Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.09.2019 SAAT 02:33:20
Advert
Advert
 

Örnek proje ormanya ailelerin ilk adresi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe İlçesinde y hayata geçirilen dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın ise en büyük Doğal Yaşam Parkı olan Ormanya, Sadece Kocaeli değil çevre illerden de binlerce ailenin tek adresi haline geldi. Ormanda masa gibi bir gezi yapma fırası bulan aileler,oldukça eğlenceli vakit geçiriyor.
Örnek proje ormanya ailelerin ilk adresi

Abbas ÇAKAR  -İnsan ile doğa arasındaki ilişkinin  zayıflardığı günümüzde,  insanlara  doğa ile başbaşa kalabileceği  ortamlar oluşturmayı hedefle  ortaya çıkan  Ormanya Doğal Yaşam Parkı, ziyaretçilerine doğa ile yakınlaşma fırsatı sunuyor.Her ayrıntının tüm detaylarına kadar düşünüldüğü projede,  park’da yaşamakta olan hayvanların habitatlarıda korunuyor.Doğal güzellikleriyle birlikte birbirinden farklı etkinlik ve deneyimlerlerinde yaşandığı  parkta, sürekli yeni fikirlere yer verilerek, görsel açıdan da  zenginleştiriliyor.  

 

73 FARKLI TÜRDE  871 HAYVAN
4000 dönüme yayılan dev proje içerisinde toplam 73 farklı türde 871 hayvan  barınıyor. Ayrıca Ormanya’da,   ailelerin ve kampseverlerin,   güvenli bir ortamda   kamp yapabilmeleri için  30 karavan 50 çadır kapasiteli karavan ve çadır kamp alanı bulunuyot. Park’da 500 araçlık ücretsiz otoparkı, 8 km’lik bisiklet, 18 km’lik yürüyüş parkuru ve 5000 kişilik mesire alanı ile insanların doğayla en yakın ve güvenli deneyimler yaşaması sağlanıyor.

 

 

ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ
Ormanya’da  birbirinden farklı  ve eğlenceli  bölümler yer alıyor.Hayvanların özgürce dolaşabildikleri, insanlar ile kolayca temas halinde olabilecekleri,en doğal ortamlarında yakından izlenebilecekleri Çocuk Hayvanat Bahçesince  toplam 67 türde 768 adet hayvan bulunuyor.  

 

VAHŞİ YAŞAM ALANI
Hayvanların doğal ortamları muhafaza edilerek oluşturulan alanlarda,doğada popülasyonları azalan türlerin çoğaltılarak doğal yaşam alanlarına tekrar salınmalarI hedefleniyor. .Ala geyik, Kızıl Geyik, Ceylan, Karaca, Dağ keçisi ve Yılkı atlarının yer aldığı 40’ar dönümden oluşan toplamda 9 adet  Vahşi yaşam alanı bulunuyor. Vahşi yaşam alanında 6 türde 103 adet hayvan yer alıyor.

 

 

KAMP VE MESİRE ALANI
Ormanya aynı zamanda   güvenli bir kamp ve  piknik alanı.  Ormanya’da 30 karavan  50 çadır kapasitesi bulunan Karavan ve Çadır Kamp Alanı yer alıyor.  Bu alanda wc, su, aydınlatma, atık su dökümü gibi ihtiyaç olabilecek temel hizmetler ile ziyaretçilere konaklama imkanı sağlanıyor.  Ayrıca 3 bin kişi kapasiteli, çeşme , wc ve masaların bulunduğu 150 dönümlük mesire alanımızda piknik ve dinlenme imkanı sunuluyor.  Proje alanında hiçbir noktada ateş yakılmasına müsaade edilmezken ziyaretcilerin  gazlı ocaklarla pişirme ihtiyaçları gideriliyor.

 

BU PARK’DA YOK  DİYE BİRŞEY YOK
Ormanya Doğal  Yaşam Parkında 200 metrelik  aromatik bitki yolu bölümünün yanı sıra, Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ile  hayvanları izleme, koruma, tedavi ve karantina gibi kritik müdahalelerde de bulunuluyor. Öte yandan  yapım aşamasında olan erbaryum, fosiller ve tahnitlerden oluşacak deneyimleme üzerine kurgulanan Doğa müzesi ve Kentimizin ve ülkemizin bitki çeşitliliğini yansıtmak, ziyaretçiler için yeni bir cazibe merkezi oluşturabilmek için konsept botanik yolları  bulunuyor.Yine alanda  Organik ve Kocaeli’ye özgü ürünlerin yer aldığı bir  bir doğal pazarda planlanıyor.

 

 

ÇOCUKLARA DOĞA OKULU
Özellikle Çocuklar için her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü Ormanya’da, Doğa Okuluda yer alıyor.Doğa okulu ile  doğa ile zayıflayan bağlar tekrar güçlendirilirken, çocuklara  doğanın en saf hali gösteriliyor. Bu okulda 4 aşamalı  eğitim gören çocuklar ilk olarak  doğa  ve çevre konusunda  bilgilendiriliyor. 

 

 

ORMANYA MARKA PROJE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz , “ Projemiz   adım adım  hayata geçti.  Ormanya hizmete açılıp misafirlerini karşılamaya başladığı ilk ggünden bu yana sürekli olarak   yeni fikirler  doğrultusunda güncelleniyor.   Hergün yüzlerce  ziyaretçimiz var. Özellikle hafta sonları  bu sayı  yakın iller Sakarya,  Yalova, Bolu ve Düzce gibi illerden gelenler ile  binlere ulaşıyor.  Bu sayı  hergeçen gün daha da artıyor. Alanımızda bulunan çocuk hayvanat bahçesi bölümünde pazartesi günleri hariç haftanın altı günü 6-18 yaşları arasındaki ziyaretçilerimize uzman eğitmenler eşliğinde atlı binicilik eğitimi veriliyor. Çok yakında  alan içerisinde  oluşturduğumuz  göletlerde  Sportif Olta Balıkçılığı etkinliği yapılmasını planlıyoruz.  Alanımızda    girişlerdeki  güvenlik görevlilerimiz harici alan içerisinde de   saha güvenliği için 8 atlı  güvenlik personelimiz görev yapıyor. Ormanya örnek ve marka bir proje, 7’den 70’e herkesin  gezmekten zevk aldığı bir yer dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA