Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 12:47:55
Advert
Advert Advert
 

Bilişim meraklıları Bilim Merkezi’nde buluştu

Bilişim meraklıları Bilim Merkezi’nde buluştu
Advert

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Nesibe Aydın Okulları, ve Hacettepe Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirilen STEM & Makers Fest/Expo etkinliği ile bilim meraklısı her yaştan insan Kocaeli Bilim Merkezinde buluştu

Arif BULUT - Düzenlendiği her şehirde büyük ilgi gören ve bilime meraklı her yaştan binlerce insanı bir araya getiren STEM & Makers Fest/Expo’nun Kocaeli ayağı, Büyükşehir Belediyesi, Nesibe Aydın Okulları, ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere eğitimcilerin, velilerin ve bilime ilgi duyan her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği ‘STEM & Makers Fest/Expo’yu yaklaşık 3 bin kişi ziyaret etti. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik,  Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Nesibe Aydın Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mirkan Aydın, Nesibe Aydın Kocaeli Okulları kurucusu Atilla Malçok ve Musa Vayiç, Türkiye Genç İş Adamları Derneği Başkanı  Dr. Ali Yücelen katıldı.

ÖRENEK BİR ŞEHİR HALİNE GELDİK

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Başkanvekili Zekeriya Özak “ Kocaeli sadece sanayi kenti kimliği ile tanınmıyor. Özellikle kültürel ve turizm alanında kentimiz yeni bir kimlik kazandı. Bunun yanında bilim ve bilişim alanlarında da yeni atılımlara imza atıyoruz. Kocaeli eğitim anlamında da eski makus talihini yenerek örnek bir şehir haline geldi. Geleceğe uzakta kalamadan, bilim ve teknolojinin desteklenmesini çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

DESTEKLERİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM

Özak’ın ardından konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu “ Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herekse teşekkür ediyorum. Bizler MEB olarak eğitime verilen bu destekleri çok önemli buluyorum. Büyükşehir Belediyesinin de 6’ıncı sınıf öğrencilerine dağıttı yaklaşık 270 bin bilgisayar dağıtımı anlamlı bir katkı olarak görüyoruz” dedi.

EĞLENEREK ÖĞRENDİLER

Sabahın erken saatlerinden itibaren Kocaeli Bilim Merkezi’ni dolduran çocuklar ve gençler, STEM & Makers Fest/Expo kapsamında kurulan 35 atölyede bilim ve teknolojinin eğlenceli yüzüyle tanıştı. Katıldıkları atölyelerde bilim insanları, mühendisler, alanında uzman kişilerle de tanışma ve etkileşime geçme imkanı bulan katılımcılar gün boyu hem eğlendi hem de öğrendi.

İLK KEZ TANIŞTILAR

Nesibe Aydın Okulları tarafından Kocaelili öğrencilere ve bilime ilgi duyan her yaştan insana yönelik olarak düzenlenen STEM & Makers Fest/Expo’ya katılım ücretsizdi. Katılımcıların ilimizde ilk kez kurulan plastinasyon, kirigami gibi atölyelerle tanışma imkanı da bulduğu etkinlikte; merak uyandıran, heyecan verici, eğitici ürün ve sunumlarla gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlarda motive edilmesi hedeflendi.

KOCAELİ’YE GELİYOR

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Ankara, Konya, Antalya’daki 7 tesisinden sonra, ilimizde de kapılarını açıyor. Kocaeli’de oluşturduğu güçlü kadrosuyla eğitim sektörüne iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nın mevcut tesislerinde toplam 5 bin öğrenci eğitim görüyor. Kocaeli’de ilk etapta Anadolu lisesi ve fen lisesi olarak eğitim verecek olan kurum, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrencileriyle buluşacak.

TÜRKİYE DERECESİ YAPIYORLAR

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nda 7 öğrenci başına 1 eğitimci düşüyor. Her yıl üniversite sınavlarında elde ettiği Türkiye dereceleriyle de adından söz ettiren kurumun öğrencileri, sınavlara kurs ya da özel derse ihtiyaç duymadan hazırlanıyor. Her 3 öğrencisinden biri lisanslı sporcu olan Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, IB-DP, IB-PYP ve Cambridge gibi dünyanın sayılı diploma programlarına da akredite.

TAMAMLANMAK ÜZERE

Okulun Kocaeli tesisinin kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Birinci etap binası 18 derslik, 1 kapalı spor salonu, 1 konferans salonu, kütüphane, laboratuvar ve diğer sosyal alanlardan oluşuyor. Projenin ikinci etabı ise 60 derslikli, 10 bin metrekare kapalı alana sahip ve tam donanımlı bir eğitim kampüsü olarak önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacak şekilde planlanıyor. Nesibe Aydın Okulları’nda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, okula kayıt yaptırabilmek için belli bir baraj puanını yakalaması gerekiyor.

TEORİK BİLGİ YENİLİKÇİ BULUŞLARA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Stem&Maker Fest Expo etkinliğine Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu(MEB Müsteşar Yardımcısı), Doç. Dr. Selçuk Tunalı(TOBB Üniversitesi) ve Dr. Ali Yücelen(Türkiye Genç İş Adamları Derneği Başkanı) konuşmacı olarak katıldı. STEM(Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimi; teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlıyor.

STEM EĞİTİM SİSTEMİ

STEM eğitim sistemi öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlarken, dünyada birçok ülkenin öğretim programlarında yer alıyor. Stem&Maker Fest Expo etkinliğine http://stemandmakers.org/kocaeli.php sayfasından başvuru ile ziyaretçi kabul edildi.

ETKİNLİKTEKİ ATÖLYELER

Stem&Maker Fest Expo etkinliği kapsamında; Mekatronik, 3 Boyutlu Tasarım ve Üretim, Renklerin Kimyası, Robotik, Ahşap Tasarım, Plastinasyon, Matematik Aşkı, Mandala, Elektronik, Kodlama, Robotik Kodlama, Bing Bang'ın İzleri, Daphania, Pinpon Robot, Kriminal, Stem Uygulamalarında Ölçme ve Değerlendirme Araçları Oluşturma, Taş Devrinde STEM, Cam Boyama, Maker 101, Mühendis Çocuk, Öğretmenin Kimyası, Öğrencinin Kimyası, Matematiksel Modelleme ve Lineer Programlama, Ebru Sanatı, Web Tasarım, Lego Education ve Stem, Öğreten Oyunlar; Ahşap, Kağıt, Mekatronik, STEMplus-Mühendis Beyinlerle Sosyal Beceriler, DNA Elektroforez, VEXIQ ile STEM Nano İlaçlar STEM atölyeleri yer alıyor.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA