Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 02:08:57
Advert
Advert Advert
 

Değer, eğitim sistemini eleştirdi

Eğitim öğretim yılının sona ermesiyle bir açıklama yapan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, sistemi eleştirdi
Değer, eğitim sistemini eleştirdi
Advert

 

 

Eğitim sisteminin 17 yılda 15 kez değiştiğine dikkat çeken Değer, “Liseler 4 yıla çıkarıldı. Üniversite ye girişte katsayılar kaldırıldı. Fatih Projesi getirildi. Rektörlük seçimi değişti 4+4+4 sistemi başladı. Eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına çevrilmesinin sonucu mutsuz öğrenciler, maddi ve manevi olarak sömürülen veliler. Okula gitmesi gereken çocuklar işçi olarak çalışıyorlar. İşçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) Meclis raporuna göre 2019’un ilk beş ayında 26 çocuk işçi hayatını kaybetti. Türkiye nüfusunun %28’ini çocuklar oluşturuyor. Her beş çocuktan biri çalışıyor. Sayısı 1,5 milyona yaklaşan stajyer-kursiyer-çırak sömürüsü 4+4+4 eğitim sisteminin çocukları işçileştirme üzerine kurulu politikası bunun bir göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

 

ÜRETİME DAYALI EĞİTİM

Temel derslerin zorunlu olması gerektiğini söyleyen Değer açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Sosyal bilim ve fen derslerinin payı çoğaltılmalıdır. Ana yönlendirici öğretmen ve rehber danışmanlık olmalı, kariyer ofisleri olmamalıdır. Sertifika değil okul dersleri esas alınmalıdır. Eğitim yaşamı kolaylaştırılmak için pratik içinde, üretime dayalı olmalıdır. Piyasacı değil bilimsel, eleştirel kamusal eğitim olmalıdır. Mütevelli heyetleri değil,  öğretmen, öğrenci ve veli bileşenlerine dayalı demokratik yöntem olmalıdır. Çocuk işçiliği yasaklanmalıdır.

 

ÖĞRENCİLERE İYİ TATİLLER DİLEDİ

İlçemizde halen ikili öğretim yapan okulların yanında ilkokul ve ortaokulu aynı binada ders yapmaya devam eden okullarımızın sorunları, umarım bir an önce önümüzdeki 2019-2020 eğitim öğretim yılı döneminde çözülür. Bugün karne heyecanı yaşayan tüm öğrencilerimizi, onları özveriyle yetiştiren eğitim emekçisi öğretmenlerimizi ve ailelerini yürekten kutluyor, iyi tatiller diliyorum.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA