Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.07.2019 SAAT 13:23:41
Advert
 
Advert

Durhasan için kimler imza verdi?

İzmit’e bağlı Durhasan Köyü’ndeki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi alanına çevrilmesiyle ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı bunların cevabı verilsin. Her zaman bunların hesabını sormak için gereğini yapacağız” diye konuştu.
Durhasan için kimler imza verdi?

 

Boran KAYALAR - İzmit’e bağlı Durhasan Köyü’ndeki 660 dönümlük tarım arazisinin küçük sanayi alanına çevrilmesiyle ilgili komisyon raporu dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle komisyona geri gönderildi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün CHP İl binasında konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Meclis Üyesi Orhan Tanış, il yöneticileri ve meclis üyeleri katılım sağladı.

 

ÖNERGELERİMİZ RET EDİLDİ

İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Belediye seçimleri sırasında hepimiz halktan yana olacağız, şeffaf olacağız demiştik. Bu yüzden bu toplantının amacı önemli” dedi.  Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ise, “Mecliste CHP grubu olarak Kocaeli il sınırı içinde ki tüm öğrenci kardeşlerimizin ulaşımı için indirim önergesi sunduk. Maalesef AK Parti grupları tarafından ret edildi. İSU genel kurulunda da suyun yüzde 40 indirim yapılmasını talep ettik. Bu da AK Partili meclis üyeleri tarafından ret edildi” ifadelerini kullandı.

 

ALTINDA MİA PROJESİ VAR

Meclis Üyesi Orhan Tanış şu ifadelere yer verdi: “660 dönümlük tarımsal alan TÜİK verilerine göre 17 milyon hektar tarım alanımız eksilmiştir. Her iki sanayi de bir tarım alanı kaybediyoruz. Burada ise 660 dönüm tarım alanını sanayiye çevriliyorlar. 2 sene sonra nüfusumuz yüz bini aşacak. Beslenme konusunda sıkıntı olacak. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Tarım alanlarını korumak milli beka meselesidir. Tarım alanının sanayi alanını çevrilmesinin altında MİA projesi var. MİA projesinde yapılan görüşmeler sırasında iş yeri sahiplerine bu bölge veriliyor. İş yeri sahipleri bu bölgeyi alıyor. Araziler bir anda küçük sanayi alanına dönüşüyor.

 

BUNU SORGULAMAK LAZIM

Köylüler buranın küçük sanayi olacağını bilse aynı paraya satar mıydı. Bu uygulama yerin ilk sahiplerini mağdur etmekte. Bir bölgede küçük sanayi alanına ihtiyaç varsa, büyükşehir önce uygun alan belirlemeliydi. Son 5 yılda bu bölgede kimler arazi almıştır. Bunu sorgulamak lazım. Küçük sanayi alanı yapılan alan çevresi tarımsal alanlar ve köy yerleşim yerleri vardır. Köy yaşamı bundan olumsuz etkilenecektir. Bu arada bu konuyla ilgili  İlçe belediyesi devre dışı bırakılıp plan tadilatları yapılmaktadır”

 

HESABINI SORACAĞIZ
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise, “Bu konu İzmit’i yakından ilgilendiren konu. Tarım alanları sanayi alanına çevrilmek isteniyor. Kendi tarım  alanlarımızı baltalayıp, elin memleketinden ürün alıyoruz. Muhtarlar beni arayıp buna karşı çıkmamızı istedi. Bu alan bölgeyi tahrip edecek, köy hayatını olumsuz etkileyecek. Bizim görüşümüz olmadan girişilen bir durumdur.  Buna karşı olduğumuzu söylemek istiyoruz. İzmitlilere sorulmadan bu projeye kim oy verecekse İzmitlilerin hakkını helal etmiyorum. İzmit’in kararını etkiyecek konuların altına imza atılmaması için mücadele vereceğim. Bu rantı yemek için kimlerden imza toplandı bunların cevabı verilsin. Her zaman bunların hesabını sormak için gereğini yapacağız” diye konuştu.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA