Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 09:30:35
Advert
Advert
 

Kaya: İktidar tecavüzcüleri koruyup cesaretlendiriyor

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya 81 ilde düzenlenen ortak basın açıklamasında, “Sloganlarla farkındalık yaratmaya, halkın gözünde çocuğa karşı işlenen suçların daha görünür olması için harcanan çabaları baskılayan cezalandıran iktidar, bu davranışıyla suçluları, tecavüzcü ve katilleri koruyup cesaretlendiriyor” dedi
Kaya: İktidar tecavüzcüleri koruyup cesaretlendiriyor
Advert

 

Boran KAYALAR - Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Kadın Kolları tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna yapılan cinsel istismarı protesto etti. Sabri Yalım Parkı’nda düzenlenen açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık ve çok sayıda partili katılım gösterdi. Basın açıklamasını gerçekleştiren CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya açıklamasında, “Küçükçekmece'de yaşayan o acıyla, 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile irkiliyoruz. Artık hep bir ağızdan yeter diyoruz. Kadınlar olarak, anne olarak korkuyor ve endişeleniyoruz evlatlarımız için. Kadının adının olmadığı bir ülkede, bu travmadan nasıl kurtuluruz bilen var mı? Bugün burada biz bu konuşmayı yaparken üzülerek söylüyoruz ki çocuk istismarı dahilinde yeni bir saldırı daha meydana gelme ihtimali hiç uzak değil” sözlerini kullandı.

 

UTANÇTIR DİYE HAYKIRACAĞIZ

“Ülkemizde her 4 çocuktan biri istismar mağduru” diyen Kaya sözlerini, “Tablo çok acı. İşte tam bu yüzden acılarımıza yalnızca uzaktan seyrederek ortak olamazsınız. Kafamızı kuma gömmeyeceğiz, yaşananlara kulak tıkamayacağız. Çocuklarımızın maruz kaldığı cinsel istismar vakaları, erkek egemen baktığınız dünyada, ataerkil yapının sıkı sıkıya muhafaza edildiği ülkemizde, cinselliğin tabu haline getirilmesinin bir sonucudur deyip buna boyun eğmeyeceğiz. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının, her  yaşanan  çocuğa şiddet, istismar ve kadına şiddet olayının ardından yürütülen davalara müdahil olma girişimi acizliktir, utançtır diye haykıracağız” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

TOPLUMU AYRIŞTIRAN YAKLAŞIMLARI

Kaya açıklamasının devamında, “Ülkemizin yaşadığı  kaos ve şiddet sarmalı "Bir kereden bir şey olmaz" anlayışının savunucusu bu konudaki araştırma önergelerini red eden AKP iktidarının yanlış ve gerginlik yaratan, toplumumuzu ayrıştırıcı yaklaşımı ve basiretsiz idaresinin bir neticesidir. Önlemek, korumak, yaşatmak ve kurtarmak kelimeleri, bu topraklarda yalnızca iktidar ve ikbali mevzubahis ise gündem oluyor. Bu milletin, huzur ve güven içinde yaşaması yalnızca iktidarın şahsına ve himayesindekilere münhasır bir ayrıcalıkmış hissi yaşatılıyor” dedi.

 

HAK SAVUNUCULARINA VERİLEN GÖZDAĞIDIR

Kaya açıklamasını, “Sloganlarla farkındalık yaratmaya, halkın gözünde çocuğa karşı işlenen suçların daha görünür olması için harcanan çabaları baskılayan cezalandıran iktidar, bu davranışıyla suçluları, tecavüzcü ve katilleri koruyup cesaretlendiriyor. En son Taksim'de yaşanan gözaltı olayı bunun en taze örneğidir. İstanbul’da bir yurttaşımızın çocuğa karşı işlenen suçları protesto etmek isterken gözaltına alınması iktidarın hak savunucularına verdiği bir gözdağıdır” şeklinde sürdürdü. 

 

RAKAMLAR DA BİZİ DESTEKLEMEKTEDİR

“AKP iktidarı 17 yıllık zaman diliminde bırakın bu suçlara karşı caydırıcı cezalar getirmeyi istismarcı ve tecavüzcüleri yüreklendiren bir iklim oluşturmaktadır” diyen Kaya, “Rakamlar da bizi bu konuda desteklemektedir. Siyasi iktidar son 10 yılda cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmüştür. Çocuk gelinler konusuna kulak tıkamıştır. 4+4+4  sözde yeni eğitim sistemiyle genç kızlarımızı koruyan 8 yıllık kesintisiz eğitim çemberini kırmıştır. Çocuk yaştakilere imam nikahı ve müftü nikahı yolunu açmıştır” sözlerini kullandı.

 

SİZ SİNDİKÇE BİZ BAŞKALDIRACAĞIZ

Kaya açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Herkes için büyük küçük, genç yaşlı 82 milyon yurttaşımız için ortak huzuru tesis edemiyorsunuz. Toplumun her bir ferdine aynı samimiyet ve aynı güven duygusu ile yaklaşamıyorsunuz. Biz; sessizlerin  sesi, mağdurların isyan çığlığı olmaya devam edeceğiz. Siz sindikçe biz başkaldıracağız. Basiretsiz iktidarınız, toplumun her alanında derinleşen sorunlara karşı duyarsızlığınız devam ettikçe biz inatla ve dirençle mazlum halkımızla el ele vererek baharı getireceğiz.” dedi

Bu haber eklendi
Songül KayaCengiz SarıbayHakan ÇakarEmine Çalık
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA