Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.06.2020 SAAT 02:08:04
Advert
Advert
 

Kocaeli, seçimlerin iptalini yorumladı

İstanbul seçimlerinin iptali ile alakalı konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,” İstanbul’ da hukuku tanımayan bir karar verdi YSK. Korkmuyoruz, seçime gireceğiz, kazandık ve tekrar kazanacağız. İstanbul’ lu vatandaşlarımız 23 Haziran’da dimdik ayakta durarak tekrar İmamoğlu’na seçimi kazandıracaktır” dedi
Kocaeli, seçimlerin iptalini yorumladı
Advert

Boran KAYALAR  -Türkiye nefesini tutmuş, YSK’dan çıkacak kararı bekliyordu. Ve YSK kararını verdi İstanbul seçimleri iptal etti. Seçimin iptal edilmesinin ardından Kocaeli’ de bulunan siyasi partilerin il başkanları ve milletvekilleri iptal kararının ardından değerlendirmelerde bulundu


YSK’NIN KARARINA SAYGI DUYUYORUZ
YSK'nın İstanbul kararına dair açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkan Vekili Mikdat Aydın, "Genel merkezimiz süreci takip etti ve gerekli çalışmaları yaptı. Biz YSK'nın aldığı karara saygı duyarız. Bundan sonraki süreci de genel merkezimiz takip edecektir. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

 


GENEL MERKEZİN KARARI BEKLENİYOR
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İstanbul’da seçimlerin YSK kararı ile iptal edilmesi ile ilgili açıklama yapmazken, “Genel Merkezimiz tüm il başkanlarına yaşanan olaylar ile ilgili bir yorum yapılmaması tavsiyesinde bulundu. Parti meclisinin vereceği karar ve görüşmeler sonrası yol haritamız belli olacak” ifadelerini kullandı.

 


YENİ BİR STRATEJİ DEVREYE GİRECEKTİR
İstanbul’da ki seçimin iptali ile konuşan CHP Kocaeli Milletvekili ve aynı zamanda Parti Meclisi Üyesi  Haydar Akar,” İstanbul’ da hukuku tanımayan bir karar verdi YSK. Aynı zarftan farklı oylar çıksa bile sadece Büyükşehirde  hile yapıldığı iddia etmek akla aykırıdır.  Hukuksuz bir karar verdiler. YSK üyeleri tarihe geçtiler ve hesap verecekler. Korkmuyoruz, seçime gireceğiz,  kazandık  ve tekrar kazanacağız.  İstanbul’ lu vatandaşlarımız 23 Haziran’da dimdik ayakta durarak tekrar İmamoğlu’na seçimi kazandıracaktır. İttifak yaptığımız siyasi partilerle yeni bir strateji devreye girecektir” dedi

 


NEFER GİBİ ÇALIŞACAĞIZ
YSK'nın geçtiğimiz gün İstanbul'da yeniden seçim  kararı vermesini değerlendiren MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, yarın Ankara'ya genel merkeze gideceğini ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra hareket edeceklerini söyledi. Ünlü konuşmasının devamında, "İstanbul il teşkilatımıza bağlı olarak bir nefer gibi çalışacağız. Bir il başkanı olarak değil, bir nefer gibi üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" diye konuştu.

 


EN ÇOK KAYBEDEN ERDOĞAN OLDU
İYİ Parti Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan ise iptal edilen İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı yorumda, “Bu seçimler iptal ediliyorsa 24 Haziran seçimleri de iptal edilmeli” derken: “İstanbul seçiminin iptali ile sadece Ak Parti değil, Türkiye çok şey kaybetti. En çok kaybeden de Recep Tayyip Erdoğan oldu. AK Parti artık muhalefet bile olamayacak meclise bile giremeyecek. İddia ediyorum, bu AKP’nin son seçimi olacak. AKP muhalefete düşeceği bir seçime bile giremeyecek. Erdoğan bu karardan sonra dünyada diktatör olarak tanınmasının önüne geçemeyecek” dedi. 

 


HERKES İÇİN ADALET OLMALIDIR
DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “İlginç bir olay. Ülkede haksızlık adaletsizlik aldı başını gidiyor. Bu çok önceden başlamış bir olay. Daha önce bizi seçime almadılar. Ama kimse ses çıkarmadı. Bu olay haksız bir olaydır. Burada bir yanlış varsa iktidarın yanlışıdır. Sandık başkanlarını kendileri atıyorlar. Sana geldiği zaman ben yokum, bana geldiği zaman sen yoksun olmaz. Herkes için adalet olmalıdır” şeklinde konuştu.


GÜCÜ ELLERİNDEN BIRAKMAK İSTEMİYORLAR
“Ben çok yadırgamadım” diyen Dedeoğlu, “Çünkü bunu yapacakları belliydi. Gücü ellerinden bırakmak istemiyorlar. Seçim yenilendiğinde sonuç ne olur yorum yapamıyorum. Seçimlerde herkesle ittifak yapıldı ama DSP ile kimse konuşmadı. Seçime girmek her partinin hakkıdır. Dolayısıyla her siyasi partinin kendi takdiridir. Seçimlerde elbette aynı kanatta birleşen partiler oldu ancak bize ittifak yapmak için gelen hiç kimse olmadı” ifadelerini kullandı.

 


AKLA, VİCDANA VE HUKUKA UYMAMAKTADIR
EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Dün yaşanan tablo YSK eliyle yapılmış bir atblo. Ortada İstanbul halkının iradesi gasp edilmiştir. İstanbul’u AKP’nin kaybetmesi tek adam rejiminin halk tarafından istenmediğinin kanıtıdır. İktidar bunu kabul etmek istemiyor. Bu kararı böyle değerlendirmek gerekiyor. YSK’nın verdiği karar ne akla, ne vicdana ne de hukuka uymaktadır. İstanbul halkının yenilenecek seçimde gerekli cevabı vereceğini inanıyorum. Bu tutuma karşı tüm emek ve demokrasi güçleri birlikte tutum almalıdır” dedi.


HALKIN İRADESİNE KARŞI HAREKET EDİLMEMELİ
“Karar ne olursa olsun CHP’nin tüm emek ve demokrasi güçleriyle bir araya gelip ortak hareket etmelidir” diyen Erkan, “Yoksa adaylık tartışması yapılmamalıdır. Çünkü İstanbul halkı tercihini İmamoğlu’ndan yana kullanmıştır. Halkın iradesine karşı hareket edilmemelidir. Bizde partimizin genel merkezle birlikte gerçekleştireceği toplantılarımızda emek ve demokrasi güçleri olarak iktidara karşı ortak tavır alma konusunda karar vereceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 


ADALET YERİNİ BULACAK
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ile ilgili olarak Ekrem İmamoğlu’na destek olurken sosyal medya hesabı üzerinden, “Çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz. İstanbul kazanacak, adalet kazanacak. Bizler Allah’a ve onun yüce adaletine inanan insanlarız. Adalet yerini bulacak ve Ekrem İmamoğlu hak ettiği başkanlığı daha güçlü şekilde, İstanbulluların desteğiyle yine alacak. Adalet yerini bulacak ve Ekrem İmamoğlu hak ettiği başkanlığı daha güçlü şekilde, İstanbulluların desteğiyle yine alacak” dedi.


MİLLETİMİZ YİNE KARAR VERECEK
SP İl Başkanı Nurettin Çelik, “Şartlar zorlanıyor. 40 gün oldu saymada zorlanıldı. Oy vermek mi önemli saymak mı önemli? Bunun bilinci içerisinde seçime girilecek. Ben inanıyorum ki İstanbul’un çoğunluğu yeni bir seçim istemez. Çünkü yaşadığımız sıkıntılı ekonomik durumun düzelmesini bekliyor insanlar. Bu sadece İstanbul’un sorunu değildir sadece. Ülkemizin demokratik durumuyla alakalı bir durumdur. Ancak karar verildi ve milletimiz yine kararını verecektir” şeklinde konuştu.


HDP İLE DİRSEK TEMASI
“Millet bu noktada ki ince ayarını bu sefer daha belirgin olarak verecektir” diyen Çelik, “Özellikle PKK HDP ile alakalı çok sert söylemleri var ama bir yumuşama söz konusu. Galiba burada dirsek teması yapmak istiyorlar. İstanbul’da elbette bizim de önemli bir potansiyelimiz var ama daha belirgin bir şekilde Kürt seçmenler yine seçimde etkili olacaktır. Bizim de partimizin bugün toplantısı var ve orada karar çıkacaktır. Ardından bu karar kamuoyuyla paylaşılır” sözlerini kullandı.


MİLLET BUNUN CEVABINI VERECEK
Millet İttifakı ortağı olan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Bu ülkede siyaset yapan birisi olarak ciddi anlamda üzüntü duydum. Siyasetin yargıya ve adalete bu kadar sirayet ettiği hiçbir dönem yaşanmadı. Seçimler kazanılır, kaybedilir ama hukuk, adalet ve manevi duygularımız var. Bunlar tahrip edilircesine yok edilişini seyrediyoruz. Çok üzgünüm. Gerekçeli kararda YSK kendi hatasını bir usul hatasıymış gibi görüp iptal etti. Millet bunun cevabını verecek. Bu ülke insanına yazık, millete de yazık. İnsan aklıyla alay ediliyor” dedi.


YSK’NIN KARARI BİR HAK GASPIDIR
HDP İl Eş Başkanı Şahabattin Işık, “YSK’nın kararı resmen bir gasptır. Halkın tescil edilmiş bir kararı vardır ve 16 bin oyla seçim kazanılmıştır. YSK aynı zarfla hem ilçe belediye başkanları hem de Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçildiği bir seçimde, ilçe belediye başkanlarının seçimini kabul ediliyor ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı kabul edilmeyecek. Tıpkı bizim belediyelerimize kayyum atanması gibi bir hak gaspı vardır ortada. Dün bizim partimizden yapılan açıklama da, bu saatten sonra bu kararı destekleme olmayacağı yönündedir. 31 Mart’ta Büyükşehir’de kendi adayımızı çıkarmadık. Yani kendi adayımızı çıkarsak bir geri çekme durumu olabilirdi ama aday çıkarmadık” diye konuştu.  

 


DEMOKRATİK HAKLARINA SAHİP ÇIKMALILAR
Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmesi yapan İlçe Seçim Kurulu Başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde karar veren Yüksek Seçim Kurulunun, anılan İlçe Seçim Kurullarını teşekkül ettiren kurum olduğu nazara alındığında demokrasinin tezahürü olan seçmen iradesinin yok sayılması sonucunu doğuran ve iptal kararına gerekçe sayılan eylemlerde en üst seviyede kusur ve sorumluluğu bulunmaktadır. Hukukun Üstünlüğü ve Hukuk Devleti kavramları ile bağdaşmayan aynı zamanda Demokrasiye vurulan darbe niteliğindeki bu karar karşısında halkımızı 23 Haziran tarihli seçimlerde demokratik haklarına sahip çıkmaya, oy kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitseçim tekrarı
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8041 TL 6.7770 TL
Euro
EURO
7.5904 TL 7.5601 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA