Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 06:18:42
Advert
 

Raconu da biliyoruz efendiliği de

Brissa, Pirell ,Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren ve ocak ayında başlayacak lastik grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında ilk kez konuşan Sarı, sözleşmede asla taviz vermeyeceklerini belirtti. Sarı, “Biz Abdullah Karacan’ın yanında yetiştik. Raconu da efendiliği de biliriz” dedi
Raconu da biliyoruz efendiliği de

Süriye ÇATAK TEK - LASTİK-İŞ Genel Başkanı Alaaddin Sarı, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Soysal’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Çalışma yaşamı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sarı, Pirelli, Goodyear İzmit ve Adapazarı Fabrikası ve Brissa’da çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren 2019-2020 toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ocak ayında başlayacağını belirtti. Toplu iş sözleşmesinde kazanılmış hakları asla geri vermeyeceklerini belirten Sarı, Abdullah Karacan’ın yanında sendikacılık yapan biri olduğunu ve kazanılmış haklar konusunda nasıl davranılması gerektiğini iyi bildiğinin mesajını verdi.

 

YÜRÜYÜŞÜMÜZ FARKLI

Abdullah Karacan’ın silahlı saldırı sonucunda öldürülmesinin ardından yönetim kurulu arasında başkan seçilen ve 24 Şubat’a ise olağanüstü kongre ile seçilmiş başkan olan Alaaddin Sarı, yönetim anlayışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kendisinden Abdullah Karacan olunmasını beklemenin doğru olmayacağını söyleyen Sarı, “Biz yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte mozaik bir anlayış ortaya çıkardık. Bizim yürüyüş tarzımız farklı olacak. Hak-hukuk-adalet çerçevesinde olacağız ve bunu yönetim anlayışında görünür kılacağız. Bizim için sadece siyah ve beyaz yok. Gri olan çevreye de hitap edeceğiz” dedi.

 

BİZİ ELEŞTİRİN

Abdullah Karacan’ın döneminin eleştirilmesi ve sorgulanması ile ilgili sürece de yanıt veren Sarı, “Biz rahmetli genel başkanımızın döneminin sorgulanmasını ve eleştirilmesini istemiyoruz. Bizi eleştirsinler. Biz genel başkanımızın işçiye yaptığı hizmetleri ve mücadelesini asla unutamayız. Kayyumdan aldığı sendikayı bu noktaya getirdi. Şimdi onun mirasını sorgulamak yerine daha yukarı çıkartmalıyız” dedi.

 

ZOR GEÇECEK

Türkiye’de işçi sınıfı için büyük öneme sahip olan lastik sektörü grup toplu iş sözleşmesi ile ilgili de bilgi veren Sarı, “2019-2020 toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz ocak ayında başlayacak. Toplu sözleşme dönemi zor geçecek. Çok eleştiri alacağız. Sözleşmede üç kıstasımız var. İşçi mağdur olmayacak, istihdam devam edecek ve fabrikalar buradan gitmeyecek. Elbette hazımsızlık içinde olan, bireysellik üzerinden hareket edecek arkadaşlarımız olacak” dedi.

 

ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Lastik-İş sendikasının yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerini önemli kılan eşit işe eşit ücret maddesi ile ilgili her toplu sözleşme görüşmesinde yaşanan tartışmalar kamuoyu tarafından yakından izleniyor. Lastik-İş sendikası için büyük öneme sahip olan bu ve benzeri kazanılmış haklardan taviz verilip verilmeyeceği ile ilgili soruya da yanıt veren Sarı, “Asla taviz vermeyeceğiz. Biz rahmetli genel başkanımız Abdullah Karacan’ın yanında yetiştik. Raconu da biliyoruz, efendiliği de “ dedi.

 

EĞİTİMLİ KOMİTELER OLACAK

İş yerlerinde iş yeri temsilcilerine eğitim vermeye başladıklarını söyleyen Sarı, “Otelimizde 2 günlük eğitimde verdik. Eğitimin ardından yapılan sınavda 13 temsilcimiz birinci oldu. Biz sadece temsilcilerimizi değil gönüllü olan 300 işçiyi de eğitime tabi tutacağız. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerine kadar bu arkadaşlarımızın eğitimini tamamlayacağız. Onlara dünyayı, ekonomiyi, işçi sınıfını ve işçilerin sorunlarını anlatacağız. Fabrikalarında birer komite olacak bu arkadaşlarımız. Aynı zamanda bizim fabrikalardaki gözümüz kulağımız olacaklar.

 

 

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ OLACAKLAR

Toplu iş sözleşmesi döneminde yanlış bilgi aktarımı olmaması, spekülasyonlara yol açan söylemlerin oluşmaması için bu arkadaşlarımız üzerinden fabrikalara bilgiyi vereceğiz ve süreci yöneteceğiz. Bu çalışma ile aynı zamanda temsilcilerimizin işi de rahatlayacak. Eğitimlere katılan arkadaşlarımız imtihana tabi tutulacak ve onlar içinden fabrikadaki iş yeri temsilcileri seçilecek. Ayrıca bizim yerimize yarın gelecek gençlerimiz eğitimli olsunlar istiyoruz. Sendikacılık, sendikacılığı, dünyayı ve ekonomiyi bilen kişilerle daha güvenilir hale gelir” dedi.

 

BÖLÜM DEĞİŞİKLİKLERİ PANOYA ASILACAK

Fabrikada bölüm değişikliği ile ilgili tartışmalara son vermek ve spekülasyonları ortadan kaldırmak amacı ile yeni bir çalışma yaptıklarını belirten Sarı, “Bundan sonra bölüm değişikliğinde kimin bölümü hangi gerekçe ile değiştiği sendikamızın temsilciliklerindeki panoya asılacak. Böylece bölümü değişen kişinin kime yakın olduğu tartışılmayacak. Bölümü değişen kişinin neden bölüm değiştiğini herkes bilecek” dedi.

 

İŞİMİZİ ROBOTLARA VERMEMELİYİZ

İşçi sınıfının ve sendikaların önümüzdeki süreçte tartışması gereken ana konunun endüstri 4-0 olduğunun altını çizen Sarı, bu noktada ciddi adımların atılması gerektiğini kaydetti. Elbette teknolojinin ve üretimin gelişmesi gerektiğini söyleyen Sarı, “Teknoloji ve üretim modelleri gelişirken işçilerin işlerini koruması gerekiyor. Endüstri 4-0 için hazırlıklı olmalıyız. İşimizi robotlara vermemeliyiz. Bu noktada sendikalar ve işçi sınıfının ciddi çalışmalar yapması gerekiyor” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA