Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:55:33
Advert
Advert
 

TÜPRAŞ’ta İşçi Öfkeli

TÜPRAŞ’ta toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin arabulucu sürecine girmesinin ardından işçiler bir günlük iş bırakma eylemi ile tepkilerini dile getirdi. İşçiler sözleşmenin masada bitirilmesini ve haklarından taviz verilmemesini istiyor. Sendika ise tavrından geri adım atmayacağını ilan etti
TÜPRAŞ’ta İşçi Öfkeli

 

Süriye ÇATAK TEK - TÜPRAŞ’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenin işçilerin kazanılmış haklarına yönelik talepleri ve ilk 6 ay zam yapmama talebi işçilerin büyük tepkisine neden oldu. Sözleşme görüşmelerin 8’inci oturumunda da anlaşma çıkmaması ve görüşmelerin Arabulucu sürecine bırakılması nedeniyle işçiler bugün tüm gün iş bıraktı. Fabrikanın kritik noktaları dışında üretim olmadı. İşçilerin eyleminde açıklama yapan Şube Başkanı Salih Akduman, hiçbir şeyin işyerindeki iş barışından daha önemli olmadığının altını çizdi.

 

İŞÇİLER TALEBE SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Tüpraş işvereni ve Petrol-İş Sendikası arasında Ocak ayından bu yana 8 oturum yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç çıkmadı ve sözleşme arabulucu sürecine girdi. Görüşmelerde işveren işçilerin ücretlerine ilk 6 ay zam yapmadan sadece bir bürüt maaş verip, ikinci 6 ay ise 6 aylık gerçekleşen enflasyonu oranında zammı önerdi. İşverenin önerisini sendika masada kabul etmedi ve işçiye götürdü. İşçiler verilen teklife karşı iş bırakma eylemleri yaparak tepkisini ortaya koydu.

 

TAM GÜN İŞ BIRAKTILAR

Geçtiğimiz hafta yapılan 8’inci oturumda yine sözleşmede anlaşma çıkmadı ve işveren işçilerin kazanılmış hakları ile ilgili talepleri ve zam teklifinden geri adım atmadı. Bunun üzerine işçiler 4 rafineride eş zamanlı olarak bir gün iş bıraktı. İş bırakma eyleminde açıklama yapan Şube Başkanı Salih Akduman, sendikanın sözleşmeyi masada bitirme çabasının işveren tarafından beklenen karşılığı bulmadığını ve sözleşmenin arabulucu sürecine girdiğini belirti.

 

ÖRNEK BİR İŞLETME

Toplu sözleşme müzakerelerinin salt hukuki prosedürlerin tüketilmesi olarak değerlendirilmesi yanlış olduğunu söyleyen Akdulan, “Sözleşme müzakereleri, sonucun tarafların ortak akıl ve iradesi dışında zaman baskısına bırakılamayacak kadar önemli süreçlerdir. En başından bu yana açıkça ifade ettiğimiz gibi, ülke ekonomisi ve sanayisi için ifade ettiği önemli büyüklük ve anlamın yanı sıra TÜPRAŞ, bugüne kadar tesis edilmiş ve yürütülmüş endüstriyel ilişkiler bakımından da örnek teşkil etmektedir.

 

TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Toplu sözleşme sürecinin an itibariyle geldiği bu noktada, TÜPRAŞ’ın çalışma barışı açısından da bu örnek özelliğinin, tüm uyarılarımıza rağmen dikkate alınmıyor olması üzücüdür. Bu örnek endüstriyel ilişki bugüne kadar gerek müzakerelerde gerekse çalışma hayatı içinde her tür tartışma ve çatışma noktalarına rağmen korunarak sürdürülebilmiştir. Açıkça ifade ve ilan ediyoruz ki; Petrol-İş sendikası 70 yıla yaklaşan mücadele geleneği ve endüstriyel ilişkilerdeki düzenleyici sorumluluğu içinde hareket etmeye devam edecek ve toplu sözleşmenin kazanılmış haklarına sahip çıkacaktır. Bu tavrından en ufak taviz vermeyecektir.

 

AKIL DIŞI BIR SONUCA SÜRÜKLEMEYİN

Temennimiz, en az bizim kadar bu sorumluluk duygusu içinde olması gereken işverenliğin de aynı hassasiyeti göstermesidir. İşveren, çalışma hayatı içindeki uygulamalardan kaynaklanan bir kısım küçük ayrıntıların, toplu sözleşme ve işyerindeki çalışma barışından daha önemli olmadığını kabul etmelidir. TÜPRAŞ’ta işveren, hukuki prosedürlerin tüketilmesi sonucunda, sürecin irade ve akıl dışı bir sonuca sürüklenmesine yönelik bir TİS stratejisi içinde olmadığını açıkça göstermelidir.

 

BAŞKA YOL YOK

Petrol-İş Sendikası da masada toplu sözleşmenin ortak sorumluluk duygusu ile yürütülmesi ve yönetilmesi iradesine sonuna kadar sahip çıkacaktır. Gün; yıllar boyunca olduğu gibi, dün olduğu gibi, toplu sözleşme döneminin ortak sorumluluk duygusu, ortak irade ve akıl ile hareket etme günüdür. İşveren, toplu sözleşme sürecinde iki taraflı çözümden başka bir yol ve model olmayacağını kabul etmelidir. Petrol-İş Sendikası olarak, TÜPRAŞ’ta yıllardır elde ettiğimiz kazanılmış haklarımızı ve tesis edilmiş olan çalışma barışını koruyacağımızı belirtiyor, işverenliğimizi toplu sözleşmenin her dönem olduğu gibi alışılmış ve içselleştirilmiş şekliyle yürütülmesi ve yönetilmesi için sorumlu davranmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: TÜPRAŞ
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA