Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 21:07:51
Advert
Advert
 

Laparoskopi nasıl uygulanır?

Özel Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öner Yağcıoğlu, kapalı yöntem adı verilen laparoskopik cerrahi ile ilgili bilgiler verdi.
Laparoskopi nasıl uygulanır?
Advert

 

Yağcıoğlu şunları söyledi: "Kadın hastalıklarının cerrahi girişimlerinde, geniş kesiler yapmadan, birkaç farklı ayrı bölgeden vücuda monte edilen ince tüplerin  içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile uygulanan ameliyatlara laparoskopik cerrahi denir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir. Kadın hastalıklarının tedavilerinde gelişen ve her geçen gün gelişmekte olan teknoloji sayesinde daha az yara izi, daha az ağrı ve erken dönemde normal hayatına dönme ile sonuçlanan laparoskopik cerrahi almaktadır. Daha zor olan ve az gerçekleştirilen bazı ameliyatlar laparoskopi ile birlikte daha kolay ve sorunsuz uygulanmaktadır.


AVANTAJLARI NELER?
Cerrahi girişimde uzun kesiler yapılmaması sebebiyle çok daha az ameliyat izi sonuçlanmaktadır. Cerrahinin pek çok ameliyat çeşidi için başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye yol açtığı belirlenmiştir. Ameliyat bölgesinde daha az doku hasarının meydana gelmesiyle, kolay ve hızlı iyileşme görülmektedir. Açık ameliyatların ardından oluşan ve birçok hastada hayatının sonuna kadar sıkıntı yaratan karın içi yapışıklıklar, laparoskopik ameliyatlardan sonra daha az görülüyor.


HANGİ HASTALIKLAR?
Bu da yapışıklıklara bağlı olarak ileride oluşabilecek barsak dolanmasına bağlı barsakların tıkanıklığı, hastanın ikincil başka bir hastalığa bağlı gerekebilecek laparoskopi şansını yitirmesini en aza indirmektedir. Laparoskopik yöntemin en belirgin avantajlarından biri de ameliyat sonrası hastanın ağrısının daha az olması ve daha az ağrı kesiciye gereksinim duymasıdır. Laparoskopik cerrahide hastanede kalış süresi de daha kısadır. Hastanın normal fiziksel aktivitesine kavuşması ve işine dönebilmesi de daha kolay ve hızlı olur. Laparoskopik cerrahi; Yumurtalık kistleri, tüplerdeki hastalıkları, çikolata kisti,endometriozis, bazı myomlar, rahim çevresi yapışıklıklar, kısırlık cerrahisi, histereskopik cerrahilerde uygulanır.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA