Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 05:43:32
Advert
Advert
 

Seçim bitti ceza yağıyor

Yılbaşından itibaren 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen ve ruhsatlarında 1. sınıf kamyonet yazan araçlar için her geçiş için 1.132 TL ceza kesilmeye başlandı. Akar bu duruma tepki gösterdi
Seçim bitti ceza yağıyor
Advert

 

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından alınan kararla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bazı araçların 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçişlerin yasaklanması sonrası yeterli bilgilendirme ve uyarıların yapılmaması nedeni ile binlerce araç sürücüsü mağdur oldu. Aks aralığı 3.20’den az birinci sınıf ve geçebilir olmasına rağmen ruhsatında kamyonet görünen araç sahiplerine ardı ardına cezalar kesildi.

 

TEBLİGATLAR SEÇİM SONRASI YAPILDI
Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, cezaların seçim sonrası araç sahiplerine tebliğ edilmesi ve uygulamanın birçok vatandaşı mağdur etmesini eleştirdi. Akar, daha önce Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde yaşanan ve meclis tarafından yapılan düzenleme ile cezaların seçim öncesi affedildiğinin altını çizerek, “Ben yaptım oldu anlayışı ile çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Vatandaşın bundan haberi olmuyor, uyarı levhası yok, vatandaş geçiş yapıyor hem HGS geçiş ücreti uygulanıyor hem de 1.132 TL ceza kesiliyor.  Seçim öncesin de FSM Köprüsünde yaşanan bu mağduriyet 28 Aralık 2018 tarihinde Meclis de yapılan düzenleme ile affediliyor. Şimdi aynı uygulamayı 15 Temmuz Şehitler Köprüsün de görüyoruz, vatandaşa kesilen cezalar, aracının fiyatından yüksek bu kabul edilemez” dedi.

 

MAĞDURİYETE SON VERİN
Cezaların seçim sonrası vatandaşlara tebliğ edildiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar şunları söyledi: “Gelen şikayetlere bakıyoruz, vatandaş 1 Ocak 2019 tarihinde geçiş yapmış. Yaklaşık 110 gün sonra yani seçimlerden hemen sonra tebligat yapılmış. Arabasının değeri 73 bin TL, kesilen ceza tutarı 89 bin TL, neymiş 3 aylık ihlal cezasıymış. Bunu vatandaş nasıl ödeyecek. Burada birkaç sorun söz konusu. Öncelikle, bu araçların geçişinin yasak olduğuna bir bildirim 31 Mart’a kadar yapılmamış. Oysa, çok basit bildirim yapsalardı vatandaş bir daha geçmezdi buradan. Gelen evraklar vatandaş seçim sonrası toplu bir şekilde gönderilmiş. Mağdurların arasında trafik polisleri bile var. ”  Yaşanan mağduriyetlerin biran önce çözülmesi gerektiğini belirten Akar, Ulaştırma Bakanının cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Vatandaşa gerekli uyarıların ilk geçiş sonrası yapılması durumunda bu cezaların olmayacağına dikkat çeken Akar, “Devlet fırsatçılık yapıyor ceza üstüne ceza yağıyor” dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA