Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.09.2019 SAAT 09:50:45
Advert
Advert
 

Büyükakın: Atık yönetimini akademik odalar çalışacak

Atık yönetimi ile ilgili meclisteki eleştirilere yanıt veren Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın, akademik odaların atık yönetimi ile ilgili ayrıştırma, geri dönüşüm ve bertaraf ile tamamlanan bir süreç üzerinden planlama yapacaklarını belirtti. Büyükakın, “Atık yönetimi ile ilgili örnek bir çalışma yapacağımıza inanıyorum” dedi
Büyükakın: Atık yönetimini akademik odalar çalışacak

Süriye ÇATAK TEK  -Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantısının ikinci oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2018 yılı Analitik Bütçe Kesin Hesabının görüşüldüğü meclise Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti. Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılı kesin hesap cetvelinde tahmini bütçesi ek bütçe ile 3 milyar 185 milyon lira olarak belirlendi. 398 milyonun çıkartıldığı bütçede gelir 2 milyar 604 milyon olarak, gider ise 2 milyar 786 milyon olarak gerçekleşti. Analitik bütçe CHP’nin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğu ile geçti. 

 

GERÇEKLEŞME İYİ 
CHP Grubu adına Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, muhalefet şerhi ile ilgili konuştu. 2018 yılı Analitik Bütçe Kesin hesabında ufak sapmalara rağmen gerçekleşme oranını gayet iyi olduğunu kaydetti. Yıl içinde bütçeye konulan 396 milyonun bütçeden çıkartıldığına dikkat çeken Taşdemir, “Muhtemelen yeni yatırımlar için konulan ek bütçe geri çekiliyor. Bu para var ama yatırım yok anlamına geliyor” dedi. Seçim beyannamesinde yer alan bazı projelerin bu ek bütçe ile yapılabileceğini söyleyen Taşdemir, birçok kalemde önemli eleştirilerde bulundu. 

 

 

ULAŞIM İÇİN YENİ MASTER PLAN ŞART
Yapımı geç kalan tramvay, mesire alanları ve Ormanya projesi için Büyükşehir’i kutlayan Taşdemir, “Yapılanlar dışında bugün öncelikli olarak yapılması gereken projeler var. Kentin hem doğu hem de batı girişinde yaşanan trafik sorunu büyük sıkıntı yaratıyor. Acilen yeni bir master plana ihtiyaç vardır. Metro projesi bir an önce hayata geçirilmelidir. Körfez’in dört bir yanında yapılan limanların yarattığı trafik ayrı bir tehlike oluşturuyor. Limanlara paralel demiryolu taşımacılık için kullanılması ile ilgili çalışma yapılmalı. 

 

RADİKAL KARARLAR ALINMALI
Kent genelinde otoparklar yetersiz. Yeni otoparklara ihtiyaç var. Fay hatları üzerinde olan ve 1999 depremi gibi acı bir deneyimi olan kentte mutlaka kentsel dönüşüm yapılmalı. Kentsel dönüşüm ile ilgili radikal kararlar almak zorundayız. Sokaklarda yapılan çalışmalarda tabelalarla vatandaşlar uyarılmalı. Vatandaşlar bir anda kepçe ve kamyonlarla karşı karşıya kalıyor ve büyük sıkıntı yaşıyor. Kenttin genel olarak uzun vadeli bir imar planına ihtiyacı vardır. 

 

ATIK YÖNETİMİ SORUNU VAR
Köy yerleşik alanları genişletilmeli ve köylülerin kentte göç nedenlerinden biri ortadan kaldırılmalıdır. Atık yönetimi ile ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Atıkların azaltılması ve kaynağından ayrıştırılması için projeler yapılmalı. Sosyal hayat ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Kentte sosyal faaliyetleri artıracak çalışmalar yapılmalı. Bu kadar büyük bütçeye kentteki birçok sorunu ortadan kaldıracağını düşünüyoruz” dedi. 

 

YENİ MASTER PLAN YAPILACAK
Taşdemir’in açıklamasının ardından Başkan Büyükakın’da bazı noktalara cevap verdi. Ulaşım Master Planı ile ilgili yeni çalışma yapacaklarını belirten Büyükakın, “Lojistik Master Planı ile ilgili çalışmayı Büyükşehir yaptı. Ama bunu Marmara Bölgesi ve Deniz ulaşımı ile ilgili de yapmalıyız. Tır parkları ile ilgili Körfez’de bir çalışma yapıyoruz. Lojistik Köy yapılmasını istiyoruz. Kocaeli’deki limanların dış ticarette bir karşılığı var. Eğer dış ticaretimiz 500 milyon dolara çıkacaksa limanların önemi çok büyük olacaktır. 

 

 

KENT KONUT KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAK
Hızlı tren kuzeye çıkartıldığında kent merkezindeki mevcut hat lojistik taşımacılığı için kullanılabilecek. Lojistik köy yapmak zorundayız. Kocaeli’de günde 200 bin kamyon hareket ediyor. Kocaeli7De 200 dönem arazi bulup bu çalışmayı yapmamız gerekiyor. Sizlerin de böyle düşünmeniz bizi sevindirecek. Kent konut artık lüks konut yapılmayacak. Sıkıntılı alanların dönüşümü için Kont Konut sosyal alanlar yapacak. Kentsel dönüşüm için çalışacak. Köylerin yerleşim alanlarının genişletilmesi için talimat verdik. 

 

ODALAR ÇALIŞACAK
Atık yönetimi ile ilgili akademik odalarımızdan çalışma yapılmasını istedik. Akademik odalarımızın bize hazırlayacağı rapor doğrultusunda çalışma yapacağız. Ayrıştırma, geri dönüşüm ve bertaraf ile tamamlanan bir süreç olacak. Bunun mimarisini bizim için çalışacaklar. Bu çalışma ile Türkiye’ye örnek olacak çalışma yapacaktır” dedi. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliizmittahir büyükakın
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA