Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 22:59:26
Advert
 

'Yurdagül olduğu için aday değilim'

'Yurdagül olduğu için aday değilim'
Advert

Bekirpaşa eski Belediye Başkanı Fikret Toker, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın değişim talebi ve benim yola çıkmamı istemesi üzerine adaylık için adım attığını ifade ederek, “Fakat bugün değişimin karşılığı Bekir Yurdagül. Bu nedenle aday değilim” dedi

Mevlüt SOYSAL - BEKİRPAŞA Belediyesi eski Başkanı Fikret Toker, CHP İl Başkanlığı için adaylık düşüncesinin olmadığını ifade ederek, yaşanan süreci tüm açıklığıyla gazetemize anlattı. Toker, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın değişim talebi üzerine adaylık için adım attığını ifade ederek, “Fakat bugün değişimin karşılığı Bekir Yurdagül. Bu nedenle aday değilim” ifadelerini kullandı.

2 AY ÖNCE GELDİ

Toker, şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 2 ay önce İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve yönetiminden 4-5 kişi yanıma gelerek benimle görüştü. Bana özetle şunu söylediler: ‘Cengiz Sarıbay’la bu iş yürümüyor. Ortada bir siyasi doku uyuşmazlığı var. İki yıl boyunca iyi bir süreç yaşamadık. Bir değişim ve dönüşüm gerek. Buna uygun isim sensin. Kamuoyu da seni istiyor. Bu işe var mısın?’ Ben de böyle bir hazırlığımın olmadığını ifade ederek, ‘Fakat görev verilirse kaçmam,’ dedim.

SAHAYA İNDİM

Evet, 2019 seçimleri çok önemli olduğu için il başkanlığına sıcak bakabileceğimi ifade ettim. Daha sonra benimle bir kez daha görüşmek istediler ve ‘Bu tablo sana uygun, saha inelim’ dediler. Ben de tabanın görüşünü almak için sahaya indim. Tabanda bir karşılığımın olduğunu da gördüm. Birçok partilimiz, İzmit İlçe’deki arkadaşlarımız gibi görüştü. Sarıbay’la bu işin olmayacağını belirttiler ve bana desteklerini sundular. Birçok arkadaşımla görüştüm. Onlar da aday olmam yönünde baskı yaptılar.

AKAR’LA GÖRÜŞTÜM

Daha sonra ise Milletvekili Haydar Akar’la görüşmek için Ankara’ya gittim. Akar düşünceme pozitif yaklaştı, ‘Ben Sarıbay’la da seninle de çalışırım. İkiniz de parti için önemli isimlersiniz ve benim için mutebersiniz’ dedi. Fakat daha sonra Akar’la bir görüşmemiz olmadı. Çünkü sanırım genel merkezden birileri ile görüştü ve bu nedenle İzmit İlçe başta olmak üzere ilçe başkanlarına Sarıbay’ın ismini telkin etti. Bizim süreç uzayınca da ortaya Bekir Yurdagül çıktı. Ben de kendi sürecime noktayı koydum. Yurdagül çıkmasaydı aday olurdum.

HERKES BİLSİN

Şimdi partililerim yaşanan süreci merak ediyor. Her yerde beni arayıp bu süreci soruyorlar. Ben de kamuoyuna bu şekilde yaşananları tüm açıklığıyla anlatmak istedim. Bizler CHP olarak bir aileyiz ve bu yaşanan süreci herkesin bilmesini istiyorum. Ben değişim ve dönüşüm için yola çıktım fakat beni bu yolda ortaya atanlar, ilerleyen süreçte farklı bir eğilimde oldu. Ben de 2 ay önceki düşüncemi sürdürüyorum. Bu partide bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç var. Bu değişim dönüşümün karşılığı da Bekir Yurdagül.

İLKESEL YAKLAŞIYORUM

CHP’nin son 2 yılına bakarsak, ne yazık ki partimiz Sarıbay’la birlikte muhalefet görüntüsünden uzaklaştı. Eğer seçilirse, bundan sonraki süreçte de CHP muhalefet olamayacak. Fakat Bekir Yurdagül, muhalefet görevini iyi yapacak bir isim. Benim için öncelik ilkeler. İnanın kendime yakınlık uzaklık meselesini de önemsemiyorum. Benim için önemli olan ülkem ve partim. Genel başkanımız tehdit edilirken, milletvekilimiz hapiste iken, iktidarla aynı masada oturan bir il başkanı istemiyorum.

YUKARIDAN ZORLUYOR

Öte yandan genel seçimlerde Sarıbay milletvekili adayı olacak ve partide il başkanlığı kaosu başlayacak. Geçmişte yaşanan boşluğun partimize zarar verdiğini gördük. Yine aynısı olacak. Yurdagül ise aday olmayacak. Bu bir avantaj. 2010’da ilçe başkanlarının desteğine rağmen Sarıbay kaybetmişti. Yine aynısı olacak. Çünkü Sarıbay yine bir şeyleri yukarıdan aşağı zorluyor. Delege de aşağıdan yukarı zorluyor. Kazanan taban olacak. Kazanan delegenin iradesi olacak.

ÇARŞAF LİSTE

Son olarak çarşaf liste ile ilgili de bir şeyler söylemek istiyorum. Çarşaf liste bu partiye hep kazandırdı. Çarşaf liste ile çok güzel yönetimler oluştu. Zaten tüzük de çarşaf listeyi öngörüyor. Bundan korkmak yersiz. Seçilecek tüm arkadaşlarımız CHP’li olacak. Seçilen tüm arkadaşlarımız arkasındaki delege desteğiyle yönetime gelecekler. Bundan partimiz kazançlı çıkar.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA