Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.02.2020 SAAT 01:40:53
Advert
 

Atık yakma tesisinin ÇED’i iptal edildi

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Ormanında 105 dönüm arazi üzerinde kurmayı planladığı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin ÇED süreci iptal oldu. Büyükşehir Sıfır Atık Projesi kapsamında projeyi yeniden değerlendirmek için Bakanlıktan sürecin iptal edilmesini istedi ve bakanlık ÇED’i iptal etti
Atık yakma tesisinin ÇED’i iptal edildi
rek

 

Süriye ÇATAK TEK - KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Ormanında orman vasfını yitirmiş 105 dönümlük araziye yapılması planlanan Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisinin ÇED’i iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirilmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru üzerine ÇED sürecinin iptal edilmesi talebi kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, atıkların bertarafı ile ilgili sürecin yeniden çalışılacağını belirtti. 

 

TARTIŞMALARA NEDEN OLMUŞTU
İzmit ve Derince ilçelerinin sınırında yer alan Kent Ormanında orman vasfını yitirmiş 105 dönüm araziye yapılmak istenen Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi uzun süre kentte tartışma konusu oldu. ÇED toplantısı olaylı geçen tesis ile ilgili Türkiye genelinde başlatılan Sıfır Atık Projesi, tesisin yapılıp yapılmaması ile ilgili tartışmaları yeniden başlattı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, süreci yeniden değerlendireceklerini söyleyerek tesisin nasıl yapılacağı noktasında yeni tartışmalar başlattı. 

 

 

BÜYÜKŞEHİR İSTEDİ BAKANLIK İPTAL ETTİ 
Seçimin ardından tesisin ÇED sürecinin iptal edilmesi için 19 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirilmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne yazı yazıldı. Yazıda Sıfır Atık Projesi kapsamında atıkların yerinde ayrıştırılması hedeflendiği ve bu nedenle projenin tasfiye edilmesi istendi. Bunun üzerine bakanlık tesisin ÇED sürecini sonlandırdı. Böylece yakma tesisi ile ilgili süreç değişti. 

 

ÇALIŞMA YAPILIYOR
Konu ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nin ÇED sürecini biz durdurulmasını istedik. Sıfır atık projesi nedeniyle süreci yeniden değerlendireceklerini söyleyen Büyükakın, “Sıfır atık projesinden kalan atıkları nasıl bertaraf edeceğimizi çalışıyoruz. Bu çalışma bittikten sonra yeniden süreç başlar. Elbette yer seçimini de bertaraf biçimine göre belirleyeceğiz” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0551 TL 6.0309 TL
Euro
EURO
6.5651 TL 6.5389 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA