Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.05.2020 SAAT 06:50:49
Advert
Advert Advert
 

Sigortacılardan ortak görüş

KOTO tarafından düzenlenen 'Sigortacılık Sektörü Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda sektör temsilcileri tek görüşte birleşti: Poliçe acenteden alınır. Acentelerimize sahip çıkalım
Sigortacılardan ortak görüş
Advert

 

KOCAELİ Ticaret Odası, sigorta sektörünün tüm dinamiklerini ‘Sigortacılık Sektörü Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda bir araya getirdi. Programa Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut ve ve çok sayıda acente yetkilisi katıldı.

 

SEKTÖRÜN SIKINTILARI

Toplantı, KOTO Başkanı Necmi Bulut’un, açılış konuşmasıyla başladı. Sigortacılık sektörünün, ülke ekonomisiyle paralel olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Bulut, “16 bine yaklaşan sayısıyla sektörün önemli oyuncusu olan acenteler, özellikle son yıllarda pazar kaybı, gelir yetersizliği, düşük komisyon, haksız rekabet, ölçek, teknoloji gibi birçok konuda sorunlar yaşıyor. Üst kurumlar nezdinde gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte diğer önemli husus acenteler olarak tek bir ses olabilmemizdir. Sigorta acentelerinin geleceğini dayanışmamız, birlik ve beraberliğimiz belirleyecektir” ifadelerine yer verdi.

 

SDDK KURULUYOR

TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez’in moderatörlüğünü yaptığı programda, Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı ve TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, katılımcıların sorularını yanıtladı. Genç, kurulması planlanan Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kapsamı ve faydaları üzerine açıklama yaparak, “Bu sigortacılık sektörü adına çok önemli bir adım. Dünyada finans sektörüyle ilgili düzenleyici ve denetleyici kurumlar; sermaye, bankacılık ve sigortacılık olmak üzere 3 başlık altında ayrılmış bulunuyor.

 

FAYDALARI NE OLUR?

Bizde bankacılık ve sermaye var ama sigortacılık Hazine’nin içinde iki ayrı birim olarak yürütülüyor. Bu ayrılma, gecikmiş bir iş. Kurulum çalışmaları devam ediyor. Umarız en kısa sürede icraya gider. Bunun faydası ne olacak? Hazine’nin odak noktası genel ekonomi olduğu için, sigortacılığa odaklanılamıyor. Ama bu şekilde işi gücü sigortacılık olan yeteri kadar personeli olan bir kurum ortaya çıkacak. Problemler daha geniş çerçeveli çözecek. Daha kolektif bir yönetim anlayışı benimsenecek. Bütün kararlar ve stratejinin çerçevesi ortak akılla belirlenecek. Bütün önemli kararlar, kurul kararı olacak. Personel yetersizliği, bütçe sorunu olmayacak. Daha fazla imkanları olacak” dedi.

 

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ŞART

Hazine Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, sektörün büyümesine vurgu yaparak, “Acenteler doğru bir satış ve bilgilendirmeyle portföylerine başka alanları da dahil ederek büyümelidir. Acentelerin karşılaştığı sıkıntılar var. Operasyon maliyeti yüksek. Gelir kalemleri sadece komisyonlar ve belli şartlara bağlanmış ek komisyonlar. Şimdi böyle bir yük var karşımızda. Bir de yaşadığımız bir dijital dönüşüm var. Şu anda acenteler açısından en büyük husus dijital dönüşüm. Acentelerin bu dönüşüme ayak uydurması lazım. Acentelerin bu dönüşüme teşvik edilmesi gerekir. Acentelik yapıları içerisinde kurumsal yapıyı güçlendirici adımları da konuşalım" dedi.

 

MEVZUAT SADELEŞMELİ

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, sektörde 2. nesil reformlar hayata geçirmek gerektiğini ifade ederek, detaylı bilgiler verdi. Genç, “Öncelikle mevcut mevzuatı sadeleştirmemiz gerekiyor. 2007’de ortada hiç mevzuat yokken, şimdi çok karmaşık bir hale geldi. Bu sadeleştirmeye 2013’te başlamıştık ama kesintiye uğradı. SDDK olursa mutlak suretle de uygulanacak. Bu saatten sonra büyüme hedefli hareket etmeliyiz. Sigorta sektörünün artık daha hızlı büyümesi üzerine odaklanmalıyız. 2. Nesil reformlar çok kapsamlı şeyler. Bu çerçevede ilave zorunlu sigortalar da gelebilir. En önemli ayakları dağıtım kanalları düzenlemesi. Çok büyük önem arz ediyor.

 

KOOPERATİF STİLİ

Kooperatifler şeklinde sigortacılık faaliyetleri gösterenler var. Oralarda da düzenleme yapmamız lazım. Yurt dışında küçük küçük sermayelerle insanların bir araya gelerek faaliyet gösterdiği, dayanışma yoluyla sigorta sektörüne girdiği çok örnekler var. Bugün dev şirketlerin örnekleri dayanışmayla başlamıştır. Küçük sermayelerle büyüyebilecekleri yapılara imkan veren bir düzenleme düşünülüyor. Büyüme sizlerin daha fazla istihdam üretme üzerine” ifadelerine yer verdi. Akabinde katılımcıların soruları yanıtlanarak iftar programına geçildi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA