Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 02:17:39
Advert
 

FLAŞ FLAŞ FLAŞ! Seçimin sonuçlarını çok doğru analiz etmeliyiz

Sibel Gönül, yerel seçimler sonrası ilk kez Demokrat Kocaeli’ye konuştu
FLAŞ FLAŞ FLAŞ! Seçimin sonuçlarını çok doğru analiz etmeliyiz
Advert

 

Sibel Gönül, “12 ilçenin ortalamasını aldığımızda ise 8.23’lük bir oy düşüşü var. İzmit’te oy düşüşü ise yüzde 8.05. Ortalamaya baktığımızda İzmit olarak 5. sıradayız. Böyle bir tablo var. Bu sonuçları iyi analiz edip çalışmamız gerekiyor” dedi

 

Adem TURGUT- Mevlüt SOYSAL - AK Parti olağanüstü günlerden geçiyor. İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un istifa ettirtti. İl yönetimi görevden alındı. Yeni il başkanı kim olacak? Tüm bu siyasi trafiğin içinde en çok konuşulan isim 31 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti’nin İzmit Belediye Başkan Adayı olan Sibel Gönül. Böylesi kritik bir süreçte söyleşi isteğimizi kırmadı. Gönül ne sorduysak dobra dobra cevap verdi. İşte o söyleşi:

 

REKABETİN EN YOĞUN OLDUĞU BÖLGE İZMİT

İzmit seçimlerinin ardından uzun süre konuşmadınız. Bu süre içerisinde kapsamlı bir rapor hazırladığınız yönünde iddialar var. Seçimleri değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Başarı göreceli bir kavramdır. 2009 ve 2014’ten sonra yapılan anketler bize şunu söyledi: İzmit, rekabeti en yoğun seçim bölgelerinden biri. 2019’da da yoğun bir rekabete sahne oldu. Örneğin ittifakla girdiğimiz 24 Haziran genel seçimleri ile 31 Mart yerel seçimlerini kıyaslamak istiyorum. İzmit genelinde 121 bin oy almışız. Son seçimlerde Büyükşehir için kullanılan İzmit oylarına baktığımızda ise oylarımızın düştüğü görülüyor. 108 bin oy... Yüzde 4’lük bir azalma var. 12 ilçenin ortalamasını aldığımızda ise 8.23’lük bir oy düşüşü var. İzmit’te oy düşüşü ise yüzde 8.05… Ortalamaya baktığımızda İzmit olarak 5. sıradayız. Böyle bir tablo var. Bu sonuçları iyi analiz edip çalışmamız gerekiyor. Evet, 12 ilçenin 11’ini almışız ama bir yandan da böyle bir düşüş var.

 

 

İZMİT’TE DÜŞÜŞ KOCAELİ ORTALAMASININ ALTINDA
Bu verilere göre İzmit’ten daha olumsuz sonuç alınan Derince, Karamürsel, Darıca ve Başiskele var…

Evet, Başiskele’de yüzde 15.77 oy düşüşü var. Diğer yandan en yüksek oy aldığımız Kartepe’de oy düşüşü yüzde 7.7. Yani, neredeyse İzmit kadar. İzmit’te kaybedişin sebebi ise makasın dar oluşu. Makasın dar olması nedeniyle yüzde 8’lik bir kayıpla seçimi kaybediyoruz. Diğer ilçelerde ise bu orandaki düşüş seçimi kaybettirmiyor. Öte yandan, İzmit’te oy kaybı, Kocaeli ortalamasının altında. Bu yüzden İzmit olarak başarısız olduğumuzu düşünmüyorum. Elbette eksiklerimiz var. Bununla ilgili çalışma yapıp, analizler ortaya koyup, eksikliklerimizi gidermeliyiz. Dolayısıyla iyi analiz yapmak bu noktada önemli. Yine, 2009 ve 2014’te aday etkisi ortaya çıkarılmıştır. Aynı şekilde 2019’da da bu yapılacaktır.

 

75 GÜNLÜK KAMPANYA SÜRESİ ÇOK AZDI

İzmit’te Büyükşehir için ittifaka oy veren, ilçe için oy vermeyen bir seçmen grubu da var.

Evet, bu durum da aynı şekilde analiz edilmelidir. Eğer verilseydi seçimin kazanılacağı aşikardı. Bu oy vermeme sebepleri de anketlerle ortaya çıkarılıp rasyonel bir sonuca ulaşılacaktır. Ben bir analiz yaptım ve il ve ilçe başkanlığıma takdim ettim. Bir de benim gördüğüm bir negatiflik var. Bu seçim kampanyası bizim için çok yeterli olmadı. Sadece 75 günlük bir kampanya yapabildim. Tahir Hoca 2018’in kasım ayında Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak çıktı ve önünde uzun bir süre vardı. 4 aydan fazla bir süre… CHP’nin İzmit adayı 3 aydan fazla bir süre çalıştı. Bizim biraz daha zamana ihtiyacımız vardı. Ben 2015 seçimlerinde kendi isteğimle, Cumhurbaşkanımızdan izin isteyerek koltuğu bırakmış birisiyim. Belki bir süre İzmit siyasetinden uzak kaldım. Bu eksikliği teşkilatlarımızla kapatacağımı düşündüm. Belki hedeflediğim gibi olmadı bu.

 

Fakat son bir yıldır sizin adaylığınız konuşuluyordu. Hiç hazırlık yapmış mıydınız?

Asla. Aklımdan hiç geçmiyordu ve bu yüzden hazırlık yapmadım.

 

 

GELENEKLER BOZULMAMALIYDI

Arayı teşkilatlarla kapatacağınızı düşündüğünüzü ifade ettiniz ama AK Parti’de adaylığınızın ardından farklı sesler yükseldi. Özellikle mevcut ve önceki dönemin ilçe başkanlarının aday adayı olması, teşkilatların onlara kanalize olması, sanki sizin sürecinize zarar verdi.

Ben bu partinin en alt kademesinden en üst kademesine kadar birçok görevi yapmış bir kişiyim. Koltuğu da kendi isteğimle bıraktım. AK Parti’yi iyi tanıyan biri olarak, bizim partimizde böyle bir kanalize olma durumunu anlayamam. İkincisi de, yeni seçilmiş ilçe başkanlarının daha ilk seçimde aday olmaları AK Parti geleneğinde pek yoktur. Fakat burada bu gelenek bozuldu ve açık söylemem gerekirse sürece zarar verdi. Negatif etmenlerden biri de elbette bu durumlardı.

Yani, teşkilatlar sizi geç kabullendi.

Evet, çok mesai harcadım.

 

Genel merkezimiz asla bir kişiye göre karar vermez

İzmit seçimleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir rapor sunduğunu belirten Sibel Gönül, “benim raporum kişileri baz alan bir çalışma değildi. Zaten genel merkezimiz de asla bir kişiye göre karar vermez” dedi

 

Seçim sonrasında İl Başkanı Abdullah Eryarsoy görevden alındı ve il başkanlığı için sizin isminiz geçmeye başladı. Hatta bu görevden alınmada sizin etkinizin olduğunu ifade edenler var.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Bizim genel merkezimiz bir grubun ya da bir kişinin yönlendirmesiyle karar almaz. Enine boyuna bir değerlendirme yapar. Analizleri inceler. Dolayısıyla, bu karar genel merkezin çok ayrıntılı incelemelerin ardından aldığı bir karar. Süreci hep beraber bekleyeceğiz ve göreceğiz. Ama gizlediğim bir konu değil. Seçimin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız beni aradı. Halimi hatırımı sorduktan sonra “Hayırlısı olsun” dedi. Ona, bir rapor hazırladığımı ve Ankara’ya iletmek istediğimi belirttim. Kendisi, bu raporun iyi olacağını söyledi. Ben de bir çalışma yaptım ve yolladım. Bu raporu il teşkilatımız da yapmıştır. Ben sadece İzmit özelinde yaptım. Bu da benim sorumluluğum. Benim raporumda il teşkilatı bazında kişileri hedef alan bir başlık ya da analiz yok. Sadece analitik ve siyasi bir içerik var.

Teşkilatla ilgili değişimi bu kadar hızlı bekliyor muydunuz?

Ben de bu kadar hızlı bir değişim beklemiyordum. Çünkü Kocaeli’den çok daha sıkıntılı iller var.

 

 

AK PARTİ KENDİNİ ÇOK HIZLI YENİLER

Neden bu kadar hızlı bir değişim oldu?

AK Parti uzun yıllar halka hizmet etmiş, Türkiye’nin birinci partisi. Bu gücünün bir nedeni de kendini iyi ve hızlı bir şekilde yenilemesidir. Bu yenilenme AK Parti’yi hep güçlü tutar. Bu tazelenme de bizim gibi hareketler için gereklidir. Ben bir değişim bekliyordum ama belki bu kadar hızlı olacağını düşünmüyordum.

 

Benim bir talebim yok

Sibel Gönül İl başkanlığı ile ilgili bir talebi olmadığının altını çizerken, “dinamizmi yüksek birliği sağlayacak ve aynı zamanda çok çalışacak bir ismin il başkanı olacağınıdüşünüyorum” dedi

 

Teşkilatlarda size  bir görev düşecek mi?

İl başkanlığı ile ilgili benim bir talebim yok fakat birkaç gündür kamuoyunda bir dillendirme var. Bunun nedeni de uzun yıllar siyaset yapmam, davaya emek vermem… Benim böyle bir beklentim yok. Bunu arkadaşlarıma da ifade ettim. Bundan sonra genel merkez ne karar alırsa buna saygı duyarım. Bekleyip göreceğiz.

 

 

DİNAMİZMİ YÜKSEK BİRLİĞİ SAĞLAYACAK

Erdoğan’ın sizinle ilgili kullandığı “Yol arkadaşım” ifadesi sizi nasıl etkiliyor?

Bu çok büyük bir güven ve onur. Bu teveccühe layık olmak için çok çalıştım. Vefa çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız buna her zaman çok önem verir. Bana güvendiğini ve inandığımı hep gösterdi. Ben de buna layık olmak için hep çok çalıştım. İl başkanlığına gelirsek; genel merkezin verdiği her karara saygı ve sağduyu ile yaklaşacağım. Bunu da mülakatta parti yöneticilerimize ilettim. Uzun yıllar ülkemizin hizmetinde olan partimiz gerekli yenilenmeyi yaparak yoluna devam edecektir. Partimizin misyonu da budur. Şimdi de dinamik, halkı dinleyecek, aynı zamanda çok çalışacak ve partimizin birimlerini çalıştırabilecek, dinamizmi yüksek, birliği sağlayacak, teşkilatlardaki kutuplaşmaları bitirecek bir il başkanı görevlendirilecektir. Böyle bir il başkanına ihtiyaç var. Kim olursa başarılar dilerim.

 

AKTİF SİYASETİN İÇİNDE OLACAĞIM

Sizi biz aktif siyasette görecek miyiz?

Bize 98 bin kişi inandı, güvendi, oy verdi. Halkımız hala ziyaretime gelip üzüntülerini ifade ediyorlar. Bu saatten sonra aktif siyasetten kendimi soyutlamam mümkün değil. Aktif siyasetin içinde olacağım. Tabii ki aktif siyaset yalnızca il başkanlığı değil. Çalışabilecek olduğumuz birçok alan var.

 

SOSYAL MEDYADAN KONUŞULMAMALI

Teşkilat konusunu birkaç kez vurguladınız. Sorun ne?

Teşkilatlar, benim milletvekilliğini bıraktığımdan çok farklı. Biraz parçalı bir yapı var. Kutuplaşma artmış durumda. Teşkilatlarda birlik ve beraberlik daha güçlü sağlanmalı, kutuplaşma azaltılmalıdır. AK Parti’de de bunu sağlayacak bir gelenek var. Bunu yaptıktan sonra gayet güzel işler yapabiliriz. Çünkü 18 yıldır millete hizmet eden, milletin derdiyle dertlenen bir hareketiz. Milletle olan bağlarımız öyle kolay kolay kopmaz. Bir de teşkilatların medya ve sosyal medya üzerinden konuşma alışkanlığı hiç hoşuma gitmiyor. Bunlar çok gereksiz ve fuzuli işler. İnternet siteleri üzerinden kasıtlı haber yaptırma alışkanlığı partimizdeki birlik ve beraberliği bozuyor. Bunlar bizde olmazdı fakat son yıllarda oluyor. Gerçekten üzücü. Ama şunu da biliyorum: İnsanlar iş yapmazsa, çalışmazsa konuşur, yazar. Bu partinin her birimleri yeniden güçlü bir şekilde çalışmalı.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA