Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 07:47:06
Advert
Advert
 

Eczacılar, günlerini kutladı

Kocaeli eczacılar odası 14 Mayıs Eczacılık Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı. Eczacılar odası Başkanı Bilal Arpacı, kur piyasasında ki dalgalanma sebebiyle çoğu firma ilaç üretimini yavaşlattı yada durdurdu. Hastalarımız ilaç bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bunun için öncelikle önlemler alınmalı” dedi.
Eczacılar, günlerini kutladı
Advert

 

Boran KAYALAR - 14 Mayıs Eczacılık Bayramı nedeniyle Kocaeli Eczacılar Odası program düzenledi. İlk olarak Atatürk Anıtına Çelenk töreniyle başlayan program Eczacılar odasında yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Yenişehir’de bulunan Eczacılar odasında yapılan basın açıklamasına Eczacılar odası Başkanı Bilal Arpacı, İkinci Başkan Işıl Kalkan, Genel Sekreter Levent Sakallı, Sayman Ayşe Sönmez Kılıç ve odaya üye eczacılar katıldı.

 

“SINIRLI SAYIDA İLAÇ İTHAL EDİLİYOR”

Bizler sosyal bir devlet tarafından sağlığın herkese eşit ve parasız olarak sunulmasını savunuyoruz. Verdiğimiz ilaç hizmetinin de herkese ulaşılabilir olması için ülkemizin her köşesinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Geride bıraktığımız yıl döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların maalesef  mesleğimize ve hastalarımıza da tsunami şeklinde yansımaları görülmüştür. İlaç etken maddelerinin yurtdışından döviz cinsinden alınmakta, ülkemizde kullanılabilir forma dönüştürülerek piyasaya sunulmaktadır. Sınırlı sayıdaki ilaçlar da yurtdışından ithal edilmektedir. İlaç fiyatlarını, Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenmekte olup ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru güncel kurun yarısı bile değildir.

 

“PİYASAYA İLAÇ SÜRÜMÜ YAVAŞLATILDI”

Firmalar bu nedenle ya ilaç üretmemiş ya da ürettiği ilaçları piyasaya sürümünü yavaşlatmıştır. Bu dönemde olmayan ilaçlara grip soğuk algınlığı, tansiyon ilaçları, antibiyotikler, göz damlaları, kanser ilaçları örnek verilebileceği gibi hastanelerimizde kullanılan anestezik maddelerin de bulunamadığı gözlenmiştir.  Bizim dahlimiz olmayan bu durum karşısında başta hastalarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımız büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Hastalarımızın ilaçlarını bulmak için büyük çaba sarf etmekteyiz. Bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için tecrübelerimizin de değerlendirilmesini ve paydaşlarımızla birlikte ortak bir akılda karara varılarak hastalarımıza derman olacağına inanıyoruz.

 

“FAKÜLTELERE DÜZENLEME GELMELİ”

Son 15 yılda mantar gibi eczacılık fakülteleri açılmıştır. Bunların birçoğunda fiziksel altyapıları uygun değildir. Birçoğunda eczacı kökenli öğretim görevlileri de bulunmamaktadır. Mesleğimizde görülmeyen işsizlik hastalığı birkaç yıl sonra görülmesi kaçınılmazdır. İhtiyaçlarımız ölçüsünde öğrenci alınması gerekmektedir. Tıp fakültesinde okuyabilmek için gerekli olan ilk 50bin sınırlamasının bir benzerinin de eczacılık için uygulanması gerekmektedir. Mevcut üniversitelerimizin de arge çalışmaları yaparak yeni ilaç moleküllerin bulunması ve geliştirilmesi sağlanmalıdır.

 

“İLAÇ DEĞİL ZEHİR SATILIYOR”

En büyük tehlikeyi internetten satılan ürünler oluşturmaktadır. Nereden temin edildiği, içinde ne olduğu bilinmeyen, saklanma ve tedarik koşullarına uygun olmayan şekilde temin edilen ürünler insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. İnternetten alınan ilaç değil zehir olmaktadır. Yıllar önce eczanelerimizden alınan kemoterapi ve günübirlik ilaçlarının da tekrar eczanelerden temin edilmesi gerekmekte bunun eczane ekonomilerine can suyu olacağı kanaatindeyiz. Bu vesileyle Eczane en güvenilir yerdir diyerek tüm meslektaşlarımın eczacılık günü kutluyor bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum.  

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA