Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.09.2019 SAAT 17:27:33
Advert
Advert
 

Vali Aksoy Dünya Çevre Günü etkinliğinde açıkladı

Dünya Çevre Günü etkinliğinde Kocaeli’de yapılan çevre çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Hüseyin Aksoy, geçtiğimiz yıl 2 bun 808 firmanın denetlendiğini ve çevreyi kirletenlere 3 milyon 934 bin lira ceza kesildiğini, 2019’un ilk 4 ayında ise 857 firmanın denetlendiğini ve 8’ine 712 bin 202 lira ceza kesildiğini açıkladı
Vali Aksoy Dünya Çevre Günü etkinliğinde açıkladı

Süriye ÇATAK TEK  -5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi çevre günü kutlaması yaptı. Bayram tatili nedeniyle ertelenen kutlama Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Etkinliğe Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, il müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

TEMA TEMİZ HAVA

Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Yılmaz, bu yıl Dünya Çevre Günün ana temasının temiz hava olduğunu kaydetti. Çevre kirliliğine karşı Türkiye ve Dünyada önemli önlemlerin alındığını belirten Yılmaz, “Son yıllarda hemen herkesin farkında olan çarpık kentleşme, sanayileşme gibi global çevre kirliliği ile ilgili çalışmalar var. Çevreyi insanlar kirletiyor. Normalde çevre kendini temizliyor. Artan nüfus ve teknoloji çevre sorunlarını birlikte getiriyor.

 

ÖNEMLİ ÖNLEMLER ALINIYOR

Artan tüketim ve üretim modellerinin değişmesi ile birlikte sınırlı olan kaynaklar giderek azalıyor. Sıfır atık ile ilgili Kocaeli önemli çalışmalar yaptı. Sıfır atık projesi ile ilgili çalışmalar kent genelinde hızlanıyor. Vatandaşlarımızda artık gönüllü olarak çalışıyor. 2018 yılında 2808 denetim yapıldı. İlimizde hava kalitesini yükseltilmesi için çalışmalar başlatıldı. Birçok şey zorunlu hale getirildi. Çevre emisyon önlemleri alınmadan tesislere izin verilmiyor. Tehlikeli atık üretimi olan firmalar kamera sistemi ile 24 saat izleniyor” dedi.

 

EN ÇEVRECİ OL OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Dünya çevre gününü Kocaeli’de kutlanmasının önemli olduğunu ifade eden Büyükşehir Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Valilik ve Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalarla Kocaeli’deki çevre daha yaşanılır hale geldi. İzmit Körfezinde yapılan çalışmalarla deniz ve kent halkı 35 yıl sonra tekrar buluştu. İzmit Körfez’ine yunuslar geri döndü. Doğal yaşamın sürdürülmesi için önemli çalışmalar yaptık. Türkiye’nin en çevreci ili olma unvanını sürdüreceğiz” dedi.

 

SANAYİNİN KALBİ BURADA ATIYOR

Sanayileşme, hızlı kentleşme ve artan nüfus ile çevre sorunlarının arttığını belirten Vali Hüseyin Aksoy, “Çevre sorunlarını en aza indirmek biz insanlara düşüyor. daha bilinçli toplum ve insanlar olarak belirli çalışmalar ortaya koymak zorundayız. Bizden sonraki kuşaklara daha yaşanılır bir dünya bırakmak bizim görevimiz. Türkiye sanayisinin kalbinin attığı bir kentteyiz. Tüm kurum ve kuruluşlarımız büyük bir gayret ile çalışıyoruz. Daha duyarlı bir toplum oluşturmak için çalışıyoruz. Kamu kurumlarımız, belediyelerimiz çalışmalarını yapıyor.

 

BİR YILDA 4 MİLYONLUK CEZA

İlimizde 13 hava kalitesi ölçüm istasyonu var. Bu istasyonlarda sürekli havayı ölçüyor. Sanayi kuruluşlarının çevreye zarar vermeden çalışmaları için sürekli takipler yapılıyor. Önemli üretim yapan 35 fabrikamızın bacaları online takip ediliyor. Çevre il müdürlüğümüz 2 bin 808 tesis denetledi. Çevreye zarar veren tesislere 3 milyon 934 lira para cezası kesildi. 2019 yılında nisan ayının sonuna kadar 857 tesis denetlendi ve 8 tesise 712 bin 202 lira idari para cezası uygulandı.

 

UMUDUMUZ GENÇLER

Sıfır atık projesi ile ilgili çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Kendi valilik binamızda sıfır atık projesi ile önemli bir dönüşüme imza attık. Evlerimizde mutlaka ayrıştırma yapmalıyız. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bu konuda daha duyarlı olacağına inanıyorum. Çevre sadece kurum ve belediyelerin işi değil insan olarak hepimizin görevidir” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6973 TL 5.6745 TL
Euro
EURO
6.2955 TL 6.2703 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA