Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.09.2019 SAAT 02:34:55
Advert
Advert
 

Akar O konuyu gündeme taşıdı

TBMM Genel Kurulu'nda Green Park Otel'i gündeme getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, "Kartepe zirvesi 49 yıllığına sadece 1 kişiye vermişsiniz" dedi
Akar O konuyu gündeme taşıdı

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Turizm Teşvik Kanunu üzerine söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çıkarılan bu kanunlarla yabancı yatırımın ülkemize geleceğinin düşünülmesinin hayal olduğunu söyledi. Akar konuşmasında şunları söyledi; "Öncelikle yabancı yatırım güven, demokrasi, hukuk var mı ona bakar, AKP Genel Başkanı'nın dış politikada ona heyt buna heyt sözlerinin sonucunda yabancı yatırım ülkeden çekilmiştir. 2017 yılında yine Meclis yasal düzenleme yapmıştır. Ancak bakıyoruz o günden bugüne kadar hiçbir yatırım yapılmamıştır. En üst seviyedeki insanlar Cumhurbaşkanı, Bakanlar Türkiye’de beka sorunu var derse, o ülkede turizm nasıl beklenir? Bu mümkün mü?"

 

TARIM NEREDE?
Çıkarılan yasada orman alanları için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 2 ay içerisinde bir görüş alamadığı takdirde otomatikman Kültür Bakanlığına geçmesinin yanlış olduğunu belirten Akar, "ıkardığınız kanunun 2'nci maddesine gelelim. İki aylık bir sınırlama konulmuş. Turizm bölgesi olarak sadece şeyi düşünüyoruz herhâlde, kıyı şeritlerini düşünüyoruz, şehir merkezlerini düşünüyoruz. Bir de ormanlık alan var, kimse Tarım ve Orman Bakanlığını içine dâhil etmiyor. Bir defa, Tarım ve Orman Bakanlığının da olması gerekiyor.


MADDE EKLEYİN
Cevap verilmez ise bu kanuna bir madde koyarsın, dersin ki: 'Cevap vermez isen hiçbir izne tabi olmaksızın sorumlular hakkında idari soruşturma başlar otomatikman.' Hani bir idari soruşturma başlatabilmek için, bir yargı soruşturması başlatabilmek için üst amirinden, validen, bakandan izin alıyorsunuz ya, bunu ortadan kaldırırsınız, eğer ilgili bakanlığın bürokratı iki ay içerisinde cevap vermiyorsa soruşturma otomatik olarak başlar, göreviyle ilgili bir kusuru varsa gerekli cezaya çarptırılır. Bakın ne kadar hızlı yürüyecek, o zaman seyredin" diyerek yapılan değişikliği eleştirdi.


KARTEPE ÖRNEĞİ
Konuşmasına Kartepe’den örnek veren Milletvekili Haydar Akar, yapmış oldukları uyarıların dikkate alınmaması halinde yine rant ve talanın yolunun açılacağını belirterek, Kartepe zirvesinin 49 yıllığına 1 otele verildiğini, yaklaşık 3460 dönüm arazinin yani dağın bu otele teşvik altında sadece bir otele hizmet edildiğini söyledi. Akar konuşmasına örnekler vererek şöyle dedi: "Şimdi, orada turizmi artırabilmek için mücadele ediyoruz, diyoruz ki: Ormana gidiyoruz, yeni bir yol yapıldı Derbent'ten, oradaki çevre mahalle veya köyler yararlanıyor; Şirinsulhiye yararlanıyor, Nusretiye yararlanıyor, Balaban yararlanıyor, Derbent yararlanıyor, Maşukiye yararlanıyor ama o yolun üzerine tesis yaptıramıyoruz. 


TEK KİŞİYE VERİLMİŞ
Vatandaşlar almışlar, 250 dönümlük bir araziyi almışlar; biri AKP eski İl Disiplin Kurulu Başkanı, biri AKP meclis üyesi, biri AKP bilmem ne… Ben de burada geldim, Grup Başkan Vekili Mehmet kardeşime dedim ki: 'Orman Bakanından rica ediyorum, gitsin, orman işletmesi orada 10 tane yer belirlesin ve ihaleye açsın.' Bir tane evim yok benim kişisel olarak. 'İhaleye açsın ve vatandaşlar bundan yararlansın; bir istihdam yaratsın, yeni iş yerleri, yeni işçi kardeşlerimiz, insanlar orada ekmek yesin, köylüler ekmek yesin' dedik. Olmuyor arkadaşlar, böyle kanun çıkarmakla, kanunu arkadan dolanarak, sorumsuzlaştırarak rant ve talan ekonomisi uygulamaya devam ettiğiniz sürece insanlarımız yoksullaşmaya devam edecek."

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER: kocaeliizmithaydar akarGreen Park Otel
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA