Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 06:09:09
Advert
Advert
 

50 bin dekar tamam sırada 100 bin var

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ilimizde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Aydın, "Bugün itibari ile 50 bin dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlandı" dedi
50 bin dekar tamam sırada 100 bin var
Advert

 

DÜNYA nüfusunun hızla artmasına rağmen tarım yapılabilecek alanları artırma imkânı bulunmuyor. Bu sebeple sınırlı sayılabilecek mevcut tarım topraklarından daha fazla verim alınmasını sağlayacak yol ve yöntemlerin bulunması gerekiyor. Bu yöntemlerden birisi ve en önemlisi dağınık, çok parçalı ve tarımsal altyapısı eksik olan parsellerin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla yeniden düzenlenmesi ve kullanılmayan alanların tarıma kazandırılması.

 

TOPLULAŞTIRMA NEDİR?

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “arazi toplulaştırması” deniliyor.

 

 

NEDEN YAPILIYOR?

Arazi toplulaştırma çalışmalarının amacı; Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir.

 

YETKİ ARTIK DSİ'DE

Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de birlikte düşünülmesi gerekiyor. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu Türkiye genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğü'ne verildi. Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Bursa, Kocaeli ve Yalova illerinde yürütülen toplulaştırma çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

 

İZMİT'TE SON DURUM

Mevlüt Aydın, "Bursa’da 33 bin, Yalova’da 16 bin 910, dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. İzmit’te bugün itibari ile 50 bin dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 100 bin dekar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor. Bu güne kadar üç ilde toplam 980 kilometre tarla içi yol yapıldı. 309 bin 13 metreküp drenaj kazısı yapıldı. Tarla sınır düzeltmesi 780 bin metre" bilgilerini verdi.

 

TASARRUF SAĞLIYOR

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalıyor. Yani arazi sınırlarından geçiliyor. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzuyor. Bunun da tesis maliyetini yükselttiğini belirten Genel Müdür Aydın, "Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde; Parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 azalıyor" dedi.

 

SULAMA KOLAYLAŞIYOR

Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacağını ifade eden Mevlüt Aydın, “ Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önleniyor. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az 2 kat artıyor. ‘’dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA