Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.09.2019 SAAT 17:31:48
Advert
Advert
 

Tarihi panel çok önemli isimleri bir araya getirdi

​İMEAK DTO Kocaeli Şubesi, tarihi bir panele ev sahipliği yaptı. “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi” adlı iki oturumlu panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliği ve Türkiye ilişkileri ayrıntılarıyla ele alındı
Tarihi panel çok önemli isimleri bir araya getirdi

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi, tarihi bir panele ev sahipliği yaptı. “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi” konulu panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliği tüm yönleriyle ele alındı. İMEAK DTO Kocaeli Şubesi ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) işbirliği ile düzenlenen panel bir gün boyunca sürdü. Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliğinin çok önemli isimleri panele katılım sağladı.

 

OSMAN EKŞİ KATILDI
İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel ve şubenin ev sahipliğinde düzenlenen panele, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir, KKTC İstanbul Başkonsolosu Çağrı Kalafatoğlu ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk’ün de dinleyici olarak katılım sağladığı panelde önemli konular masaya yatırıldı.

 

ZAMANIN RUHU
İki oturumlu panelin açılış konuşmasını yapan Doğusel, panelin düzenlenmesinin ana aktörü olan KÜDENFOR’a teşekkür ederken, “Coğrafyamız, coğrafyalarımız, dünyanın en önemli deniz ticaret rotası üzerinde… Su, dünyadaki en kıymetli şey… Ulaşım da orada… Üretim de orada… Kısaca, tüm varlık orada… Bu yüzden, hem Türkiye olarak hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak coğrafyamızın değerini çok iyi bilmeliyiz. Aynı zamanda coğrafyamızın başlı başına ekonomik güçlenme için bir şans olduğunun farkına varmalı… Bu şansı iyi kullanmalı, zamanın gerekliliklerini yerine getirmeliyiz. Zamanın ruhunu kaçırmamalıyız” dedi.

 

 

ALLAH’A HAMDOLSUN
Koç Üniversitesi Deniz Hukuku ve Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Direktörü Yar. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli ise yaptığı açılış konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan sorunlara değindi. “Bugün ana vatandayız. Allah’a hamdolsun. Egemen ve özgür topraklardayız” diyen Gözügüzelli, Türkiye’nin KKTC’nin namusunu koruyarak, KKTC halkının özgür biçimde yaşamasını sağlayarak KKTC için çok önemli bir rol üstlendiğini ifade etti. Gözügüzelli,” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden selam getirdim” dedi.

 

TSK 24 SAAT ESASINDA AKDENİZ’DEDİR
Doğu Akdeniz’de haksız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarının gasp edildiğini kaydeden Gözügüzelli, “Bizlerin bir beka meselesi olarak gördüğü gelişmeler var. Mevcut haklarımızı gasp etmeye çalışan Yunan ve Rumlar ile batıya karşı TSK 24 saat esasında, Akdeniz’dedir. Akdeniz kimsenin denizi değil, bir Türk denizidir. Güney’in AB’ye üye yapılmasıyla başlayan hukuksuzluk devam ediyor. Hedefleri ana vatan ve Kıbrıs Türkleridir. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

21. YÜZYILDA EN BÜYÜK SAVAŞ BURADA
Panelin en önemli isimlerinden olan KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye’nin denizcileştirilmesi için faaliyetlerde bulunduklarını ifade etti. Gürdeniz, “Doğu Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim için en önemli mesele. Çünkü 21. Yüzyılda en büyük savaş buradadır. Bu panelleri daha önce Mersin ve KKTC’de düzenledik. Mersin, Kıbrıs’a barış gücünün gitmesinde ve başarılı olmasında en önemli il. Üçüncü birlikteliği Kocaeli’de yapıyoruz. Çünkü Türk donanması Kocaeli’de. KKTC’yi Türk donanması koruyor. Diğer yandan Kocaeli Türk ekonomisini kalkındıran bir il. Bu özellikle Kocaeli’yi çok önemli kılıyor” dedi.

 

 

DENİZLEŞME POTANSİYELİ
Açılış konuşmalarının ardından çok önemli isimler yarım saatlik sunumlar yaptı. “KKTC ve Denizleşme Potansiyeli” başlıklı ilk oturum, Levent Akson’un moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Birinci oturumda Enver Yetkili, “KKTC’de Deniz Ulaştırması ve Limancılık”; Ramazan Gündoğdu, “KKTC’de Tersanecilik ve Gemi Bakım / Onarımı”; Yar. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, “KKTC’de Deniz Hukuku Eğitim ve Öğretimi” başlıklarında sunum gerçekleştirdi.

 

KAPANIŞTA GÜRDENİZ KONUŞTU
İkinci oturum ise, “KKTC ve Türkiye Ortaklığı: Neler Yapılabilir?” başlığında, Şahin Yaman moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Okan Şafaklı, “Türkiye – KKTC Ekonomik İlişkileri ve Geleceğe Dair Bir Strateji Denemesi”; İlyas Yılmazyıldız, “Türkiye KKTC Ekonomik İlişkilerini Derinleştirmede Tekno-Stareji”, Özgür Pehlivan, “Türkiye KKTC Ekonomik İlişkilerini Derinleştirmede Proje Finansmanı”, başlıklarında sunum yaptı. Amiral Cem Gürdeniz ise kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliDTO​İMEAK DTO Kocaeli Şubesi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6973 TL 5.6745 TL
Euro
EURO
6.2955 TL 6.2703 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA