Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.09.2019 SAAT 03:06:07
Advert
Advert
 

Tüpraş’ta umutlar arttı

Tüpraş Genel Müdürü ve Petrol-İş Sendikası Genel Başkanının sert açıklamalarına rağmen işveren ve işçi temsilcilerinin masada yaptıkları görüşmede ilerleme sağlanmaya başlandı. Önceki gün yapılan görüşmede 10 ücret maddesi üzerinde anlaşma sağlanmasıyla sözleşmenin masada bitmesi noktasında umut arttı
Tüpraş’ta umutlar arttı

 

Süriye ÇATAK TEK - TÜPRAŞ’ta ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yasal süreç içinde anlaşma çıkmaması nedeniyle sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gönderildi. Ancak Tüpraş işvereni ve Petrol-İş Sendikası’nın İzmit, Kırıkkale, Batman ve Aliağa Şubelerinin yöneticileri ikinci kez bir araya geldi. Önceki gün yapılan görüşmelerde işveren tarafı uzun zamandır ücret maddeler üzerinde atmadığı olumlu adımları attı ve 10 ücret maddesi üzerinde anlaşma sağlandı. İşçiler atılan adımları olumlu karşıladı.

 

OLUMLU GELİŞME VAR

Tüpraş’ta ocak ayında başlayan ve toplam 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendika ve işveren masada anlaşma sağlayamadı. Sözleşmenin yasal sürecinin dolması nedeniyle grev yasaklı fabrikada sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gönderildi. Yüksek Hakem Kurulu’nda 60 günlük süreci başlayan sözleşme ile ilgili işveren ve sendika iki kez masaya oturdu. İlk oturumda ücret teklifini yüzde 5’i çıkartan işveren, ikinci oturumda olumlu adım atarak ücret maddeleri üzerinde anlama zemini oluşturdu.

 

10 MADDE GEÇTİ

Petrol-İş Sendikası’nın 4 şubesi ve Tüpraş işvereni arasında İstanbul’da yapılan görüşmede uzun zamandan sonra ilk kez ilerleme sağladı. Toplantıda, ölüm ve maluliyet ayrılması, iş kazası ya da meslek hastalığı hallerinde tazminat, fazla çalışma, hafta tatili, fazla çalışma ücreti, hafta tatili günü ödenecek tutar, ulusal bayramlar ve genel tatil günlerinde ödenecek tutar, vardiya ve bakım primi, Shot_Down primi, ilk giriş ücreti ve kapsam dışı personel ile ilgili maddeler üzerinde anlaşma sağlandı.

 

BUGÜN TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan olumlu gelişmeler çerçevesinde taraflar yeniden bir araya gelecek. Bugün saat 14.00’te yapılacak toplantıda sözleşme ile ilgili sürecin tamamlanması bekleniyor. Sözleşme masada bitmesi halinde Yüksek Hakem Kurulu’ndan sözleşme dönecek.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7106 TL 5.6878 TL
Euro
EURO
6.3149 TL 6.2897 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA