Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.11.2019 SAAT 01:26:15
Advert
 

Şenol Ergüney: İtibar etmeyin

Sık sık işçi alımları ile gündeme gelen Şehir Hastanesinin istihdam modelini anlatan İl Sağlık Müdürü Ergüney, son zamanlarda işçi alımı ile ilgili yapılan sertifika programlarına kimsenin itibar etmemesini, işçi alımında Gama ve Türkerler ortaklığını 2020 yılının ilk ayında ilan yapacağını belirtti
Şenol Ergüney: İtibar etmeyin

Süriye ÇATAK TEK  -İşçi alımı ile ilgili sürekli gündeme gelen Şehir Hastanesinin çalışma ve istihdam modeli ile ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney bilgi verdi. İlk etapta yaklaşık 3 bin, hasta yoğunluğu artıkça 5 bin kişiye çıkacak olan çalışan sayısının nasıl istihdam edileceğini anlatan Ergüney, son zamanlarda Şehir Hastanesi için bazı kurumların verdiği sertifikalar ve işçi alımı ile ilgili spekülasyonların doğru olmadığını kaydetti. Engüney, işçi alımı için bir çalışmanın henüz başlamadığının altını çizdi. 

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ATANACAK
Şehir Hastanesinin tüm personelinin toplamda 5 bin kişi olacağını ancak ilk etapta 3 bin kişi ile işe başlanacağını belirten Ergüney, Şehir Hastanesinin istihdam modelini anlattı. Şehir hastanesinin sağlık ve idari personelinin Sağlık Bakanlığı tarafından atanacağını ifade eden Ergüney, “Otelcilik hizmeti, temizlik, yemek, hasta karşılama, veri hazırlama işi yapacak personelin ise hastaneyi yapan Gama ve Türkerler ortaklığı tarafından işe alınacağını alınacak. Sağlık çalışanları için bir hizmet alımı olmayacak. Sağlık çalışanları sağlık bakanlığının ataması ile olacak” dedi. 

 

KADROYA GEÇEMEYECEKLER
Daha önceOtelcilik hizmeti, temizlik, yemek, hasta karşılama, veri hazırlama işi yapacak personelinin taşeron sistemi ile ihaleyle çalıştırıldığını söyleyen Ergüney, “Taşeron işçilerin her zaman asıl işvereni il sağlık müdürlüğü oluyordu. KHK ile taşeron işçilerin tamamı kadroya alındı. Şehir hastanesinde Gama ve Türkerler ortaklığının işçilerinin asıl işvereni biz olmayacağız ve onların kadroya geçmesi söz konusu olmayacak. 25 yıl boyunca orada çalışacak işçiler kadroya geçemeyecek. Ama Gama ve Türkerlerin verdiği hizmetten memnun olmazsak 5 yıl sonra bazı hizmetkeri aklayabiliriz” dedi. 

 

PATRON BAŞHEKİM OLACAK
Şehir Hastanesi ile ilgili gündeme gelen ve hastanenin özel şirket tarafından yönetileceği ile ilgili söylemlere de yanıt veren Ergüney, “Hastanenin patronu tüm devlet hastanelerimizde olduğu gibi başhekim olacak. Çalışma sistemi mevcut hastanelerimizdeki sistemle aynı olacak. Sağlık hizmetinin özel sektöre teslim edildiği iddiaları doğru değil. Burada özel şirket temizlik yapmazsa cezasını çeker. Vatandaşlarımız bu konuda asla farklı bir şey düşünmesin. Sağlık hizmetini devlet eliyle vereceğiz” dedi.

 


ALIMLAR 2020’DE BAŞLAR 
Otelcilik hizmeti, temizlik, yemek, hasta karşılama, veri hazırlama işi yapacak personelinin alımının nasıl olacağı ile ilgili de bilgi veren Ergüney, “Sağlık personeli dışındaki personellerin alımını tamamen Gama ve Türkerler ortaklığı yapacak. Hastane 2020 Şubat ayında teslim edilmesi bekleniyor. Ancak birkaç ay gecikebilir. Bu nedenle işçi alımının 2020 yılının ilk ayından itibaren yapılacağını düşünüyoruz. Şirket bir ofis oluşturabilir ya da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü üzerinden alım yapabilir” dedi. 

 

İTİBAR ETMEYİN
Şehir hastanesi ile ilgili bazı kursların sertifika programı açması ve işçi alımları ile ilgili söylemlere de açıklık getiren Ergüney, “Verilen sertifikaların bir geçerliliği yok. Bu tür şeylere itibar edilmemeli. Sertifika zorunluluğu yok. Şehir Hastanesinde çalışmak isteyenler Gama ve Türkerlerin alım ile ilgili ilanlarını dikkate almalılar” dedi. 

 

HASTANE KAPANMAYACAK 
Şehir Hastanesi açıldığında Kocaeli merkeze yakın hastanelerin kapanacağı ile ilgili söylemlere de açıklık getiren Ergüney, “Kocaeli Devlet, SEKA Devlet, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanelerimizden Şehir hastanesine her birinden yüzde 20-30 oranlarında personelinden aktarımı olacak. Personel aktarımındaki rakamlar değişebilir tabi. Hastanelerin kapanması şimdilik gündemde değil. Böyle bir gündemimiz hiç olmadı. Ancak hastanelerin rolleri değişebilir. Bu konuda çalışma yapılabilir. Ama hastanelerin kapanması söz konusu olmayacak. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7152 TL 5.6924 TL
Euro
EURO
6.3235 TL 6.2983 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA