Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 19.09.2019 SAAT 01:52:19
Advert
Advert
 

Kocaelisporlu Eski Futbolcular Derneği’nden mükemmel proje

Kocaelisporlu Eski Futbolcular Derneği’nden mükemmel proje
Kocaelisporlu Eski Futbolcular Derneği, UEFA kriterleri çerçevesinde Kocaelispor’un ve Kocaeli futbolunun yeniden yapılanması için detaylı ve geniş kapsamlı bir proje hazırladı
 
 
KİMSE BİZE RANDEVU VERMEDİ
Kocaelisporlu Eski Futbolcular Derneği, geçen yıl Nisan ayında UEFA kriterleri çerçevesinde Kocaelispor’un ve Kocaeli futbolunun yeniden yapılanması için detaylı ve geniş kapsamlı bir proje hazırladı. İlimiz tüm amatör ve profesyonel takımları içine alan ve Kocaelispor’un endüstriyel futbola uyarlanması projesi maalesef  ne kent yönetiminden ne de Kocaelispor yönetimi tarafından değerlendirilmedi. 48 yıldır futbolun içinde olan dernek başkanı Levent Kılıçarslan ve derneğin yöneticileri bilgi ve birikimlerini ilimiz futboluna sunmak istemesine rağmen karşılarında muhatap olacağı kişi ve kurumları bir türlü bulamadı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaelispor yönetimi Kocaelisporlu Eski Futbolcular Derneği bir türlü randevu vermedi.
 
 
33 MİLYON GENÇ
Dernek başkanı Levent Kılıçarslan yaptığı açıklamada,” ,” Dünya'da çok önemli bir endüstri haline gelen futbol, ülkemizde de çok sevilmesine ve milyonlarca kişinin ilgi alanında olmasına rağmen, maalesef bu gelişime ayak uyduramamış ve bu anlamda gelişememiştir. Üretime
yönelik çalışmalar yapılması gerekirken,ısrarla tüketim ekonomisi uygulamalarıyla ülkemizin hem insan hem de
maddi kaynaklarını israf eden bir alan halindedir. Ülkemizde 0-17 yaş aralığında 33 milyon gencimiz vardır. Dünya'daki bir çok ülkenin nüfusundan daha çok olan bu genç nüfus, bir eğitim projesi kapsamında
değerlendirilemediği için futbolumuzda da istenen seviyeye ulaşamamaktadır. Ülkemizde 126 profesyonel takımımız vardır , bu takımların oluşturduğu ekonomik değer yaklaşık 1,5 milyar dolar seviyesindedir. Bu büyük ekonomik yapı bir kar alanı haline getirileceğine tam tersi olarak ülke kaynaklarının hunharca tüketildiği bir alan halindedir.  Her yıl bu 1,5 milyar doların yaklaşık 700-800 milyon doları 3. 4. 5. sınıf oyuncuların ülkemize getirilmesiyle yurt dışına çıkmaktadır. Bir çok kulübümüz ,buna Kocaelispor’da  dahil ya kapanmış ya da
kapanma noktasındadır. Oysa 33 milyon gencin yaşadığı bir ülkede bu kabul edilemez bir durumdur. Özellikle son 10 yılda gerek merkezi hükümetin gerekse belediyelerimizin spora çok önemli katkıları vardır.
 
 
YENİ BİR YAPI
Buna rağmen bu çarpık düzenden beslenen bir sürü çıkar grupları ısrarla bu durumun sürmesi yolunda ısrarcılıklarını sürdürmektedir. Bu çarpık düzenden en çok nemalananlar futbolcular,antrenörler,menejerler,
bir kısım idareciler ve medyada boy gösteren bazı kişilerdir. Bu kısa girişten sonra ; Kendi ilimizde uygulanmak üzere yapacağımız bir proje geliştirebiliriz. Hem ilimiz hem de ülkemiz futboluna doğru hizmet üretecek,gençlerimizin sportif,bedensel,ruhsal,ahlaki ve
sosyal gelişimlerini en üst düzeye çıkaracak bir yapının kurulmasına öncülük edebiliriz. Zaten belediyelerimizin bu alana oldukça yüklü miktarda destekleri vardır.
Biz bu destekleri proje kapsamında değerlendirmeyi öneriyoruz.
Bu projenin paydaşları başta ASKF olmak üzere, Gençlik Spor İl Müdürlüğü,Antrenörler derneği,Milli eğitim
müdürlüğü,üniversiteler,sanayi ve ticaret odaları,ilimizdeki profesyonel kulüplerimiz,özel futbol okullarımız olmalıdır.
Belediyelerimizde projenin hamisi ve lojistik destek sağlayıcısı olarak bu yapılanmada mutlaka yer almalıdır. İlimiz futbola yetenekli gençler açısından ülkemizin ilk beş ilinden biridir.Yıllarca Türkiye futboluna çok önemli değer kazandırmıştır.
 
 
 
ELİT FUTBOLCU
 
Bu anlamda ülkemizde önemli bir saygınlığı vardır.Yani futbolcu hammaddesi bol bir ildir. İlimizde10-14 yaş gurubunda yaklaşık 70 bin15-19 yaş gurubunda da 71 bin olmak üzere toplam 141 bin
erkek gencimiz yaşamaktadır. Bu gençlerimizin bir kısmı futbol dalında faaliyet gösteren 200 amatör, 4 profesyonel takımlarımızda futbol oynamaktadır.Bunca yatırıma, bunca emeğe,bunca fedakarlığa rağmen
bu gençlerimiz arzulanan noktalara gelememektedir.
İşte bu proje ile tüm ilden seçilecek 15- 19 yaş aralığındaki yaklaşık 120-130 gencimiz elit futbolcu programı uygulanmak suretiyle yetiştirilecektir. Bu yapılırken geldikleri kulüpler ile bağları
Kesilmeyecektir .İlgi duyulursa kapsamlı,
her detayı izah edilebilir ve hesaplanmış bir şekilde olanını uygun göreceğiniz zaman ve yerde sorulu cevaplı bir biçimde anlatabiliriz.
Bu çalışmada bana önemli yardımları olan başkan yardımcılarım avukat sayın Abdullah Zorluve Faruk Sarman'a , projenin ana ortaklığında birlikte olmaya hazır olduğunu belirten ASKF başkanımız sayın Murat'a Aydın’a teşekkür ediyorum.
 
 
 
 
PROJENİN ANA KURGUSU
Bazı terimleri özellikle ticari ve endüstriyel terimler olarak kullanacağız, zira büyük bir ekonomisi olan Futbol Endüstrisinden bahsediyoruz.
Bilindiği üzere en sağlam ve devrilmeyen yapı saçayağı dediğimiz yere üç noktadan basan yapıdır.
Bizde yapıyı üç ana temel üzerinde kuruyoruz.
1.ayak VİTRİN adıyla ifade ettiğimiz profesyonel takımımız.
2.ayak FABRİKA adıyla ifade ettiğimiz ELİT FUTBOLCU YETİŞTİRME MERKEZİ
3.ayak ise PAZARLAMA ve SATIŞ ifade ettiğimiz menajerlik hizmetleri ayağıdır.
 
1-VİTRİN: Profesyonel takımımızın pazara çıktığı ve ürünlerini sergileyeceği yapıdır. Bu yapı fabrikadan gelen ve/veya satın alınan futbolcuların oluşturduğu kulübün gelirlerinin en büyük payını oluşturan bir yapı olmalıdır ve dolayısıyla öncelikle üst liglerde ve Avrupa’da oynayacak biçimde güçlendirilmelidir. Fabrikanın ürünleri buraya gelene kadarki sürede ticari anlamda uygun ve reel, maliyetlerle, detaylı izlenerek, yatırım amacıyla alınacak futbolculardan oluşmalıdır. Bu takımımız mümkün olan en kısa sürede üst liglere ve SÜPER LİG’E çıkarılmalıdır. Sayın cumhurbaşkanımızda her geldiğinde bu isteğini açıkça belirtmektedir. Yapılan yeni stat da sanki bunun bir talimat olduğunu çağrıştırmaktadır. Tarihinde önemli başarıları olan ve ülkemizde sevilen ve sayılan Kocaelispor’un yakışacağı yerde SÜPER LİG’dir. Zira Süper Lig’e çıkıldığında kulüp kendi kaynaklarıyla hayatını idame, gelişimini sürdürebileceği bir ekonomik girdiye de sahip olacaktır.
2-FABRİKA: Burası Kocaeli, gençliğinin futbola yetenekli gençlerinin tespit edilip, Elit Futbolcu Yetiştirme programı ile çalışacak çok önemli bir birimdir.
3-PAZARLAMA ve SATIŞ: Futboldaki karşılığını menajerlik hizmetleri, futbolcu seçme ve değerlendirme ve satın alma merkezi olarak düşünebiliriz. Dünyada ve ülkemizde risk almadan en çok parayı kazanan ve bu ekonomiden en çok nemalanan kesimlerden biri de menajerlik sistemidir. Kulüplerin bu yapıya aktardıkları paralar inanılmaz boyuttadır ve suistimal  alanıdır. Çeşitli yanıltıcı bilgilerle ederinin çok çok üstünde satın almaların yapıldığını biliyoruz. İşte bu kaçağı önlemenin en doğru yolu tıpkı şirketlerde olduğu gibi bir yapı kurulmasıdır. Mutlaka doğru seçilmiş insanlardan oluşan bir izleme, seçme ve değerlendirme ekibi de oluşturulmalıdır.
 
 
 
EĞİTİMİN ÜÇ AYAĞI
 
Bilindiği üzere EĞİTİM bir süreçtir ve belli zamana ihtiyaç duyar. Buradaki çalışmaların semeresi ortalama 3 yılda alınabilecek şekilde düzenlenmeli.
Yine bilindiği üzere eğitimin üç ana ayağı vardır; 1-Eğitici 2-Eğitim alanı 3- eğitim araçları. Bunu da EĞİTİM ÜÇGENİ ile tarif edelim.
1- Her konuda olduğu gibi eğitimin en önemli ayaklarından biridir. Bu yapıda görev alacakların sade futbol antrenörü olması yetmez,farklı konularda da eğitimli ve deneyimli olması aranmalıdır….
2-EĞİTİM ALANI: Bilindiği üzere futbolda eğitim alanı öncelikle futbol sahalarıdır. Daha sonra fiziksel gelişimi sağlayacak materyaller ve kondisyon salonu da bu hükümdedir. Maalesef bu olmazsa olmazlar şu anda birçok kulübümüzde ve Kocaelispor’da da yoktur.
3-EĞİTİM ARAÇLARI: Bilindiği üzere bunlar klasik olarak top, forma, antrenman malzemesi ve kişisel gelişim araçlarıdır (Bilgisayar, kütüphane v.b.).Bunların zaruri olanları temin edilebilmektedir. Ancak yeterli midir? HAYIR
Fabrikanın hammaddesi Kocaeli’de bulunan tüm amatör futbol takımlarımız, futbol okullarımız ve çevre yakın illerden seçilecek ilk aşamada 15 yaş üzeri oyunculardır. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkemizde ve ülkemizin futbolcu yetişme potansiyelinin en çok olduğu bölgemizde bu hammaddeye ulaşmak zor değildir.
Mutlaka okul-kulüp işbirliği içerisinde buradaki çocuklarımızın eğitimini de sürdürmesi sağlanmalıdır. Şu anda maalesef çocuklarımız OKUL mu, SPOR mu ikileminde kalmaktadır.
 
 
 
SPORDA BAŞARININ SIRRI
Sporda başarılı olmanın üç ayağı vardır. 1-Çalışma, 2-Dinlenme 3-Beslenme. Bu üç ana unsurun şartları oluşturulmalıdır.
Spor dallarına göre değişkenlik gösteren Elit Sporcu Yetiştirme çalışmaları günde 4-8 saat aralığındadır. Bizde aynı şartları kendi çocuklarımız için de oluşturulmalıyız. Bunun içinde bu elit futbolcu adayı sporculara yatak, yemek ve çalışma imkanları sunulmalıdır. Son yıllarda belediyelerimiz ve gençlik spor müdürlüğümüz eliyle, spor okullarında çeşitli spor dallarında takdir edilecek önemli çalışmalar yapılmaktadır.
Ancak bunlar Sosyal Sorumluluk Projesi  ve gençlerin spora teşvik edilmesi, kötü alışkanlıklardan, hastalıklardan korunması çizgisinde kalmaktadır. Aynı Türk gençleri yurt dışında yukarıda sözünü ettiğimiz imkanlarla yetişip Dünya’nın tanıdığı isimler haline gelebilmektedir. Mesut Özil, İlkay Gündoğan, Emre Can ilk aklımıza gelen isimlerdir. Milli takımızın da neredeyse %60’ını buralardan yetişmiş oyuncular oluşturmaktadır .Kısaca anlattığımız bu yapının bir proje olarak kurulması ve yapılacak tüm çalışmaların bu projeye ye yönelik olması, denetlenmesi, raporlanması ve şahısların inisiyatifine bırakılmaması gereklidir.
 
 
ÇARPIK DÜZEN DEĞİŞMELİDİR
Bu anlattıklarımız, birçok kişinin de zaman zaman düşündüğü, seslendirdiği şeyler olarak görülebilir. Ama detaylara girildikçe bunun basit bir yapı olmadığı her bir alanın önemli detaylar içerdiği görülür.Bu; Ancak bu konuda düşünen, geçmişi, birikimi, vizyonu ve ülkesiyle ilgili derdi olan kişilerin yürütebileceği bir projedir. Bu sistem içerisinde yetişmiş, sistemden beslenmiş ve beslenen özellikte de futbolculuğu ünlü birçok ismin yazılı, sözlü ve görüntülü medya aracılığıyla önerdikleri yapılanmalara itibar edilmemelidir. Zira bilgi birikimleri mevcut sistemin onlarda oluşturduğu birikimlerdir ve kendilerinin mutlak işin başında olması gerektiği gibi üstü kapalı önermeleri vardır. İçlerinde çok azı bu konularda; Araştıran, düşünen, okuyan konumundadır. Futbolculuk dönemlerdeki yeteneklerinin bu alanda da yeteceği gibi bir yanlış inanışa sahiplerdir. Aynı şekilde; kendi şirketlerini başarıyla yöneten, büyüten birçok iş adamının, konu kulüpler olduğunda nasıl büyük yanlışlar yaptıkları da ortadadır. Kulüplerimizin bu noktalara gelmesinde en büyük kusur da bu kesimindir. Bu güne kadar samimi hislerle bu tür insanların futbolumuzu kalkındırabileceğini düşünen özellikte de  kamu yöneticilerinin nasıl da yanıldığını geldiğimiz bu durumdan görmekteyiz. Dolayısıyla çarpık sistemin parçası olmuş insanların bu sistemi düzeltebilmeleri mümkün değildir. Herkesin bir fikri olabilir.  Ancak herkesin bilgisi olup olmadığı ayrı bir konudur. Bilgisiz görevlendirilmelere de karşıyız .İş daima  ehline verilmelidir.
 
 
PROJENİN VİZYONU 
KOCAELİSPOR’u tekrar bu ilin en önemli SPORTİF SİMGESİ haline getirmek. Kurulacak örnek kulüp yapısıyla Türkiye'nin DOĞRU ÖRNEKLERİNDEN biri olmasını sağlamak, ENDÜSTRİYEL FUTBOL içersinde varlığını sürdürebilmesi ve değişimlere süratle uyum sağlayabilmesinin zeminini oluşturmaktır.
 
PROJENİN MİSYONU 
Bu yapılanmayla; yetenekleri gençlerimizi Türkiye futboluna ELİT FUTBOLCULAR olarak kazandırmak, KOCAELİSPOR’un bir daha bu durumlara düşmesini engellemek ve KAMU KAYNAKLARININ doğru şekilde değerlendirilmesini temin etmek. Ülke kaynaklarının yurt dışına taşınmasına engel olmaktır.
 
 
 
 
 
Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Spor haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6973 TL 5.6745 TL
Euro
EURO
6.2955 TL 6.2703 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA