Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 17:19:42
Advert
Advert
 

Öğrenciler müzeyi gezdi

16 Mayıs Müzeler günü arkeoloji öğrencilerinin sunumu ve minik öğrencilerin müze gezileriyle kutlandı.
Öğrenciler müzeyi gezdi
Advert

Boran KAYALAR  -16 Mayıs Müzeler günü ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde düzenlenen sempozyumda Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, müzeciliğin ve sanat eserlerinin önemine değindiği sunum gerçekleştirdi.Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Yardımcısı Osman Günaydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, STK temsilcileri ve çok sayıda arkeoloji öğrencisi katıldı. 


DEĞERLERE SAHİP ÇIKAMIYORUZ
Etkinlikte konuşma yapan Kocaeli Kültür Ve Turizm İl Müdür Vekili Ercan Yamen,“Ülkemizi ele aldığımızda burası bir açık hava müzesidir diyebiliriz. Eski eserler bakımından olağanüstü bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemiz birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.Ancak şu soruyu sorduğumuzda acaba biz değerlerimize yeteri kadar sahip çıkabiliyor muyuz? Ben kendim cevap vereyim. Paris’e gittiğinizde saatlerce sıra bekleyip, dünya kadar para vererek Eyfel kulesine çıkıyorsunuz sonra buraya gelince Galata Kulesi’nin kıymetini anlıyorsunuz ama biz bu değerlere sahip çıkamıyoruz” dedi. 


DÜNYANIN TANIDIĞI BİR LİDERDİR
Sözlerini sürdüren Yamen, “Turizm açısındanyapacakçok işimiz var. Örneğinburadanİstanbul’adoğruçıktığınızdasizi bir çayırkarşılayacak. OrasıFatih Sultan Mehmet’in öldüğüçayırdır. Fatih Sultan Mehmet dünyanıntanıdığı bir liderdir. Bu topraklarımızdayaşamış bir de Annibalvar. Atatürk’ün de büyükhayranlıkduyduğu bir lider. Savaşsırasında bizim Gebze sınırlarımıza sığındı ve şu an TÜBİTAK içinde bir anıtı var” dedi.

 


ORTAK MİRAS
Yamen’in ardından konuşan Vali Yardımcısı Osman Günaydın, “Bugün Müzeler Günü’nü kutluyoruz. Müzeler bizlerin ortak tarihlerini gelecek nesillere aktaran önemli birer kültürel miras noktasıdır. Burada arkeologlarımızın yaptıkları çalışmalar sayesinde bu topraklarda yaşayan toplumların özelliklerini görebiliyoruz. Müzelerimiz dünya tarihinin ortak mirasıdır” dedi. 


GÖREVİMİZ MÜZELERİ KORUMAK
Vali Yardımcısı Osman Günaydın’ın ardından, ‘Görevimiz tahliye, müzeleri Hitler’den korumak’ isimli sunumunun gerçekleştiren Müze Müdürü Rıdvan Gölcük 2. Dünya Savaşı döneminde olası bir saldırı riskine karşı Trakya ve İstanbul’dan tarihi eserlerin Anadolu’da güvenli bölgelere geçirilmesi sürecini anlattı. Anlatımına devam eden Gölcük, “1939 yılında 2. Dünya Savaşı’nın başladığı gün ülkemiz insanlarını ve müzelerini korumak adına önemli hamleler gerçekleştirmiştir. Biz millet olarak tarihe her zaman önem vermiştir ve bu sunumda da gördüğünüz gibi dünya tarihinin en kanlı savaşında tarihi eserleri, müzeleri düşünerek önlemler almışız” dedi. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmit16 Mayıs Müzeler günü
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8118 TL 6.7846 TL
Euro
EURO
7.4984 TL 7.4685 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA