Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 13:50:37
Advert
Advert
 

İşçilerde fabrikayı terk etmiyor

Tüpraş’ta toplu iş sözleşmesinin masada bitmemesi üzerine işçiler kendini fabrikaya kapattı. Saat 24.00-08.00 vardiyası ile başlayan eylemde işçiler talepleri yerine gelene kadar mücadelelerini sürdüreceğini söyledi
İşçilerde fabrikayı terk etmiyor
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -Tüpraş’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de sonuç çıkmayınca işçiler başlattıkları eylemleri büyüttü. İşçiler iş bırakma eylemlerini boyutunu değiştirdi ve bugün sabah saatinden itibaren fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. İşçilerin ne zaman fabrikayı terk edeceği belli değil. İşçilerin eylemi üzerine fabrikanın çevresinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı. 

 

İŞVEREN ISRARCI
Tüpraş’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Petrol-İş Sendikası ile işveren sendikası Kiplas ve Tüpraş işvereni arasında anlaşma sağlanmadı. Sözleşmeni yasal süreci içinde anlaşmayan taraflar arabulucu görüşmelerinde de anlaşmadı. İşveren sözleşmeyi 3 yıla çıkarma, vardiya sistemini değiştirme ve mazeret izinlerini düşürme ile ilgili ısrarından vazgeçmezken ücret teklifini de değiştirmedi. İşveren işçilere ilk 6 ay maaş zammı vermezken, sadece bir bürüt maaş tutarında ücret vermeyi teklif etti. Ayrıca ikinci 6 ay gerçekleşen 6 aylık enflasyon oranında zam vermeyi önerdi. 

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Sendika verilen teklifleri işçiye sundu ve işçi kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler sendika ile birlikte karar alarak fabrikada çıkmama eylemini başlattı. Daha önce durdurulamayan bölümler dışında üretim yapmayan işçiler artık fabrikadan çıkmayacak. İşçilerin eylemlerini ne zaman sonlandıracağı belli olmazken, fabrika çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İşçiler, işverenin kendi taleplerine kulak vermesini ve sözleşmeyi masada bitirmesini istedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitTüpraş
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA