Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.09.2019 SAAT 02:37:27
Advert
Advert
 

Fikret Gündüz ve adamlarına ceza yağdı

Kocaeli kamuoyunda ‘Fikret Gündüz’ davası olarak bilinen ve aralarında belediye başkanları, bürokratlar, gazeteciler ile muhtarların bulunduğu, 47 şüphelinin yargılandığı davada, 11 yıl sonra karar çıktı. Kararda çete lideri olduğu ileri sürülen Fikret Gündüz 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 91 yıl hapis cezası aldı
Fikret Gündüz ve adamlarına ceza yağdı

 

Abbas ÇAKAR - Kocaeli’nde, 2008 yılında  Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen ve  büyük ses getiren  organize suç örgütü operasyonunda, Kocaeli kamuoyunun  yakından tanıdığı bir çok isim gözaltına alındı.    Pek çok kişinin tutuklandığı ve toplamda 39 kişinin  yargılandığı  davaya  İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesinde başlandı.DGM’lerin kapanması  üzerine dava   Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesine  gönderildi.  11 yıldan bu yana devam eden  dosya ile ilgili duruşmada   karar önceki gün çıktı.  Mahkeme  39 kişiden sadece 2  sanığa beraat  kararı verdi.   Diğer  37 şüpheli  1 yıl 9 aydan başlayarak  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çaprtırıldı.

 

BERAAT TELP ETTİLER

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son celsesine; Ufuk Gündüz, Seyfi Gündüz, Vehbi Gündüz, Nedim Beycan, Yılmaz Gündüz, Mustafa Acar, Hikmet Adıgüzel, Yalçın Gündüz, Mehmet Acar ile avukatları katıldı. Dava kapsamında yargılanan eski Uzunçiftlik Belediye Başkanı olan aynı zamanda aracında uyuşturucu madde yakalanarak tutuklanan Yaşar Sönmez ile Ufuk Sarıkülçe SEGBİS aracılığıyla mahkemeye bağlandı. Davaya çete lideri olmakla suçlanan Fikret Gündüz’ün yanı sıra birçok tutuksuz yargılanan sanık katılmadı. Sanık avukatları ile mahkemeye katılan sanıkların tamamı üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

 

SADECE 2 SANIK BERAAT ETTİ

Saatler süren mahkemenin ardından heyet kararı verdi. Mahkeme heyeti sanıklardan sadece Özgür Y. İle Şakir Z.’nin beraatine karar verdi. Diğer  tüm sanıklara ise değişen oranlarda  hapis cezaları verdi. Dava kapsamında yargılanan Nebi T.K. 1 yıl, Süha K. 1 yıl, Nedim B. 17 yıl, Zeki G. 2 yıl 8 ay, Aynur Tuncay Y. 10 yıl 8 ay, İsmail Ş. 1 yıl 9 ay 10 gün, Çetin G. 1 yıl 9 ay 10 gün, Bülent E. 1 yıl 9 ay 10 gün, Ali K. 2 yıl 8 ay, eski belediye başkanı Ergun B. 2 yıl 8 ay, DP eski ilçe başkanı Mümin B. 2 yıl 8 ay, Cemal C. 8 yıl 8 ay, Özcan U. 10 yıl, Zafer A. 5 yıl 8 ay, İbrahim E. 24 yıl, Hikmet A. 15 yıl 8 ay, Ozan K. 7 yıl, Hüseyin Ç. 16 yıl 8 ay, Ziya Ö. 15 yıl 1 ay, Mustafa A. 6 yıl 60 bin TL, Mehmet A. 6 yıl 60 bin TL, Yaşar E. 6 yıl 60 bin TL, Ufuk S. 5 yıl 8 ay  hapis cezası aldı.   Çete lideri Fikret Gündüz’ünm kardeşleri  ve akrabaları olan Vehbi Gündüz 32 yıl 6 ay, İsmail Gündüz 66 yıl 3 ay, Yalçın Gündüz 12 yıl 2 ay, Ufuk Gündüz 12 yıl 2 ay, Seyfi Gündüz 5 yıl 8 ay, Yılmaz Gündüz 5 yıl 8 ay hapis cezası aldı. 

 

ESKİ BELEDİYE BAŞKANINA MÜEBBET HAPİS

Mahkeme heyeti, Uzunçiftlik eski Belediye Başkanı Yaşar Sönmez’e çete üyeliğinin yanı sıra cinayet suçlamasından da hapis cezası verdi. Bilindiği gibi CHP’den Uzunçiftlik Belediye Başkanlığı görevinde bulunan daha sonra ise AK Partiye  geçen Yaşar Sönmez, ekonomik dar boğazda olması nedeniyle kendi özel aracında 91 kilo 900 gram esrarla istanbulda yakalanmıştı. Çıkarıldığı mahkemece Sönmez tutuklanmış ve 10 yıl hapis cezası almıştı. Bu mahkemeye de SEGBİS aracılığıyla bağlanan Sönmez, ‘Şizofren bir kişinin iddialarıyla karşı karşıya kaldım” diyerek  suçlamaları kabul etmedi ve beraatini talep etti. Ancak mahkeme heyeti Yaşar Sönmez’e üç farklı suçlama nedeniyle hapis cezası verdi. Sönmez’i görevi kötüye kullanma suçlamasıyla bir yıl, suç örgütüne üye olma suçlamasıyla 4 yıl olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti ayrıca 2006 yılında Suadiye’de bulunan Kaplan Yemek Fabrikası’nın sahibi Mehmet Kaplan’ın öldürülmesi olayında Yaşar Sönmez'e birebir ’bağlantı içerisinde olduğunu belirterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası da verdi.

 

ÇİFT MÜEBBET 91 YIL HAPİS

Mahkeme  çete lideri olduğu iddiası ile yargılanan Fikret Gündüz için ise rekor bir  ceza verdi.  Gündüz, 2006 yılında Kocaeli Kartepe İlçesi Suadiye’de öldürülen Kaplan Yemek Fabrikası’nın sahibi Mehmet Kaplan ile 2005 yılında Suadiye’de evinin önünde kaleşnikoflarla taranan Müjdat Aksihar cinayetlerinden sorumlu tutuldu. İki cinayetin asıl sorumlularının Fikret Gündüz olduğuna karar verilen dosyada  sanık  iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.  Gündüz ayrıca  rüşvet vermek, uyuşturucu ticareti yapmak, çete kurmak, resmi belgede sahtecilik, kumar oynamaya yer temin etme ve ruhsatsız silah taşıma gibi suçlardan da farklı hapis cezalarına çarptırıldı. Fikret Gündüz ayrıca eski Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a karşı korkutucu güç kullanma suçundan 3 yıl hapis cezası aldı. Fikret Gündüz mahkeme heyeti tarafından toplam da iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra 91 yıl yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık avukatlarının nerdeyse tamamının, kararı temyize gideceği  öğrenildi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA