Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:53:17
Advert
Advert
 

Yavrularımız sahipsiz değil

İlimizdeki STK’ların gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında konuşan Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, “Sivil Toplum Kuruluşları olarak uyarıyoruz: Başöğretmen Atatürk'ün biz eğitim neferlerine emanet ettiği yavrularımız sahipsiz değildir” dedi
Yavrularımız sahipsiz değil

 

Arif BULUT - İlimizde faaliyet sivil toplum örgütleri Eğitim İş binasında bir araya gelerek, ülke gündeminde yer alan çocuk tecavüzleri ve tacizlerine ilişkin ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler. Kurumlar adına yapılan ortak basın açıklamasını Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık okudu. Ortak basın açıklamasına Emine Çalık’un yanısıra, Atatürkçe Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanı Taylan Bingöl, ADD İzmit Şube Ahmet Kavaz, ADD İzmit Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Filiz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kocaeli Temsilcisi Venüz Akdağ, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Vural Atılgan, Şule Gürbüz Yurdagül, Türk Kadınlar Birliği Kocaeli Şube Başkanı Aysel Baladın, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Demet Gülen, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Sevcan Tamer, Kocaeli Engelliler Derneği Başkanı Nilgün Albayrak, KEREM Derneği adına Gülşen Müstecaplıoğlu, Eğitim İş Şube Sekteri Bülent Uğrasız, Eğitim İş Başiskele Şube Mali Sekreteri Zeynep Gerim, Eğitim İş Temsilcilik Başkanı Gülkan İzkavas,  Eğitim İş üyeleri Osman Kalyon, Neslihan Bayhan katıldı.

 

SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR

Emine Çalık basın açıklamasında, “ İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki bir çocuğun tecavüze uğramasının şoku daha atlatılamamışken aynı ilçede bu kez 7 yaşında bir evladımız cinsel saldırıya uğramıştır. İktidar eksenli medya bu elim olayları münferit gibi gösterse de, maalesef kötülük birikerek ve öğrenerek yükselmektedir. Bu iki olayda, kuşkusuz ki peşine düşülmeyen taciz-tecavüz, cinsel istismar vakalarında, "bir kereden bir şey olmaz" diyen 'yöneticilerin' payı, sorumluluğu çok büyüktür. Bu dolaylı teşviklerle cesaretlenen caniler, ne yazık ki geleceğimiz olan yavrularımıza zarar verirken, en ufak bir endişe duymayanların var olduğu da görülmektedir” dedi.

 

ÇÖZÜM REÇETESİ

“Çocuklarımıza dair en ufak saldırıya bile kayıtsız kalınmamalı” diyen Çalık konuşmasını, “kimden geldiğine bakılmaksızın hem caydırıcılık prensibi hem de toplum vicdanın rahatlaması gerekliliği göz önüne alınacak şekilde yargı mekanizmaları işletilmelidir. Ufacık, savunmasız bir yavrunun uğradığı cinsel saldırıda söz konusu olabilecek tek gizlilik yavrunun ve yakınlarının kim olduğudur. Toplum vicdanını yaralayan her konuda, faillere bir kalkan gibi işletilen gizlilikten derhal vazgeçilmelidir” ifadeleriyle sürdürdü.

 

SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Çalık sözlerini, “Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokratik Kitle Örgütleri olarak uyarıyoruz: Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün biz eğitim neferlerine emanet ettiği yavrularımız sahipsiz değildir. Onların karşı karşıya kaldığı ve kalacağı her saldırıyı tüm insanlığa tehdit görüp, mücadele edecek kurum ve kuruluşlar her zaman vardır. Kendisini çaresiz hisseden bir yavrunun gözyaşını kendi yanağında hissetmeyen kimseyle yürüyecek yolumuz yoktur. Yarının geleceği olan yavrularımız için ayağa kalkacak koca bir Türk halkı vardır. İstanbul'da vuku bulan bu olayların takipçisi olacağımızın altını çizer, çocuklarımız için ses çıkartan her bir yurttaşa eğitimciler olarak teşekkür ederiz” diyerek sonlandırdı.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA