Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.09.2019 SAAT 02:38:33
Advert
Advert
 

Boru üretiminden kültür üretimine

1955 yılından 2011 yılına kadar boru üretimi yapan ve Türkiye’de boru üretiminin öncüsü olan Mannesmann Boru Fabrikası yakında aynı anda 2 bin kişilik konferans salonu, fuaye alanları, toplantı salonlarının olacağı bir kongre merkezi olarak açılacak. Endüstriyel dönüşümün en güzel örneği olan alan boru üretiminden kültür üretimine geçecek
Boru üretiminden kültür üretimine

Süriye ÇATAK TEK -  Büyükşehir Belediyesi tarafından kent genelinde gerçekleştirilen dönüşümlerin en önemlisi bugüne kadar SEKA Park oldu. Kağıt üretiminin yapıldığı ve Kocaeli’de sanayileşmenin öncüsü olan SEKA Kağıt fabrikası şimdi kentin en büyük parkı ve müzeleri ile anılıyor. SEKA’nın ardından endüstriyel dönüşüm açısından Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yapıldı. 2011 yılında kapanan Mannesmann Boru Fabrikası’nın sahilde kalan iki binası kongre merkezine dönüştürüldü.  Yakında kapılarını açacak olan bu örnek dönüşüm hikayesi, ülkedeki kentsel ve endüstriyel dönüşümlere örnek olacak.

 

SERÜVEN 1955’TE BAŞLADI

Dünyada M.Ö 3. Yüzyılda başlayan borunun hikayesi ilk olarak bronz ve kurşun karşısından dökme borular yapılarak başladı. Ardından başlayan ekonomi savaşları ve Fethilerle birlikte 14. Yüzyılda ilk demir borular üretilmeye başlandı. Ardından çelik üretimi geliştikçe daha sağlam, daha kullanımı kolay ve rahat borular üretildi. 1880’li yılların başında ise Mannesmann kardeşler dikişsiz boru üreterek boru teknolojisini geliştirdi. Dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye’de borunun serüveni 1950’li yılların başında başladı. Kocaeli’de ise bu tarih 1955 Mannesmann İzmit fabrikasının kurulmasıdır.

 

 

ASLINDA KÜLTÜR ALT YAPISI VAR

Mannesmann Boru Fabrikası 13 Kasım 1955 yılında devletin ve Almanların ortaklığı ile kuruldu. Fabrikanın kuruluşunda Sümerbank yüzde 30, SEKA yüzde 4, Demir Çelik Fabrikası yüzde 4, Mannesmann ise yüzde 62 paya sahipti. Kurulduğunda ilk ismi Mannesmann Sümerbank Boru Endüstrisi Anonim Şirketiydi. Kurulduğunda aynı SEKA gibi kenttin gelişimine büyük katkısı oldu. Sosyal tesisleri, yüzme havuzu, tenis sahası ile kentte başka bir kültür ve başka bir yaşam biçimini de beraberinde getirdi. Bu Mannesmannın aslında kentte bir kültür alt yapısı getirdiğini gösteriyor.

 

BORU ÜRETİMİNİN OKULUYDU

Sadece kültürel ve ekonomik değil aynı zamanda sanayinin gelişimine büyük katkısı oldu Mannesmann, Kocaeli’de bulunan Kalibre Boru’nun sahibi Şerif Ünan, yine Kocaeli’de bulunan Özel Boru’nun sahibi İshak Akdaş ve Düzce’de bulunan Erciyas Borunun sahibi Ahmet Erciyas’ı yetiştiren bir yerdir. Aynı zamanda yine Kocaeli’de bulunan Yücel Boru da Mannesmann’dan ayrılan bir ekip tarafından kurulmuştur. Mannesman Türkiye’de aynı zamanda boru üretiminde bir okul olmuştur.

 

60 MİLYONA MAL OLDU

Şimdi D-100 kenarında Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan fabrikada 2011 yılından bu yana üretim yok. Hatta bu yılın başında D-100’ün tam kenarında bulunan fabrikanın ana binaları da yıkıldı. 2011 yılında fabrika kapanmadan önce Büyükşehir’e devredilen 30 dönümlük alanda kalan fabrikanın 3 bloğunu şimdi yeni bir mekan olarak Kocaeli halkına hizmet edecek. 56 yıl binlerce işçinin üretim yaptığı fabrika şimdi tüm Kocaeli halkına kültür ve sanat çalışmalarında hizmet edecek. Fabrika yapısı korunarak kültür merkezi haline getirilen proje 60 milyona mal oldu.

 

 

ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇILACAK

Avrupa’nın birçok ülkesinde şehir merkezlerinde kalan eski fabrika yapıları endüstriyel dönüşüm ile yeniden halkın kullanımına kazandırılırken Türkiye’de bu örnekler çok az. Üstelik yerel yönetimlerin eliyle yapılan endüstriyel dönüşüm neredeyse yok denecek kadar az. Türkiye’de endüstriyel dönüşümde SEKA Park’tan sonra ikinci örneğini Mannesmann ile çıkartan Büyükşehir önümüzdeki ay Mannesmann Kongre merkezini açacak.

 

ÇOK AMAÇLI BİR MERKEZ OLACAK

36 dönüm alan üzerinde oluşturulacak olan kongre merkezi üç bloktan meydana gelecek. A ve B bloğun taban alanı 7 bin 500 metrekare, toplam inşaat alanı 11 bin 700 metrekare. Büyük kongre salonu bu bloklarda yer alıyor. C bloğu ise taban alanı 2 bin 700 metrekare inşaat alanı 4 bin metrekare de toplam kullanım alanı var. Projede 1300 kişilik ana kongre merkezi, fuaye ve sergi salonları, 4 adet 120 kişilik çok amaçlı salon, 4 adet 40 kişilik salon, 60 kişilik senato salonu ve idari ofisler, 2 adet 460 kişilik nikah salonu, farklı ölçeklerde toplantı odaları atölyeler ve yeme içme birimleri bulunuyor.

 

EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Endüstriyel dönüşüm açısından önemli bir örnek olan Mannesmann’da Büyükşehir Belediyesi uluslar arası kongrelere ev sahipliği yapmayı planlıyor. Özellikle kültür ve sanat şuaraları yapıp kenttin kültür ve sanat ihtiyaçlarını ortaya çıkarmayı hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın bu merkezi amacına uygun kullanması bekleniyor. Özellikle merkeze konulan düğün salonlarının kongre merkezinin konseptini bozacağı yorumları da yapılıyor. Mannesmann Kongre Merkezi’nin ilk uluslar arası organizasyonun Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır yapılan ve kenttin marazına büyük katkı veren Kartepe Zirvesi olması bekleniyor.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA