Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 07:26:03
Advert
Advert
 

930 bin 169 kişi kimlik almadı

2017 yılında alımı başlanan çipli kimlik kartlarında 2 yılda Kocaeli’de 976 bin 22 kişi yeni kimliklerini aldı. Nüfusun yüzde 51,2’si yeni kimliklerini alırken 930 bin 169 kişi ise hala kimliklerini almadı
930 bin 169 kişi kimlik almadı
Advert

 

Süriye ÇATAK TEK - HÜKÜMETİN 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına verilmesine karar verilen çipli kimlik kartlarını Kocaeli’de yaşayan her iki vatandaştan biri aldı. 1 Ocak 2017 yılında verilmeye başlanan yeni kimlik kartları ile ilgili randevu sisteminde yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve vatandaşın istediği saatte ve günde randevu almaya başlaması ile birlikte yeni kartları alanların sayısı da yükseldi. Kocaeli’de 1 milyon 906 bin 391 bin kişiden 976 bin 222 kişi yeni çipli kimlik kartlarını aldı. Türkiye genelinde ise 82 milyonun sadece 39 milyonu yeni kimlik kartlarını aldı. 

 

ARTIK KİMLİKLERİ ALMAK DAHA KOLAY
Çipli kimlik kartları için 1 Ocak 2017 yılında alım için start verildi. Ancak ilk dönem nüfus müdürlüklerinde personel yetersizliği, sistemdeki eksikler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşandı. Ancak sistemin geliştirilmesi ve verilen uzun randevu sürelerinin kısaltılması kimliklerin alımını kolaylaştırdı. Vatandaşlar artık Alo 199 ve nüfus müdürlüğünün wep sitesi üzerinden istedikleri gün ve saatte randevu alabiliyor. Randevularını alan vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapıyor ve 1-2 gün içinde yeni kimliklerine kavuşuyor. 

 

ESKİ KİMLİKLERİ UNUTMAYIN
Yeni kimlikleri almak için her hangi bir bankaya yeni kimlik için 22 lira 50 kuruş yatırmanız, sistemden ya da verilen telefon üzerinden randevu almanız, eski kimlik kartınızı ve iki biyometrik fotoğrafla randevu zamanında bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz yeterli olacak. 2017 yılında başlayan yeni kimlik kartlarının alımı ile ilgili 5 yıllık bir hedef belirlenmişti. 2021 yılında bitmesi beklenen süreç Kocaeli’de daha erken bitmesi bekleniyor. 

 

 

EN GÜZELİ ONLAR İÇİN
Yeni kimlik kartlarının alımında kimliği alacak kişinin mutlaka nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Ancak yürüyemez duruma gelen yaşlılar, engelliler ve yatalak vatandaşlar için de Gezici Kayıt Terminali oluşturulmuş. Gezici Kayıt Terminali için hasta, engelli ve yaşlı kişinin ailesinden birisinin başvurusu üzerine Gezici Kayıt Terminali verilen adrese gidiyor, kişinin parmak izini, bilgilerini cihaza monte edip merkeze getiriyor ve burada sisteme giriyor. Vatandaşın kimliği 1 ya da 2 gün sonra evine gönderiliyor. 

 

976 BİN 22 KİŞİ KİMLİKLERİNİ ALDI
Yeni kimlik kartlarının alımında Kocaeli Nüfus Müdürlüğü ve ilçe nüfus müdürlükleri çok hızlı gelişme kaydediyor. Türkiye’de 82 milyondan 39 milyon kişi yani vatandaşın yüzde 48’i yeni kimlikleri aldı. Bu rakam Kocaeli’de yüzde 51,2 oranında. 1 milyon 906 bin 391 kişiden 976 bin 22’si yeni kimlikleri aldı. Kocaeli’de nüfusu oranla en fazla Dilovası’nda yaşayan vatandaşlar yeni kimliklerini alması dikkat çekti. İlçeler arasında yüzde 67 ile Dilovası birinci, yüzde 64 ile Derince ikinci sırada. En az kart alımı olan ilçe de yüzde 43 ile İzmit. 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA