Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 03:41:10
Advert
Advert
 

Günde 4 öğün yemek şart

Seka Devlet Hastanesi diyetisyenlerinden Merve Başer, "Ramazan'da yeterli ve dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için en az 4 öğün yapmak ve mutlaka sahuru atlamamak gerekir" dedi
Günde 4 öğün yemek şart
Advert

 

SEKA Devlet Hastanesi, Sağlık Okur Yazarlığı kapsamında vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı bilinçsiz yeme alışkanlıkları sonrası uzun süre aç kalınmasıyla birlikte hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hastane diyetisyenlerinden Merve Başer Ramazan ayında beslenme konusunda yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.


SÜRE ÇOK UZUN
Merve Başer, "Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında açlık süresi 16-17 saate çıkmakta ve uzayan açlıkla beraber vücudumuzun metabolizmasında birçok değişiklik meydana gelmektedir. Tam bu noktada uzamış açlıkta oluşabilecek yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku hali gibi birçok olumsuzluğun imdadına doğru besin ve doğru enerji ile yeterli ve dengeli beslenmek yetişmektedir.


KAÇ ÖĞÜN OLMALI
Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için en az 4 öğün yapmak ve mutlaka sahuru atlamamak gerekir. Gün boyu zindeliği muhafaza edebilmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. İftarda tüm gün yavaşlayan metabolizmanın yükünü hafifletmek için iftar öğünü ikiye bölünmeli, meyve ve tatlı gibi yiyecekler iftar ve sahur arasındaki ara öğünlere paylaştırılmalıdır.


SAHUR BESLENMESİ
Gün boyu enerjimizi korumak, kan şekerini dengelemek için sahur öğünün iftara nazaran daha kuvvetli yapılması temel prensibimiz olmalıdır.Sahurda protein içeren besinler, sindirim ve emilim süresinin daha uzun olması sebebiyle tok kalma süremizi artırır. Bu yüzden başta yumurta olmak üzere, peynir, süt veya yoğurt gibi protein içeren besinler sahurda tercih edilmelidir. Sahurda tüketilen makarna, pilav, börek, gözleme gibi az lifli karbonhidratları tüketmek yerine, tokluk süresini uzatan zengin lif kaynağı tam tahıllı ekmek, çiğ sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca doymamış yağ içeriği yüksek olan ceviz, badem, fındık gibi besinler tokluk süresini arttıracağından sahur menüsüne eklenebilir.


İFTAR BESLENMESİ
İftarda orucu su, zeytin veya hurma gibi hafif yiyeceklerle açtıktan sonra çorbayla devam edilebilir. Yiyeceğimiz tüm besinleri tek bir öğüne sığdırmak yerine çorbadan sonra 5-10 dakika ara verilebilir. Bu süre kan şekerimizin yükselmesi için gerekli zamanı vücudumuza tanıyacak ve iştahımız baskılanacaktır. Bunun yanı sıra tüm gün aç kalan sindirim sistemimize binen yük hafiflemiş olacaktır. Daha sonra pişirme yöntemi ağır olmayan et veya sebze yemekleriyle devam edilmeli, besin çeşitliliği sağlanmalı, öğüne salata, yoğurt, komposto gibi besinler eklenmelidir.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA