliğinin gelişmesi için elimden geleni yapacağım. 

 

SANAYİ VE TİCARET KENTTİN YÜZDE 1,5’İ
Bu şehrin master planları yapılarak kararların alınması gerekiyor. Lojistik ve ulaşım master planları yapıldı. Ana plan kararlarından şehrin geleceğine dair şeyler söylemek gerekiyor. Bu şehrin sanayi ve ticaret master planının yapılması gerekiyor. Bu şehir muhteşem bir turizm potansiyeli var. 3 deniz kıyımız var. Bilgi ve teknoloji yoğun sektörlere doğru yönelmemiz gerekiyor. Spor, kültür ve sanat ile ilgili eylem planlarını hazırlamalıyız. Sadece yüzde 1,5’uğunda sanayi ve ticaret varsa kentti bu kadar sıkıştırmamak gerekiyor. Dağıtmak gerekiyor. 

 

GÜNDE 200 BİN KAMYON KENTTE GİRİYOR
Ulaşım Master planında toplam yolculuk 2 milyon, muhafazakar tahmin 2030’da 2 katı olacağını, dehşet senaryasonuna göre ise 8 milyon. Bizim toplu taşımayı yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Şehrin trafik yükünü yeniden yapılandırmak için. Toplam yolculuğun içinde toplu taşıma payını yüzde 16’ya çıkartmak istiyoruz. Raylı sistemin ise 7’den yüzde 14’e çıkartmak istiyoruz. Günde 200 bin kamyon trafikte dolaşıyor. Bunların yüzde 65’nini yolculuğu Kocaeli’dee bitiyor. Lojistiği yönetmek kenttin geleceğini yönetmek açısından vazgeçilmez bir nokta. 

 

 

LOJİSTİK KÖY ŞART
Lojistik köy yapma planımız var. Dış ticaret, elleşme yaptığımız miktar ortada. Türkiye’nin 2030 yılına kadar bölgenin güç merkezlerinden biri olacak. Türkiye’nin daha çok büyümesi için dış ticaret payının yükselmesi gerekiyor. Bunun için limanlarımızın elleşme kapasitesine çıkartmak gerekiyor. Ama dolgu alanlarını çoğaltmak şehre yapılan en büyük ihanet olur. Ekosisteme zarar verilir. 

 

KENTTE ADIM ATAMAYIZ
Yüksek hızlı tren nedeniyle demir hattını lojistik ihtisas hattı olarak kullanmamız gerekiyor. Kalan kısmında ise banliyö hattı olarak düşünmek gerekiyor. Lojistik alanı 100 hektarlık bir alanda kurulacaktır. Geleceğe dair planlamasında en önemli kara lojistik karardır. Eğer bu kararı almazsak gelecekte kentte adım atamayız. 


SPORA DESTEK VERİN 
Bu şehir bir marka olarak yönetilecekse marka unsuru olacak konularda dert edinmek gerekiyor. Bu aynı zamanda sizin de derdiniz olmalı. Bu kenttin voleybol, basketbol takımları vardı. Bizim bu şehrin sporla tanıtılmasını sağlamamız gerekiyor. Sanayici ve iş adamları olarak buna ayrıca eğilmemiz gerekiyor. Küçük bütçelerle bunu yönetebiliriz. 50 milyon bütçe yaratarak yapabiliriz. Bunun kentte yaratacağı marka değeri paha biçilemez. 

 

2 ÜNİVERSİTE DAHA KURULABİLİR
Kocaelispor süper lige çıksa, şampiyonlar liginde oynasa, bu kentte şampiyonlar ligi maçları yapıldı. Bundan kentin sanayicisi yararlanmayacak mı? Bu kent turizmde ilk 5’e girebilir. Sanayiciler olarak bu alanlara bakmanız gerekiyor. Bu kent 2 tane daha vakıf üniversite kaldırabilir. Bu şehirde iki üniversite var. 2 tane daha yapılabilir. Bunu hemen yapın demiyorum. Ama kafanızda olsun. Kocaeli’deki iş adamlarının neden böyle hayalleri yok. Sizlerin bunu yapacağınıza inanıyorum. 

 

KENTTİN FORMATINI DEĞİŞTİRMEK GEREKİYOR
Fonksiyonelbir akılla değil, matriks bir akılla yönetmek gerekiyor. Sanayicisinden esnafına kadar ortak bir akıl ile bakmak lazım. Başka alanlara kafamızı yormamız gerekiyor. Şehri bir turizm şehri, yelken, kürek ve su sporları yapılan bir şehir olarak vizyonunu değiştirmek gerekiyor. Kocaeli kirli, kanser olan bir kent değil. Burada sanayi yüzde 1,5. Beyaz yakalıları bu kentte getirmek istiyorsanız kenttin formatını değiştirmek gerekiyor. Bu şehir çok daha güzel bir şehir olacaktır. Sizlerden destek istiyorum. Sizin daha iyiyi başarmanız için hep arkanızda olacağım” dedi. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliizmittahir büyükakınKSO
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA