Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.09.2019 SAAT 17:32:27
Advert
Advert
 

KYÖV öğrencileri Atatürk’ün izinde

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu 5. öğrencileri Başkent’te Anıtkabir’i ziyaret ettiler ardından tarihsel ve kültürel bir gezi yaptılar
KYÖV öğrencileri Atatürk’ün izinde

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu 5. öğrencileri sosyal bilgiler dersi kapsamında Ankara’ya düzenlenen gezide Anadolu Medeniyetleri Müzesi, I.TBMM Binası ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, II. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi ve Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ziyaret ettiler. Öğrencilerinin tarihsel, coğrafi ve kültürel mirası kavramasını, yaptığı etkinliklerle de öğrenmesini önemseyen ODTÜ KYÖV Okulları, Kurtuluş mücadelesinin öncüsü başkentimize düzenledikleri gezi ile çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. 


MECLİS’İ GEZDİLER
Gezinin ilk durağı Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde öğrenciler, yaşadıkları coğrafyanın Paleolitik Çağ'dan günümüz tarihine ulaşana kadar ev sahipliği yaptığı uygarlıkların yaşam biçimlerini arkeolojik kalıntılar eşliğinde incelediler. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin ardından Mustafa Kemal’in açılışında yaptığı konuşmada "Artık yüce meclisin üzerinde bir güç yoktur" dediği I.TBMM Binası ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezen öğrenciler ardından II.TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi’ne geçtiler. 

 


ATA’YA SAYGI
Öğrenciler II. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi'nde ülkemizin ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olayları, kendi sözlerini, fotoğraflarını, bazı özel eşyalarını ve o dönemde mecliste alınan kararları ve kanunları, Nutuk ve Medeni Kanun gibi önemli eserlerle Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nu söylerken kullandığı mikrofonu yakından inceleme imkânı buldular. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de ODTÜ KYÖV öğrencileri Atalarına duydukları saygıyı ve sevgiyi ona sunmak üzere manevi huzuruna çıktılar. 


BAŞKENT’TEN MUTLU AYRILDILAR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladıkları ziyarette, mozeleyi, Ulu Önderin kıyafetleri, kitapları, kişisel bakım eşyaları ve bunların daha da fazlasının bulunduğu müzeyi gezdiler. Aslanlı yolda yürüyüşlerini tamamladıktan sonra Mustafa Kemal'in istirahatgahını ziyaret etmenin ona saygı ve sevgilerini sunmalarının vermiş olduğu gurur ile Anıtkabir’den ayrıldılar. Gezinin son durağında Tabiat Tarihi Müzesi'nde soyları tükenen bitki ve hayvan türlerini, “Enerji Parkı”nı, tarih öncesi yaşama ait malzemeleri ilgiyle incelediler. Öğrenciler gezide tarihsel, kültürel, coğrafi bilgilerini pekiştirecek bilgi ve deneyimlerle, ülkemizin başkentini yakından tanımanın mutluluğu ile geri döndüler. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6973 TL 5.6745 TL
Euro
EURO
6.2955 TL 6.2703 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA