Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.06.2020 SAAT 12:53:38
Advert
Advert
 

İnsan tabiata aşık ve açtır

Kılavuz Gençlik Sahnesinde “Edebiyatta Anadolu Tabiat Dörtlemesi: Su, Toprak, Hava ve Ateş” konusu ile okurlarının karşısına çıkan Buket Uzuner, “İnsan tabiata aşık ve tabiata açtır” dedi
İnsan tabiata aşık ve açtır
Advert

 

SU, Toprak, Hava kitaplarını yazan ve Ateş kitabı ile tabiat dörtlemesini tamamlayan yazar Buket Uzuner, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan 11. Kocaeli Kitap Fuarı’na katıldı. Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde okurlarıyla buluşan Uzuner, “Yaşadığımız dönemde iklim değişiyor. Şu dönemde herkesin söz söylemeye hakkı var” dedi.


ANADOLU TABİAT DÖRTLEMESİ
Kılavuz Gençlik Sahnesinde “Edebiyatta Anadolu Tabiat Dörtlemesi: Su, Toprak, Hava ve Ateş” konusu ile okurlarının karşısına çıkan Buket Uzuner, yaşanan iklim değişikliğine dikkat çekti. İsveçli Greta Ernman Thunberg’in küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini durdurmak için ilkokul grevine başladığınıifade eden Uzuner, “Genç bir kız iklim değişikliğine karşı savaşıyor. Çünkü dünyada gençler yaşayacak. Her hafta cuma günleri okula gitmiyor ve bu eylem şuan sosyal medya ile dünyaya yayılmış durumda” ifadesini kullandı.


BAHARA HASRET KALDIK
Mevsimlerde değişiklik yaşandığına dikkat çeken yazar Buket Uzuner, “İklim değişikliği yüzünden bahara hasret kaldık. Yaşadığımız dünyada artık fosil yakıtlardan kurtulmamız lazım. Temiz enerji kullanmalıyız. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki hepimizin yaşanan iklim değişikliği hakkında söz söyleme hakkı var. Bir insan dünyayı değiştirir. İsveçli Greta Ernman Thunberg’in verdiği mücadele bunun en büyük örneği” dedi.


İNSAN TABİATA AŞIK VE AÇTIR
“İnsan tabiata aşık ve tabiata açtır” diyerek sözlerine devam eden yazar Uzuner, “İnsan, tabiata ihanet etti. Bu ihanetin ardından ben tabiat dörtlemesini yazmaya başladım. Şunu gördüm. Tabiatta element sayısı aslında altıdır. Ateş, su, toprak ve havanın yanı sıra ağaç ve demiri görüyoruz. Ağaçta asıl olan kayın ağacıdır. Eski Türk toplumlarında kayın ağacı hayat ağacı olarak karşımıza çıkıyor. Türk toplumunda evlilik ile birlikte yaşanan kayınvalide ve kayınpeder gibi hayatımıza giren bağlılık, kayın ağacından gelmektedir” ifadesini kullandı.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA