Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 17:11:16
Advert
Advert
 

Akar O sorunlara ilişkin araştırma önergesi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar TCDD’nin yapmış olduğu ihaleler ve yaşanan sorunlara ilişkin meclise araştırma önergesi verdi.
Akar O sorunlara ilişkin araştırma önergesi verdi
Advert

Ülkemizde 12 bin 740 km demiryolu hattı bulunurken yıllar itibari ile hem yolcu hem yük taşımacılığında gerileme yaşanmaya devam ediyor. 1950’li yıllarda yüzde 42 olan yolcu taşımacılığında yüzde 3’lere düşülürken yük taşımacığında da yüzde 78’lerden yüzde 4’lere düşüşler yaşandı.

 

CUMHURİYETİN İLK YILLARI ATILIM ÇAĞI
Yük taşımacığında demiryolunun önemine değinen Akar, 1923-1940 yılları arasında demiryolunda atılım çağı yaşandığını belirterek, “1923 yılında 4559 km olan demiryolu hat uzunluğu 1940 yılında 8637 km olmuş, yılda 240 km demiryolu inşaa edilmiştir. Bugün AKP iktidarı demir ağlarla biz ördük diyor ama savaş yıllarında bile yılda 240 km inşaa edilen demiryolu 18 yıllık AKP iktidarı döneminde ancak yılda 96 km olmuştur” dedi.

 

425 MİLYON VURDULAR
Önergesinde demiryolu ihalelerine dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sayıştay raporlarında açık açık belirtilen tutarlara değindi. İhalelerde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun arkasından dolanan firmaların ihalelerde işin önemli bir bölümünü oluşturan iş kalemlerine aşırı düşük teklif vermek suretiyle ihaleleri aldıklarını projelerinin büyük bölümünün yapılmadan sözleşme bedelinin tamamlandığı söyledi. Akar, firmaların güzergah kazı işlerinin maliyetinin 9 katı, dolgu işlemleri için 22 katı fiyat tekliflerinin olduğunun altını çizerek yaklaşık maliyet ağırlığı yüzde 12 olan bu işlerin toplam teklifteki ağırlığının yüzde 94 olduğunu söyledi. Akar, yüklenici firmanın teklifle yaklaşık maliyeti 84 Milyon TL olan güzergah işlemlerini 517 milyon TL’ye yapmayı ancak yaklaşık maliyeti 627 milyon olan projenin geri kalan kısmı 31 Milton TL’ye yapmayı taahhüt ederek işleri aldığını sonuç olarak asıl kısmı yapmadan yaklaşık 231 milyon TL imalat karşılığında 658 milyon TL firmalara ödendiğini söyledi.

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitCHP Kocaeli Milletvekili Haydar AkarCHP KocaeliHaydar AkarTCDD
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8118 TL 6.7846 TL
Euro
EURO
7.4984 TL 7.4685 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA