Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 10:29:51
Advert
Advert
 

Prof. Dr. Sertçelik’ten Çok Önemli Bilgiler

Ermeni Sorununun Arka Planı ve Tarihi Gerçekler konulu konferansta Derincelilerle buluşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik, tarihten kesitler aktararak çok önemli bilgiler verdi
Prof. Dr. Sertçelik’ten Çok Önemli Bilgiler
Advert

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 24. Dönem Ankara Milletvekili Prof. Dr. Seyit Sertçelik, "Ermeni Sorununun Arka Planı ve Tarihi Gerçekler" konulu konferansta Derincelilerle bir araya geldi. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Şirin, Kemal Bayraktar ve Adnan Pala, MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca, Derince İlçe Müftüsü Mecit Amil, meclis üyeleri, muhtarlar, okul müdürleri, STK başkan ve yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve ilçe halkı ilgi gösterdi.

 

Başkan Aygün’den Mesajlar
Konferansta bir selamlama konuşması yapan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Hepinizin takip ettiği gibi dünyada belirli süper güçler dediğimiz ülkeler her yıl temcit pilavı gibi bu sorunu önümüze koyuyor. Cumhurbaşkanımız da diyor ki bu olayları en iyi tarihçiler bilir. Sizin tarihçileriniz gelsin, bizimkiler de gelsin. Arşivleri açalım tüm dünya, toplum o dönem yaşananları görsün, gerçeği ortaya koyalım. Kim zarar görmüş, kim doğru söylüyor ortaya çıksın. Fakat onlar buna hiç yanaşmıyor sadece siyasi olarak bize zarar vermeye çalışıyorlar. Bizim bu konuda toplum olarak bazı şeyleri daha iyi bilmemiz lazım. Bilmek için bu işin ilmini yapmış gerçekleri en iyi bilen hocalarımızı halkımızla buluşturacağız. Bu vesileyle katılımlarından dolayı Prof. Dr. Seyit Sertçelik hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hayalleri Tazminat ve Toprak Talebi
Başkan Aygün’ün konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 24. Dönem Ankara Milletvekili Prof. Dr. Seyit Sertçelik, sözde Ermeni iddialarıyla ilgili tarihi gerçekleri aktardı. Uluslararası camiada Türkiye karşıtı propagandalar ve dış baskıların son yıllarda bariz bir şekilde arttığını belirten Prof. Dr. Sertçelik, “Ermenilerin geçmişten bu yana en büyük amacı bizim topraklarımızda bir Ermenistan devleti kurmak. Bu emelleri bugün de halen devam ediyor. Asıl hedefleri sözde soykırım iddialarını dünyaya kabul ettirerek, ilk etapta bizden tazminat sonrasında toprak talebinde bulunmak. Onların en büyük hayali olan bu asılsız yalanlarına karşı, sürekli tetikte olmalıyız” dedi.

 

 

1.Dünya Savaşı’nı Coşkuyla Karşıladılar
Tarihten kesitlerle katılımcılara bilgiler veren Sertçelik, “Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasını Türkiye’deki Ermeniler coşkuyla karşıladı. Çünkü onlara göre hasta adam olarak tabir ettikleri Osmanlı’nın tarihten silinme vakti gelmişti. Önde gelen Ermeni aydınlar bu fırsatın kaçırılmamasını söylüyorlardı. Bu süreçte 1,5 milyon Ermeni’nin katledildiği yalanını ortaya atıyorlar. O tarihte hem Osmanlı arşivleri hem de Rus kaynakları topraklarımızda 1 milyon 300 bin Ermeni’nin yaşadığını söylüyor. Peki bu 1 milyon 300 bin Ermeni ne oldu? Savaş döneminde 300 bin Ermeni, Anadolu'da yaşamaya devam etti.

 

Ermeni İddiaları Asılsız
1915'te zorunlu olarak alınan tehcir kararı ile 500 bin kişi o dönemde Türk toprakları olan Suriye'ye göç ettirildi. Türkiye'den Rusya'ya savaşmak için giden Ermeniler ve İran'a gidenlerle birlikte Türkiye'den kendiliğinden ayrılan Ermenilerin sayısı da 500 bin. Böylece Ermenilerin iddialarının asılsız olduğu ortaya çıkıyor” dedi. Öte yandan Ermeni çeteler tarafından katledilen Müslüman sayısının 500 binin üzerinde olduğunu belirten Sertçelik, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin dile getirdiği soykırım iddialarının kesinlikle yalan olduğunu ve bunun bizzat bazı Ermeni tarihçiler tarafından da ifade edildiğini söyledi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kcoaeliizmitderinceSeyit Sertçelikzeki aygün
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA