Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 07:16:15
Advert
Advert
 

Akar’dan o sözlere sert cevap

TBMM Genel Kurulunda CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın vermiş olduğu Yap- İşlet- Devret projelerinin araştırılmasına ilişkin önerge görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Herkesin karnını doyuruyorsun, her türlü ihtiyacını karşılıyorsun yine de oy vermiyorlar." sözleri tartışma yarattı.
Akar’dan o sözlere sert cevap
Advert

 

KİMİN KARNINI DOYURUYORSUNUZ

Önerge sahibi olarak söz alan Akar, konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine değinerek şunları söyledi. ‘Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sözüme Sayın Recep Erdoğan'ın bir sözüyle başlamak istiyorum. Okuyorum çünkü hata yapmak da istemiyorum: "Herkesin karnını doyuruyorsun, her türlü ihtiyacını karşılıyorsun yine de oy vermiyorlar." diyor. Şimdi, ben merak ettim kimlerin karnını doyurdu diye. Sizlere sormak istiyorum: Çiftçinin mi karnını doyurmuş? İşçinin mi karnını doyurmuş? Esnafın mı karnını doyurmuş? Emeklinin mi karnını doyurmuş? Yoksulun mu karnını doyurmuş? Memurun mu karnını doyurmuş? İşsizin mi karnını doyurmuş? EYT'lilerin mi karnını doyurmuş? Hiç merak ettiniz mi kimin karnını doyurmuş? Ben söyleyeyim size kimin karnını doyurduğunu, tam da araştırma önergem bununla ilgili. Hani bahsettiğimiz beşli çete var ya, hani bahsettiğimiz 5-10 müteahhidi geçmeyen yap-işlet-devlet modelleriyle bugün yaşadığımız ekonomik krizin temellerini oluşturan müteahhitler var ya, hah, tam onların karnını doyurdu Recep Erdoğan’ dedi.

 

YAP-İŞLET-DEVRET PROJELERİNE 1 YILDA 6,3 MİLYARLIK KAYNAK

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yap-işlet-devret projelerinde Hazinenin vermiş olduğu garantilere dikkat çekerek, şehir hastaneleri yapılıyor, havalimanları yapılıyor, köprüler tüneller yapılıyor ve hepsinde yolcu, hasta ve araç garantisi veriliyor. Milletin cebinden 1 lira çıkmayacak diyenlerin bu garantiler yüzünden 1 yılda Hazineden 6,3 Milyar TL kaynak aktarmak durumunda kaldığını söyledi. Köprü ve tüneller için geçiş ücretlerinin Dolar kuru üzerinden belirlendiğinin altını çizen Akar, sadece 2018 yılında Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden garanti araçlar nedeni ile Hazinenin 2 Milyar TL kaynak ayırmak zorunda kaldığını söyledi.

 

HAVA DA KARA DA FATURA HEP VATANDAŞA

Köprü ve Tüneller deki ağır faturanın Havaalanlarında da yaşandığını belirten Akar, İstanbul yeni havalimanı için bu garantilerden kaynaklı 600 Milyon Euro’nun bu yılsonunda ödenmek durumunda kalınacağını söyledi. Tablonun diğer havaalanlarında da farklı olmadığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Zafer Havaalanında iç hatlarda 2 euro, dış hatlarda 10 euro olan yolcu garantisinin İstanbul yeni havaalanında iç hatlarda 5 euro, dış hatlarda 20 euro olduğunu bu şekilde hazinenin kasasının boşaldığını söyledi. Yap- İşlet- Devret projelerinin araştırılması için önergesine destek isteyen Akar’ın önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA