Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.05.2020 SAAT 19:17:06
Advert
Advert
 

Ulaşım Park'da grev kapıda

Ulaşım Park A.Ş’de çalışan 870 işçi greve çıkmaya hazırlanıyor. Yol-İş Sendikası ve Yerel-Sen arasında devam eden görüşmelerde sonuç çıkmadı sendika grev kararını Pazartesi günü açıklayacak
Ulaşım Park'da grev kapıda
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan Ulaşım park A.Ş’de çalışan 870 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Ocak ayından bu yana anlaşma çıkmadı. Arabulucu sürecinde de taraflar sözleşmeyi masada bitiremedi. İşçiler aldıkları asgari ücretin sosyal haklarla birlikte 3 bin liraya yükseltilmesini ve yılda 2 ikramiye verilmesini istiyor. işveren ise 2 bin 700 liranın üzerinde maaş vermeme noktasındaki tavrı süreci greve kadar getirdi. İşçiler grev kararını ve greve çıkacakları günü Pazartesi günü açıklayacak. 

 

ORTAK NOKTA BULUNMADI
İşveren sendikası Yerel-Sen ve Delir Yol-İş Sendikası arasında Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi tüm yasal süreçlerini doldurdu ve grev aşamasına geldi. İşveren sendikası tüm sosyal haklarla birlikte işçilerin ücretlerinin 2 bin 700 lira olmasını teklif etti. Ancak işçiler ve sendika en az maaşların sosyal haklarla en az 3 bin lira olmasını ve yılda bir ya da iki kere ikramiye verilmesini istiyor. Ancak taraflar ortak bir noktada buluşmadı ve süreç grev kararının alınmasına kadar geldi. 

 

GREVE HAZIRIZ
Yaşanan gelişmeleri büyük bir kaygı ile izleyen işçiler ise sözleşmenin kendi talepleri doğrultusunda bitmesini istiyor. 870 işçinin neredeyse tamamında icra dosyası olduğunu söyleyen işçiler yaklaşık 40 işçinin de geçim sıkıntısı yüzünden ailesinin dağıldığını söyledi. Yaşanan ekonomik kriz karşısında asgari ücret ile geçinmenin imkansız olduğunu belirten işçiler hakları için greve çıkmaya da hazır olduklarını belirtti. 

 

EYLEM DE VAR 
Yol-İş Sendikası ve işçiler pazartesi günü saat 11.00’de Türk-İş Bölge Temsilciliğinde basın toplantısı yaparak grev gününü ve grev kararlarını açıklayacak. İşçiler toplu iş sözleşmelerinin imzalanmaması nedeniyle eyleme de başladı. İşçiler sakal uzatma, kravat ve apolet takmama eylemlerini yapıyor. işçiler haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerinin altını çizdi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitulaşım park grevulaşım park a.ş
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA